آیا باید از شرکت های زامبی ترس داشته باشم؟


بسیاری از سرمایه گذاران نگرانند که “ریاکاری زامبی” سازمانی می تواند یکی از خاردارترین مشکلات اقتصاد جهانی در سال های آینده باشد. اما یک بمب کاغذی از بانک مرکزی نیویورک می گوید که ترس ممکن است اغراق آمیز باشد.

حتی قبل از فوران ویروس کرونا ، ترس از انبوهی از شرکت های مرده – که معمولاً به عنوان شرکتهایی تعریف می شوند که نمی توانند هزینه های پرداخت بدهی از سودهای طولانی مدت را تأمین کنند – گسترده بود.

دو سال پیش ، بانک تسویه حساب های بین المللی تخمین زده بود که سهم شرکت های زامبی در 14 اقتصاد بزرگ مورد بررسی از 2٪ در اواخر دهه 1980 به 12٪ در سال 2016 رسیده است. موتور این است که آنها ماندگارتر از گذشته ، نه بهبود یافت و نه مرد. محتمل ترین دلایل این امر کاهش نرخ بهره بود که باعث کاهش بازپرداخت بدهی و عدم تمایل بانک ها به برداشت پلاگین شد.

مارس شرکت های زامبی

روند تصادفی نیست. در حقیقت ، پس از بحران مالی سال 2008 ، سیاستمداران معتقدند که سطح پایین و تحمل برای جلوگیری از ناپدید شدن گسترده شرکت ها ، که منجر به از بین رفتن میلیون ها شغل دیگر می شود ، کاملاً ضروری است. در این مقامات از اشتباهات تاریخ آموخته بودند.

از اوایل سال 1929 ، اندرو ملون ، وزیر دارایی ، از انحلال گسترده شرکت های مشکل دار برای “پاکسازی پوسیدگی سیستم” حمایت کرد. وی با پیش بینی نظریه یوزف شومپیتر در مورد “تخریب خلاق” اظهار داشت که این بهترین روش برای اطمینان از بهبود است. در عوض ، آموزه ملون کمک کرد تا فاجعه 1929 به یک افسردگی تبدیل شود.

با این وجود ، بسیاری از اقتصاددانان نگران هستند که اجازه دهند شرکت های ضعیف به طور نامحدود ماندگار شوند و منجر به هزینه های واقعی و بلند مدت اقتصادی شود. گزارش BIS برای سال 2018 تخمین می زند که “شرکت های زامبی” غیرمولد هستند ، سرمایه گذاری کمتری انجام می دهند و منابعی را جذب می کنند که در غیر این صورت می تواند در مناطق پویاتر توزیع شود. حتی فراتر از پدیده شرکت زامبی ، اقتصاددانان نگران هستند که افزایش بدهی شرکت ها به طور کلی توانایی شرکت ها برای سرمایه گذاری را مختل می کند.

حتما بخوانید:
اتوبار محدوده بلوار تعاون

این ترس ها در نتیجه بحران ویروس کرونا شارژ شدند. از بین بسیاری از میراثی که همه گیر بر جای خواهد گذاشت ، بار هیولای بدهی شرکت یکی از بزرگترین است.

نمودار خطی بدهی شرکتی غیر مالی جهانی به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی جهانی (٪).  نشان می دهد که سطح بدهی شرکت های جهانی در سال 2020 به یک رکورد جدید در حال افزایش است.

به گفته صندوق بین المللی پول ، به دلیل واکنش بسیار تهاجمی دولت ها و بانک های مرکزی ، با ورشکستگی بیش از 7 میلیون دلار در بازارهای اوراق قرضه ، تا کنون افزایش ورشکستگی شرکت ها بسیار ناچیز بوده است.

اما نتیجه خالص این است که طبق بدهی موسسه مالیه بین الملل ، بار بدهی شرکت ها در کشورهای پیشرفته از رکورد 91٪ تولید ناخالص داخلی در سال 2019 به 102٪ در پایان سپتامبر 2020 رسیده است. اگرچه نرخ بهره از پایین به بالا این وضعیت را قابل تحمل می کند ، اما اقتصاددانان نگرانند که این “بدهی” سنگ بنای اقتصاد جهانی در سالهای آینده باشد.

بر اساس روزنامه ای که فدرال نیویورك در این ماه منتشر كرد ، شاید نه. اسکار جوردا ، مارتین کورنو ، موریتس شولاریچ و آلن تیلور با استفاده از یک پایگاه داده در 17 اقتصاد قرن 19 ، بررسی کردند که آیا انباشت زیاد بدهی شرکت ها منجر به رکودهای عمیق تر و طولانی تر می شود ، مانند شکست های تاریخی پس از رونق و رونق. خانوارها یا تأمین مالی بدهی در صنعت.

نتیجه گیری آنها غیرشهودی است. در این مقاله آمده است: “هیچ مدرکی وجود ندارد که رونق بدهی شرکت ها منجر به کاهش عمیق سرمایه گذاری یا تولید شود و همچنین اینکه اقتصاد بیش از هر زمان دیگری به طول می انجامد.” همچنین اقتصاددانان شواهدی در دست ندارند که نشان می دهد بدهی زیاد شرکتها اقتصاد را شکننده تر و مستعد رکودهای نادر اما بزرگتر می کند.

حتما بخوانید:
سرمایه گذاران جهانی نگرانی ها را در مورد فروش وام دهنده ورشکسته هندی مطرح می کنند

چرا این هست؟ گزارش نیویورک فدرال استدلال می کند که رژیم های ورشکستگی و تجدید ساختار شرکت ها معمولاً بسیار موثرتر از آن برای افراد هستند. صاحبان مشاغل و طلبکاران بهتر با وضوح سریع خدمت می کنند.

با این وجود ، وقتی طلبکاران پراکنده و در حال جنگ هستند ، اجرای قرارداد ضعیف است یا روند قانونی دست و پا گیر است ، این می تواند تجدید ساختار یا انحلال سریع را دلسرد یا به تأخیر بیندازد. این می تواند باعث تغذیه بیشتر شرکت های ارواح شود. اقتصاددانان گفتند: “اصطکاک بیشتر منجر به سرمایه گذاری و بقای کمتر شرکت های زامبی می شود ، که می تواند رشد کلی بهره وری و بهبود آهسته پس از رکود اقتصادی را بدتر کند.”

به عبارت دیگر ، سیاستمداران باید نگران پایین بودن نرخ بهره باشند و به تعداد شرکتها اجازه دهند در گرگ و میش منطقه بقا بمانند. در عوض ، آنها باید اطمینان حاصل کنند که ورشکستگی و تجدید ساختار در اسرع وقت و به طور موثر رسیدگی می شود.

robin.wigglesworth@ft.com

توییتر:robinwigg
منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید