استرالیا هشدار می دهد که ممنوعیت استفاده از زغال سنگ در چین مغایر با قوانین سازمان تجارت جهانی است


کانبرا از پکن خواست تا روشن کند که آیا ذغال سنگ استرالیا را به طور رسمی ممنوع کرده است یا نه ، هشدار داد که چنین اقدامی باعث نقض قوانین سازمان تجارت جهانی می شود و به هر دو طرف آسیب می رساند.

اسکات موریسون ، نخست وزیر استرالیا ، روز سه شنبه گفت که او به دنبال توضیح در مورد گزارش رسانه های دولتی چین است که بهترین نهاد مشاور اقتصادی کشور تصمیم گرفته است در آخر هفته اجازه دهد نیروگاه های برق بدون محدودیت انتشار زغال سنگ وارد کنند ، به جز استرالیا

این توسعه با اعمال تحریم های تجاری غیررسمی توسط پکن ، که باعث شد ده ها کشتی باری حامل زغال سنگ استرالیا در سواحل چین گیر بیفتند و قادر به تخلیه محموله ها نباشند ، در برخی موارد ماه ها باعث شد.

موریسون در پاسخ به خبرنگاران وقتی از گزارش ها در تابلو ملی پوش چینی گلوبال تایمز س askedال شد ، به خبرنگاران گفت: “این نتیجه خوبی برای روابط تجاری بین استرالیا و چین است که هر دو کشور از آن بهره مند خواهند شد.”

“اگر چنین بود ، بدیهی است که این نقض قوانین WTO باشد. بدیهی است که این امر ناقض توافق نامه تجارت آزاد ما است. . . این واقعاً ضرر و زیان است. “

چین بزرگترین شریک تجاری استرالیا با تجارت دو طرفه به ارزش 252 میلیارد دلار استرالیا (190 میلیارد دلار) در سال 2019 است. اما به دلیل مخالفت کانبرا با سیاست خارجی تهاجمی تر ، روابط در دو سال گذشته بدتر شده است. پکن

حتما بخوانید:
یخ زدگی بسیار سرد چالش بعدی در مسابقه واکسن Covid است

یک یادداشت که ماه گذشته توسط یک دیپلمات چینی به رسانه های استرالیا درز کرد ، ممنوعیت کانبرا از Huawei در شبکه 5G این کشور و “اطلاعات غلط” در مورد استفاده از ویروس کرونا از چین را دلیل اصلی وخامت روابط دیپلماتیک عنوان کرد.

به دنبال درخواست کانبرا برای تحقیق در مورد ریشه های بیماری همه گیر Covid-19 در ووهان ، چین قبلاً واردات جو ، گوشت گاو و شراب را تحریم کرده است. تحلیلگران می گویند تهدید برای زغال سنگ استرالیا کالایی است که 55 میلیارد دلار درآمد صادراتی در سال 2019 ایجاد می کند و گسترش اقدامات اجباری اقتصادی علیه کانبرا است.

آقای موریسون گفت که دولت وی هیچ چشم اندازی برای تغییر سیاست خود برای پاسخگویی به خواسته های چین که بر حاکمیت استرالیا تأثیر می گذارد ، ندارد.

سایمون بیرمنگهام ، وزیر تجارت استرالیا ، گفت كه كانبرا در آستانه تصمیم گیری در مورد طرح شكایت رسمی با WTO در مورد وضع عوارض ضد پمپ پكن بر جو استرالیا است.

طبق گفته فیچ ، صادرات زغال سنگ حرارتی استرالیا در سه ماهه سوم با 14 درصد کاهش نسبت به سال گذشته ، با بیش از 50 درصد میزان حمل و نقل به چین کاهش یافته است ، که گفته می شود خریداران زغال سنگ چین بیشتر سهمیه واردات دولت خود را خرج می کنند.

آژانس رتبه بندی خاطر نشان كرد كه محموله های استرالیایی به هند در همین مدت 96 درصد افزایش یافته است ، “با این فرض كه برخی از محموله هایی كه برای چین هدایت می شدند ، منحرف شده باشند.”

حتما بخوانید:
خرید معامله میلیاردرها در نیویورک

پل مک تاگارت ، تحلیلگر سیتی ، گفت: تصمیم چین در جلوگیری از واردات استرالیا منجر به تغییر جهت مجدد منابع جهانی خواهد شد ، زیرا فولادسازان چینی زغال کک بیشتری از آمریکای شمالی خریداری می کنند و تولیدکنندگان اروپایی زغال سنگ استرالیایی بیشتری خریداری می کنند.

وی گفت: “جهان دوباره تعدیل می شود ، جریان تجارت تغییر می یابد و مردم به دلیل هزینه اضافی حمل و نقل بین آمریکای شمالی و چین و استرالیا به اروپا ، هزینه های بیشتری را برای زغال سنگ پرداخت می کنند.” “این می تواند 10 دلار به ازای هر تن به هزینه های ذغال سنگ اضافه کند و میانگین زمان تحویل را تا 10 روز افزایش دهد.”

قیمت زغال سنگ در ماه های اخیر به شدت افزایش یافته است. قیمت معیارها در نیوکاسل تقریبا 79 دلار در هر تن معامله شد ، در حالی که در سپتامبر کمتر از 50 دلار در هر تن معامله شد.

گزارش بیشتر توسط توماس هیل در هنگ کنگ

هفته ای دو بار خبرنامه

انرژی یک تجارت ضروری در جهان است و منبع انرژی خبرنامه آن است. هر سه شنبه و پنجشنبه ، مستقیماً در صندوق ورودی شما ، اخبار فوری ، تجزیه و تحلیل آینده و هوش را در اختیار شما قرار می دهد. اینجا ثبت نام کنید.


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید