[ad_1]

روز دوشنبه ، من متنی از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود ، مرکز بهداشت NYU Langone در نیویورک ، با پیام شاد دریافت کردم: “واکسن Covid-19 در اوایل سال 2021 وجود خواهد داشت. ما به محض دریافت اطلاعات در مورد کسی با شما تماس خواهیم گرفت می تواند آن را دریافت کند “

اما این نکته قابل توجه بود: از آنجا که پزشکان بهداشت نیویورک لانگون تصوری از زمان رسیدن این “اطلاعات” ندارند ، متن همچنین از من خواست که هنوز با آنها تماس نگیرم.

حتی اگر این س mostlyالات بیشتر از طرف افراد نگران صورت بگیرد ، بسیاری از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در نیویورک (و مناطق دیگر) با یک سری درخواست های ثروتمند و قدرتمند ، مأیوس برای دسترسی به دور اول واکسن ها مواجه می شوند. در حقیقت ، این س howال که چگونه سریع واکسینه شویم باعث شایعات زیادی در محافل طلاکاری می شود.

اخلاقی ترین گروه های پزشکی سعی در حفظ خط ، و اجرای هر طرح توزیع تا حد ممکن منصفانه – حتی زمانی که عدم اطمینان و اضطراب در حال افزایش است. ویلیام هاسلتین ، یکی از متخصصان برجسته پزشکی آمریکا ، این هفته اعتراف کرد: “این هرج و مرج خواهد بود یا نزدیک به هرج و مرج است.” یا همانطور که آرتور کاپلان ، متخصص اخلاق در دانشگاه نیویورک به مجله پزشکی STAT گفت: “کاملاً بازار سیاه وجود خواهد داشت. هر آنچه که نجات دهنده ، نجات دهنده و کمیاب محسوب شود بازارهای سیاه ایجاد می کند. “

این مشکل فقط مربوط به ایالات متحده نیست. با این حال ، اخلاقیات به حداقل به دو دلیل در اینجا بسیار عذاب آور و احساساتی هستند. یکی عدم وجود یک سیستم مراقبت های بهداشتی متناسب با همه. به هر حال ، این کشوری است که 29 میلیون نفر زیر 65 سال از بیمه درمانی برخوردار نیستند ، اما در آنجا ثروتمندان به درمان های پیشرفته ، خدمات دربان دسترسی دارند و می توانند با استفاده از مکان در هیئت مدیره بیمارستان.

مشکل دیگر تکه تکه شدن است. انگلستان می تواند طرحی را تنظیم کند زیرا یک نهاد مسئول آن است: NHS. در ایالات متحده ، واکسن در ابتدا با توجه به سهم مردم ملی در ایالت ها توزیع می شود و سپس مقامات دولتی در مورد چگونگی اجرای برنامه های واکسیناسیون تصمیم گیری می کنند. در برخی مناطق ، مانند نیویورک ، می سی سی پی و کنتاکی ، مقامات محلی گفته اند که تصمیمات بازاریابی را به متخصصان بهداشت تفویض می کنند. انتظار می رود در بسیاری از مناطق دیگر ، شهرهای محلی مسئولیت را بر عهده بگیرند.

این با توجه به کمبود منابع – و تجربه – اکثر دولت های ایالتی منطقی است. اما این تکه تکه شدن بدان معناست که اختلافات زیادی می تواند در تاکتیک های مورد استفاده وجود داشته باشد ، خصوصاً به دلیل روشن نبودن دستورالعمل های فدرال. به عنوان مثال کمیته مشورتی در زمینه روشهای ایمن سازی هفته گذشته گفت که دور اول واکسن ها باید به خانه های سالمندان و مراقبان بروند و به دنبال آن کارگران اصلی و افرادی که به دلیل شرایط موجود آسیب پذیر هستند ، انجام می شود.

با این حال ، ممکن است تعاریف “شرایط موجود” متفاوت باشد. همانطور که مفهوم “کارگر قابل توجه” می تواند. به عنوان مثال ، در کشورهایی مانند نیویورک و ایلینوی ، سرمایه گذاران و بانکداران به عنوان کارگران اصلی در طول Covid-19 شناخته شدند (که به آنها حق ورود به دفتر را می داد). همینطور روزنامه نگاران. سپس نتیجه خالص حفره های زیادی خواهد بود که می تواند استفاده شود – یا اگر از زبان وال استریت استفاده کنیم مستعد داوری است.

این اتفاق حتی بیشتر می افتد ، با توجه به اینکه کاخ سفید خود سیگنال های فرهنگی داده است که به نظر می رسد این ایده را که ثروتمندان و قدرتمندان می توانند دسترسی بهتری نسبت به سایرین داشته باشند ، تحریم کرده اند. وقتی دونالد ترامپ Covid-19 را دریافت کرد ، با افتخار گفت که داروهای آزمایشی مصرف کرده است که برای اکثر افراد عادی آمریکایی قابل دسترسی نیست.


آیا ثروتمندان آمریکایی از آن استفاده خواهند کرد؟ سرمایه اقتصادی و اجتماعی آنها برای شکستن خط؟ برخی می گویند نه یک سرمایه دار هشتاد ساله که در هیئت مدیره یک بیمارستان نیویورک نشسته است ، این هفته به من گفت که “کاملاً نه.” نورانی دیگر در نیویورک ، حدود پنجاه ساله ، که همچنین روی تخته بیمارستان نشسته است ، گفت که او از این ایده بسیار وحشت زده شده است به طوری که هرکس این کار را انجام دهد باید “به او اشاره و شرمنده شود”. در همین حال ، هاسلتین این ایده را تمسخر می کند که در صورت وجود بازار سیاه واکسنهای آزمایش نشده ، “کاملاً غیراخلاقی” بلکه “خطرناک” نیز هست.

تقریباً هیچ کس با من در این مورد صحبت نکرده است در مورد پروتکل صحبت نمی کند – دقیقاً به دلیل احساسی بودن مسئله. یک توسعه دهنده املاک و مستغلات به من گفت: “بسیاری از مردم سعی می کنند زودتر آن را بدست آورند – حتی اگر کسی آن را قبول نکند.”

آیا دولت جدید بایدن باید تغییر کند؟ ممکن است: کسانی مانند Haseltine از آنها می خواهند یک برنامه متمرکز با دستورالعمل های مشخص ایجاد کنند. برخی از افراد اطراف بایدن از او می خواهند که تاکتیک نام و شرم را نیز اتخاذ کند.

اما نفس خود را حفظ نکنید که تیم بایدن می تواند مشکل را حل کند. به استثنای اینکه آنها تا پایان ژانویه در کار نخواهند بود ، آنها با سیستمی روبرو هستند که در آن نابرابری های عمیق در بهداشت نه تنها ایجاد می شود بلکه از نظر فرهنگی نیز عادی می شود. به عبارت دیگر ، تنها چیز غیر معمول در مورد نظم واکسن در حال ظهور این است که می تواند این گناهان را با وضوح شگفت انگیزی آشکار کند – و به روشی که احتمالاً حتی در بین افراد ثروتمند نیز باعث اضطراب و نگرانی می شود.

جیلیان را در توییتر دنبال کنید gilliantett و ایمیل او را در gillian.tett@ft.com

دنبال می کنم FTMag در توییتر ابتدا از آخرین داستان های ما مطلع شوید

دنبال می کنم FTMag در توییتر ابتدا از آخرین داستان های ما مطلع شوید. به پادکست ما گوش دهید ، دعوت به فرهنگجایی که سردبیران FT و مهمانان ویژه در مورد زندگی و هنر در زمان ویروس کرونا بحث می کنند. اشتراک در سیب، Spotifyیا هر کجا گوش کنید[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر