آیا بازار سهام انگلیس می تواند قدرت خود را بازیابد؟


این مقاله بخشی از مجموعه ای درباره آینده شهر لندن است

وقتی گروه Hut Group در سپتامبر به مبلغ 5.4 میلیارد پوند سفر کرد ، CFO خرده فروش آنلاین زنگ کوچک را در دفاتر خود در نزدیکی فرودگاه منچستر به صدا درآورد.

این یک روش متوسط ​​برای علامت گذاری به عنوان بزرگترین پیشنهاد اولیه در انگلیس طی پنج سال گذشته بود. و یک تفاوت چشمگیر با نیویورک ، جایی که چهره بنیانگذار Airbnb برایان سسکی برای پخش IPO هفته گذشته در میدان تایمز پخش شد.

رزمتاز تنها منطقه ای نیست که لندن از آن عقب است. اگرچه شهر لندن در بسیاری از زمینه های مالی به عنوان یک ابرقدرت جهانی باقی مانده است ، اما این در مورد بازار سهام آن صدق نمی کند.

FTSE 100 فاقد سهام فناوری megacap که بر ایالات متحده و چین تسلط دارد ، هم اکنون با یکی از بزرگترین تخفیف های قیمت 15 ساله سود S&P 500 معامله می کند. بر اساس شاخص های MSCI FactSet ، در پنج سال گذشته ، انگلیس بدترین بازده را نسبت به سایر رقبای مهم اروپایی ، آسیایی یا آمریکای شمالی بدست آورده است.

چهره برایان سسکی از Airbnb به مناسبت IPO شرکت در بلومبرگ در میدان تایمز پخش شد

متیو مولدینگ ، مدیر عامل گروه Hut ، گفت که لیست کردن در ایالات متحده “احساس اشتباهی است” © Jon Super / FT

ایالات متحده سرمایه های بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد و چشم انداز ارزیابی های بالاتر را نیز در اختیار شما قرار می دهد. وی همچنین حق رأی دادن برای رای گیری اولیه برای کارآفرینانی مانند آقای سسکی را تحمل می کند. در انگلستان ، اصرار بر افزایش قدرت برای سرمایه گذاران اولیه با هزینه سهامداران عادی – همانطور که هات انجام داده است – شرکت ها را از شاخص های FTSE ممنوع کرده و وجوهی را که به دنبال آنها می آیند ردیابی می کند.

متیو مولدینگ بنیانگذار هات گفت: “ناگفته نماند که ایالات متحده بزرگترین بازار سرمایه در یک مایل است.” “اگر ارزیابی موتور شما باشد ، پس رقابت سخت است.”

در پایان ، با این حال ، آقای مولدینگ تصمیم گرفت که این لیست در ایالات متحده “از نظر شخصی احساس اشتباهی می کند.” IPO در Hut در لندن 15 بار رونویسی شد و آقای مولداژ گفت که احساس خوش آمد گویی از سوی روسای بورس های سهام لندن انجام شده است.

آقای مولدینگ با درک اینکه سایر کارآفرینان روش دیگری را انتخاب خواهند کرد ، اصلاحات را برای کمک به رقابت لندن تشویق می کند. وزرای انگلستان همانطور که سایر سرمایه های مالی در تلاش است تا از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا استفاده کند ، رژیم لیست را برای جذب شرکت های جدید در حال بررسی است.

طبق رایزنی های دولت ، لندن که مدتهاست خانه بانک ها ، بیمه ها ، شرکت های نفتی و معدنچیان است ، باید “تغییر رو به رشد به سمت فن آوری های با رشد سریع ، تجارت الکترونیکی و شرکت های علمی” را منعکس کند.

بازار IPO لندن تحت سلطه شرکت های مالی است

کوچک شدن بازارها

تبلیغات جدید فوری مورد نیاز است. بر اساس گزارش ماه گذشته شرکت مشاور Oxera ، بازارهای سهام انگلیس سریعتر از سایر بازارهای سهام اروپا در حال کاهش هستند. تعداد شرکت های ثبت شده از سال 2012 تاکنون یک پنجم کاهش یافته است.

مارک دیکنسون ، رئیس مشترک کارگزاری HSBC ، گفت که به نظر می رسد با توجه به موجی از پیشنهادات خصوصی برای مشاغل در انگلیس ، تهدید “برابری از ارزش” دوباره در حال افزایش است. او کمی بیشتر از یک ماه 14 ساله بود.

وی گفت ، نگرانی های آقای دیكنسون “همیشه در مورد توانایی بازار لندن برای پركاری مجدد بوده است”. مشاغل انگلیسی “کلاسیک” از بازار خارج می شوند ، اما توازن مثبت مجموعه بزرگی از IPO است که در سال 2021 در انگلیس به بازار می آید.

راس میشیسون ، رئیس مشترک Numis Securities ، موافقت کرد. وی گفت: “امروزه تعداد شرکت های بسیار کمتری نسبت به 10 سال پیش در لیست وجود دارد ، اما این روند ممکن است معکوس شود” ، و افزود که خط لوله پر از “شرکت های فعال دیجیتال با رشد بالاتر است که در آنها عمومی هستند بازارها مایلند چندین برابر از این چشم اندازهای خوب رشد را پرداخت کنند. “

شرکت های متقاضی ثبت نام عمومی در سال آینده شامل کفش ساز Doc Martens ، شرکت کارت Moonpig و Deliveroo ، یک شرکت تحویل آنلاین است.

کمبود م technologicalلفه های فنی FTSE 100 شاخص را عقب نگه می دارد

مایک لینچ ، کارآفرین فناوری ، دارنده سرمایه در Darktrace ، یک شرکت امنیت سایبری ، گفت: “کمبود شرکت های فناوری انگلیس در بورس اوراق بهادار لندن ، او را مانند یک بیمار قلبی با درد شدید قفسه سینه نشان می دهد – این یک تهدید واقعی است ، اما خیلی دیر نیست.” به عنوان یکی از سنگ بناهای سال آینده تنظیم شده است.

چارلی واکر ، رئیس بازارهای اصلی بورس اوراق بهادار لندن ، گفت که هات “بحث” در مورد اینکه آیا شرکت های بزرگ فناوری دوست دارند در انگلیس حرکت کنند را تغییر داده است.

رهبران دیگر می ترسند که لندن بسیار راضی باشد. علی پارسا ، بنیانگذار بهداشت بابل گفت: “من در کاخ سفید بیشتر از شماره 10 تماس دارم.” “آنها می پرسند ،” چگونه می توانیم ایالات متحده را به مکان جذاب تری تبدیل کنیم؟ ” ”

وی افزود: “عمق بازار سرمایه در ایالات متحده بسیار بیشتر است – در همه ساختارها بسیار عمیق تر است.” “لندن بین نیویورک و آسیا قرار دارد.”

سرمایه گذاران شهر گفتند که این آزمایش این است که آیا انگلیس می تواند تجارت بزرگ بین المللی مستقر در لندن را که می تواند انجام دهد مانند شرکت های فین تک Revolut و TransferWise و Babylon Health ، یک شرکت بهداشت دیجیتال ، حفظ کند.

حتی این پایان ماجرا نیست. شرکت های فن آوری تاسیس شده در انگلیس رشد کرده و گاها به ثبت رسیده اند ، که همیشه در معرض خریداران خارجی با جیب عمیق هستند.

آقای لینچ گفت: “این یک مشکل طولانی مدت است.” “ما نگران Misys و دیگران بودیم ، Deepmind و Magic Pony فروخته می شوند. همه چیز یک طرفه است. و با فروش شرکت هایی مانند Arm Holdings [to US chip company Nvidia]، این مقدار باورنکردنی انرژی است که ما از آن صرف کردیم. “

آقای لینچ در چنین معامله ای شرکت داشت – فروش اتونومی مستقر در انگلیس به هیولت پاکارد در سال 2011 به مبلغ 11 میلیارد دلار. بعداً Autonomy ، یک شرکت نرم افزاری که آقای لینچ تاسیس و فعالیت می کرد ، کشف شد و وزارت دادگستری آمریکا او را به کلاهبرداری متهم کرد. وی این ادعاها را رد می کند.

آینده شهر

در مجموعه مقالاتی ، FT به چگونگی کنار آمدن مرکز مالی لندن در دهه های آینده ، زمانی که گفتگوهای Brexit به اوج خود می رسد ، می پردازد.

“زمان بحران برای سرمایه گذاران شهری”

یک چالش واقع بینانه تر کوتاه مدت می تواند در قله اروپا باقی بماند که انگلیس سرانجام از اتحادیه اروپا جدا شود. تام جانسون ، رئیس بازارهای سهام در Barclays ، گفت: “انگلستان مکانی در لیست درجه یک در اروپا است و باید قبل از رقابت از قاره اروپا برای ماندن در آنجا بجنگد.”

بدون Brexit – و اگر ادغام پیشنهادی بین LSE و Deutsche Börse توسط مقامات رقابت اتحادیه اروپا مسدود نشده بود – لندن می توانست موقعیت خود را در قلب اتحادیه بازارهای سرمایه تثبیت کند.

با این حال ، با دسترسی به سرمایه ، استعداد و زیرساخت ها ، بسیاری از مردم در شهر اطمینان دارند که لندن می تواند به ارسال رقبای منطقه ای کوچکتر ادامه دهد.

کارگزاران همچنین اطمینان دارند که بازار لندن در طی همه گیر شدن یک آزمایش بزرگ را پشت سر گذاشته است: نزدیک به 40 میلیارد پوند برای بیش از 400 شرکت متقاضی بودجه اضطراری جمع آوری کرده است.

بورس اوراق بهادار لندن ، در میدان پاترنوستر در شهر لندن © چارلی بیبی / FT

ترور گرین ، رئیس صندوق های سازمانی انگلستان در Aviva Investors ، گفت که امسال “یک زمان بحران برای سرمایه گذاران شهری است. . . در هر صورت آنها به شرکت ها عرضه کرده اند. وی افزود: “پس از Covid ، شرکت ها مایلند سرمایه خود را برای تأمین مالی توسعه و ادغام و ادغام جمع کنند. بنابراین تبلیغات به اوقات خوب و بد کمک می کند. “

کارگزاران می گویند لندن همچنین در تأکید بر حاکمیت شرکتی قوی یک مزیت دارد. استثناهای قابل توجهی وجود داشت ، به ویژه شرکت سابق FTSE 100 NMC Health ، که در آوریل در میان دولت مشکوک به کلاهبرداری سقوط کرد. با تمرکز بر شرکت های بزرگتر ، بازارهای AIM و FTSE 250 گاهی به دلیل رادار بودن مورد انتقاد قرار می گیرند.

نمودار خطی حجم IPO براساس ارزش معامله (میلیارد دلار) که نشان می دهد لندن از مبادلات پیشرو برای لیست های جدید عقب است

اما اگر کارت ویزیت لندن باید استاندارد طلا در استانداردهای شرکتی و زیست محیطی باشد ، مانعی برای تعداد زیادی از شرکت هایی است که خواهان قوانین آزادتر هستند.

در گزارش خود ، Oxera خاطرنشان كرد كه فشار مقرراتي مشوق اصلي مشاغل براي سفر و نگهداري فهرستي در انگلستان است.

آقای جانسون از بارکلی ها گفت که قوانین شمارش در چهار دهه گذشته به اندازه کافی تغییر نکرده است: “افرادی که IPO خریداری می کنند جهانی هستند. قوانین منعکس کننده این نیست. “

بررسی لیست انگلیس مناطقی را برای تقویت لندن مورد بررسی قرار می دهد که شامل شرایط آرامش بخشی برای ناوگان شناور آزاد و انواع ساختارهای تقسیم دو طبقه است که بسیاری از کارآفرینان فناوری ترجیح می دهند.

آقای پارسا با اشاره به رژیم حقوقی ایالت آمریکا که باعث جذابیت آن برای مشاغل شده است ، گفت: “این فرصتی برای ایجاد مکانی مناسب برای تجارت ، دنیای دلاور است.” “[London] برای آسان تر ، مترقی تر و کارآفرین تر شدن باید پیشرفت بیشتری داشته باشد. “

ویدئو: چگونه شکست Brexit مراکز مالی در لندن را تغییر می دهد


منبع: tech4life.ir

حتما بخوانید:
توما براوو در یک معامله 10 میلیارد دلاری با خرید RealPage موافقت کرد