[ad_1]

اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی را علیه ترکیه در مورد بحران مدیترانه شرقی آماده خواهد کرد ، در مورد پیشنهادهایی که رهبران اروپا در اجلاس این هفته مورد بحث قرار می دهند.

دامنه اهداف ممکن است فراتر از تمرکز فعلی بر روی افرادی باشد که در حفاری انرژی مورد مناقشه قبرس شرکت دارند ، بر اساس پیش نویس نتیجه گیری از جلسه روز پنجشنبه ، که توسط فایننشال تایمز مشاهده شد.

در ادامه این سند آمده است که اتحادیه اروپا تلاش خواهد کرد تا با دولت جدید رئیس جمهور منتخب جو بایدن در ایالات متحده در مورد چگونگی برخورد با اختلاف فزاینده ای که باعث ایجاد ترس از درگیری مدیترانه و روابط مسموم با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شده است ، مشورت کند.

ترکیه اعزام های حفاری همراه با کشتی های جنگی را به آبهایی فرستاده است که قبرس ادعا می کند از حقوق اقتصادی برخوردار است و به گفته اتحادیه اروپا با حمایت بین المللی است.

© وزارت دفاع یونان / AP

در سند اجلاس آمده است ، ترکیه از آنجا كه سران كشورها و دولت های اتحادیه اروپا آنكارا را نسبت به رفتار خود هشدار داده است ، به دلیل انجام “فعالیت های یك جانبه و تحریك آمیز در مدیترانه شرقی” با تلافی جویی مواجه است. وی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست که به لیست تحریم های موجود از جمله دو رئیس یک شرکت نفتی دولتی ترکیه “اضافه کنند” و در صورت لزوم برای تمدید “تحریم ها تلاش کنند.

این سند جزئیات بیشتری ارائه نمی دهد و – در صورت تأیید رهبران در جلسه خود ، که از روز پنجشنبه آغاز می شود – فقط آغاز روند توسعه تحریم های جدید است. دیپلمات های اتحادیه اروپا می گویند ایده هایی که از برخی کشورهای عضو برای اقدامات بعدی در جریان است ، شامل لیست افراد و شرکت های عالی رتبه در حفاری انرژی و همچنین محدودیت های بیشتر برای فروش اسلحه است. برای ترکیه.

دیپلمات ها گفتند که موضع اتحادیه اروپا در برابر آقای اردوغان با کشورهایی مانند فرانسه ، که از کشورهای سنتی فاحش در قبرس و یونان پشتیبانی می کنند ، تقویت شده است. آنکارا تحریم های کنونی اتحادیه اروپا را تا حد زیادی نمادین رد کرد.

سخنان تند آقای اردوغان نسبت به رهبران اروپایی ، از جمله امانوئل مکرون ، فرانسوی ، که وی بر سر درگیری ها در لیبی و سوریه با او روبرو شده است ، تنش ها را تشدید می کند. اخیراً ، رهبر ترکیه به حمله علیه آقای ماکرون علیه “جدایی طلبی اسلام گرا” ، خواستار تحریم کالاهای فرانسه شده و ابراز امیدواری کرد که مردم فرانسه هرچه زودتر “از شر رئیس جمهور فرانسه خلاص شوند”.

اما ترکیه که از نظر فنی هنوز کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا است ، همچنان یک شریک مهم برای اتحادیه در تجارت ، امنیت ، مبارزه با تروریسم و ​​مهاجرت است. این کشور با عراق ، ایران و سوریه مرز مشترک دارد و 3.6 میلیون پناهنده سوری را در خود جای داده است.

بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا ، از جمله آلمان ، تحریم های سخت را کنار گذاشته اند ، تا حدی از ترس اینکه آسیب بیشتری به اقتصاد شکننده ترکیه وارد کند. آنکارا پیش از این در سال جاری با کاهش 24 درصدی ارزش پوند در برابر دلار و همچنین اثرات شیوع ویروس کرونا مواجه شده است.

پیش نویس اجلاس به پایان رسید ، کشورهای اتحادیه اروپا همچنین تأکید می کنند که “منافع استراتژیک در توسعه روابط همکاری و سود متقابل با ترکیه دارند”. آنها می خوانند: “اگر ترکیه بخواهد مشاركتی اصیل با اتحادیه و كشورهای عضو آن را ارتقا دهد و اختلافات را از طریق گفتگو و مطابق با قوانین بین المللی حل كند ، پیشنهاد یك برنامه مثبت بین اتحادیه اروپا و تركیه همچنان روی میز است.”

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر