[ad_1]

در اواخر این ماه ، ژاپن اولین پیش بینی تولد و مرگ و میر در سال 2020 را منتشر می کند – هدیه سالانه وزارت بهداشت ، که حدود 25 دسامبر با تمام لذت فصلی دیگ بخار خراب می رسد.

طی 13 سال گذشته ، این نشریه شواهدی از کاهش جمعیت بومی ژاپن و تاریک شدن سایه جمعیتی آن را در طی یک سری مراحل تلخ نشان داده است. به دلیل مقاومت سرسختانه در برابر تنظیمات و نقشه راه محتاطانه ای که در اختیار جهان خارج قرار می دهند ، درخشان تر به نظر می رسند.

تا سال 2008 – یک سال پس از تغییر بزرگ به سمت رشد – میزان مرگ و میر در ژاپن بیش از 50،000 از تعداد متولدین بود. تا سال 2019 ، این عدم تعادل ده برابر شده و به بیش از نیم میلیون نفر رسیده است. در سال 2016 ، جمعیت به طور متوسط ​​روزانه 1000 نفر کاهش می یابد. براساس اعداد ماهانه ، سال 2020 در یک مسیر برای سرعت انقباض معادل 1500 در روز یا یک نفر در دقیقه قرار دارد.

به طور سنتی ، رسانه های ژاپن با گردهم آوردن متخصصان برای تکان دادن دستان و دستانشان ، از این امر استقبال خواهند کرد. اما برای بینندگان ژاپنی ، اعم از پیر و جوان ، همه اینها اخبار تلخ است. ممکن است آنها این کار را دوست نداشته باشند ، اما جمعیتی که کتاب های محبوب آنها را شامل می شود لذت بردن از مراقبت های پرستاری ، او قبلاً با واقعیت به صلح تلخی رسیده است. مخاطبی که واقعاً اهمیت دارد – در کشوری که میزان زاد و ولد در سال 2019 به پایین ترین سطح 70 ساله رسیده و مقامات ارشد اغلب بر “خطوط هشدار” در مورد نرخ باروری تأکید می کنند – چین است.

س forال از پکن این نیست که چقدر باید نگران باشد ، بلکه بیشتر زمانی است که وزن نگرانی های جمعیتی احساس می شود. در مسیر پیری و کاهش جمعیت ، لحظات غیر منتظره سودآوری وجود دارد: به عنوان مثال ، نرخ شغل در ژاپن با وجود Covid-19 ، امسال بالای 1.0 باقی مانده است. هنوز هم جمعیت مسن چیزی برای انتظار ندارند. همچنین تفاوت های مهمی در آنچه دو کشور را به سمت جمعیت شناختی سوق داده است وجود دارد: سیاست یک فرزند در سال 1979 در چین برای آنها مهم است. با این حال ، تجربه ژاپن آموزنده است.

آخرین شماره های وزارت بهداشت ژاپن پدیده ای را تأیید می کند که پیامدهای آن از قبل واضح است ، اما بیش از یک ربع قرن مورد هشدار قرار گرفته است. از قلمهای غول پیکر روی منوها ، تا مدارس خالی که برای ساختن خانه های مراقبت تخریب می شوند ، با تغییر ساختار فیزیکی ژاپن ، زندگی روزمره با مثالهای دنیوی فراوان است. مشاغل ، خانواده ها و بخش دولتی باید با داشتن تقریباً 29 درصد از افراد بالای 65 سال و نیروی کار بی وقفه برای حمایت از آنها سازگار شوند. تغییراتی در ساختار کلان – مانند تعادل تاریخی ریسک صندوق بازنشستگی یا افزایش خروجی ها – همچنین ممکن است در سراسر جهان طنین انداز شود.

برای چین ، جایی که نسبت بالای 65 در سال 2019 ، 11.9٪ بود ، ممکن است سرنوشت جمعیتی به سبک ژاپنی دور به نظر برسد. اما نسبت چین سریعتر از ژاپن در حال رشد است و پیش بینی می شود طی حدود 15 سال به 25 درصد برسد. پیش بینی می شود کراس اوور حیاتی هنگام تولد مرگ که ژاپن در سال 2007 تجربه کرده در یک دهه دیگر در چین رخ دهد.

درس ژاپن این است که خطر واقعی در انتظار درد است. بیش از 30 سال پس از انفجار بازار سهام ژاپن و حباب املاک و مستغلات ، تعدادی نظریه در مورد چشم انداز اقتصادی ایجاد شده از آن زمان به بعد ایجاد شده است: برای بعضی ها ، نیمه معاشقه ماندگار با بهبودی ؛ برای دیگران ، یک افت منطقی مدیریت شده با وقار.

شك كمتري وجود دارد كه از آن زمان تاكنون هيچ احساس واقعي وجود نداشته باشد كه ژاپن هرگز خوشبيني و سرخوشي را كه روزگاري به عنوان چنين سوخت قوي در كشور عمل كرده بود ، دوباره بدست آورد. چند روز گذشته آن را به یاد من آورد. هرگونه جشن شاخص بورس Nikkei 225 ، که هفته گذشته در بالاترین سطح 29 ساله قرار داشت ، با این واقعیت که هنوز یک سوم از اوج سال 1989 است ، تخفیف یافت. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد ، اما آمار جمعیتی مطمئناً مربوط به اساسی: هنگامی که ایده کاهش جمعیت بی وقفه است ، دشوار است که به افق اقتصادی نگاه کنیم و مانند گذشته ژاپن یک فرصت بی پایان را ببینیم.

از زمان ترکیدن حباب در سال 1990 ، نرخ باروری در ژاپن به 1.5 سال کاهش یافته است. پنج سال بعد ، جمعیت در سن کار کاهش می یابد. تا سال 1997 ، جمعیت شناسان پیش بینی کردند که انتقال به کاهش عمومی جمعیت یک دهه بعد – همانطور که درست بود – اتفاق می افتد. چین طی 30 سال آینده با مجموعه مشابهی از وقایع مهم روبرو است. چالش مضاعف نه تنها آماده سازی اقتصاد برای تأثیرات عملی کاهش جمعیت و پیری ، بلکه یافتن راه هایی برای خوش بینی در سایه آنها است.

leo.lewis@ft.com

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر