[ad_1]

کانبرا چین را به دلیل وضع تعرفه های تنبیهی از سوی پکن بر واردات جو استرالیا و تشدید یک اختلاف شدید دیپلماتیک و تجاری ، با سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است.

سایمون بیرمنگهام ، وزیر تجارت استرالیا ، روز چهارشنبه گفت كه كانبرا حق درخواست تجدید نظر در سازمان تجارت جهانی را علیه چندین تحریم تجاری دیگر كه در ماه های اخیر علیه ذغال سنگ ، گوشت گاو ، چوب و خرچنگ استرالیا اعمال شده ، محفوظ می دارد.

در ماه مه ، پکن 80 درصد تعرفه بر جو استرالیا وضع كرد و ادعا كرد كه واردات زیر قیمت در چین فروخته می شود و كانبرا بر خلاف قوانین WTO به تولیدكنندگان یارانه پرداخت كرده است. کانبرا این ادعاها را رد می کند و هشدار می دهد که تعرفه ها سالانه 2 میلیارد دلار (1.5 میلیارد دلار) در صنعت را فلج می کند.

“این مرحله بعدی منطقی و مناسب برای استرالیا است. ما مدتی طولانی مدافع یک سیستم بین المللی هستیم که براساس قوانین ، اهمیت همکاری و تعهد چند جانبه تأسیس شده است. ”

“همچنین مناسب است وقتی ما استدلال می کنیم که قوانین بین المللی و یک داور بین المللی مستقل برای حل و فصل اختلافات وجود دارد ، وقتی خود را در صورت بروز چنین اختلافاتی پیدا می کنیم ، یک قاضی می خوانیم.”

با این حال ، کانبرا اذعان کرد که حل روند WTO ممکن است سالها طول بکشد ، خاطرنشان کرد که پکن به دلیل گسترش دامنه اختلافات تجاری از تعهد به آن خودداری کرده است.

چین بزرگترین شریک تجاری استرالیا با تجارت دو طرفه در مجموع 252 میلیارد دلار در سال 2019 است. اما به دلیل مخالفت کانبرا با سیاست تهاجمی خارجی پکن ، روابط در دو سال گذشته خراب شده است.

یک یادداشت که ماه گذشته توسط یک دیپلمات چینی به رسانه های استرالیا درز کرد ، ممنوعیت کانبرا از Huawei در شبکه 5G این کشور و “اطلاعات غلط” در مورد استفاده از ویروس کرونا از چین را از دلایل وخامت شدید روابط دیپلماتیک عنوان کرد.

به دنبال درخواست کانبرا برای تحقیق در مورد ریشه بیماری همه گیر Covid-19 که برای اولین بار در ووهان ظاهر شد ، پکن قبلاً نیز واردات جو ، گوشت گاو و شراب را تحریم کرده است.

رسانه های دولتی چین این هفته گزارش دادند که مقامات واردات ذغال سنگ استرالیا را با هدف قرار دادن بخشی که 55 میلیارد دلار درآمد صادراتی در سال 2019 ایجاد می کند ، ممنوع کرده اند. ده ها کشتی ذغال سنگ استرالیا به دلیل محدودیت های غیررسمی در سواحل چین مانده اند ، طبق صنعت ذغال سنگ استرالیا.

تحلیلگران می گویند شواهد فزاینده ای وجود دارد كه نشان می دهد پكن با استفاده از زورگویی اقتصادی به استرالیا فشار آورده و به سایر كشورهای منطقه هشدار می دهد در مورد خطرات انتقاد عمومی از دولت چین.

روز سه شنبه ، پکن گفت که از ممنوعیت رسمی زغال سنگ استرالیا بی اطلاع است و از اقدامات اخیر علیه واردات استرالیا به عنوان “مطابق با قوانین و مقررات چین و اقدامات بین المللی” دفاع کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: “این اقدامات مسئولانه محافظت از منافع صنایع محلی و مصرف کنندگان است.”

“اخیراً ، گزارشهای زیادی دیده ایم که در آن استرالیا در حال لباس پوشیدن به عنوان یک قربانی است ، انگشت خود را مستقیماً یا از طریق اشاره به چین نشان می دهد. این حرکت به منظور ایجاد سردرگمی در مردم انجام می شود و ما هرگز آن را نمی پذیریم. “

اسرار تجارت

Secret Secrets جلسات روزانه FT در مورد تغییر چهره تجارت بین المللی و جهانی سازی است.

در اینجا ثبت نام کنید تا بفهمید کدام کشورها ، شرکت ها و فناوری ها اقتصاد جدید جهانی را شکل می دهند.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir