اعدام مخالف فرزندان “نافرمانی” انقلاب ایران را برجسته می کند


محمد علی زم ، روحانی عمامه سفید ، چنان در حمایت از انقلاب دینی سال 1979 در ایران مشتاق بود که پسرش را به نام بنیانگذار آن ، روحولا خمینی نامگذاری کرد.

بیش از 40 سال بعد ، این پسر ، روحولا زم ، پس از محکومیت در پشت درهای بسته به جرم تلاش برای سرنگونی جمهوری اسلامی ، با دار آویخته شد.

درگذشت وی آخر هفته گذشته در سن 43 سالگی موجب محکومیت بین المللی و توجه کودکان انقلابیون جایگزین ایران شد. محمد علی زم در ویدئوی 1970 که پس از اعدام فرزندش در ایران منتشر شد ، معترضان را به ایجاد “جمهوری اسلامی با رهبری عالی” از خمینی فراخواند.

علی میرفتاح ، روزنامه نگار اصلاح طلب گفت ، این واقعیت که فرزند چنین مدافع سرسخت انقلاب درگذشته است ، باید تأملاتی را برانگیزد. پس از مرگ زم در پست اینستاگرامی خود نوشت: پسرش “تا آنجا پیش رفت که تلاش کند سیستم را خاموش کند”. “ما باید شرمنده و متاسف باشیم. . . برای سالهایی که هدر دادیم “

مصطفی تاج زاده ، سیاستمدار اصلاح طلب که پس از ناآرامی ها هفت سال را در زندان گذراند ، گفت: “این مخالف ، که از طریق کانال Amadnews در برنامه خبری تلگرام به ناآرامی های خارج از کشور دامن می زند ،” نسلی عصیانگر و شاید حتی عصیانگر است ، زیرا او هیچ دید مثبتی در جمهوری اسلامی نمی بیند. در سال 2009 به دلیل نتایج اختلاف نظر انتخابات.

در آن زمان ، زم همچنین برای ارتباط با کاندیداهای اصلاح طلب ریاست جمهوری مدتی را در زندان گذراند. در طی سالهای گذشته ، زم از کانال خود در شبکه های اجتماعی برای جزئیات ادعای فساد و رسوائی های رسمی و آموزش ساخت کوکتل مولوتف برای کشتن نیروهای امنیتی استفاده کرده است.

حتما بخوانید:
آپدیت جدید تلگرام با تمرکز بر کاربران پریمیوم منتشر شده است

وی در فرانسه زندگی می کرد ، جایی که از حفاظت امنیتی برخوردار بود ، اما در اکتبر گذشته توسط جاسوسان وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عراق فریب داده شد. وی را دستگیر کردند ، به ایران آوردند و در تلویزیون دولتی چشم بند بستند.

اگرچه برای فرزندان مقامات – که آقای زم بزرگتر در سازمانهای مختلف دولتی کار کرده است – بی سابقه نیست که علیه جمهوری شورش کنند ، اما بسیار به ندرت به دار آویخته می شوند. فرزندان مقامات بیشتر به دلیل افراط و تفریط مشهور هستند.

ویدئویی از محمد علی زم در طول انقلاب سال 1979 ایران

ویدئوی پدر زم ، محمد علی زم ، در جریان انقلاب سال 1979 ایران © اینستاگرام

این اعدام در حالی صورت گرفت که پس از پیروزی جو بایدن ، رئیس جمهور تازه انتخاب شده آمریکا ، جنگ قدرت بین نیروهای میانه رو و تندرو شدت گرفت.

وی قول داد که پس از کنار گذاشتن توافق و تحریم های سخت دونالد ترامپ ، به توافق هسته ای ایران بازگردد. دولت میانه رئیس جمهور حسن روحانی ، که در سال 2015 امضا شد ، می خواهد گفتگوها را پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایران آغاز کند.

اصلاح طلبان می گویند اعدام زم یک اقدام تاکتیکی توسط نیروهای تندرو است تا آغاز گفتگوها با آقای بایدن را دشوار کند.

با این حال ، تندروها این مسئله را به عنوان یک مشکل امنیت ملی می دانند. کایهان ، روزنامه نگار تندرو و سخنگوی روز ، گفت که اعدام زام آغاز “دوره جدید کار با خیانتکاران امنیت ملی است که در” حملات تروریستی و جنایتکارانه “دست دارند. وی افزود که دستگیری “مزدوران از [foreign] سرویس های اطلاعاتی دیگر فقط در داخل کشور محدود نخواهند شد ، بلکه از مرزها عبور خواهند کرد. “

آقای روحانی که دوره دوم و آخرین دوره وی در سال آینده به پایان می رسد ، سعی کرد از اعدام فاصله بگیرد و دوباره تأکید کرد که دادگستری مستقل است.

فرانسه و ایالات متحده اعدام را “وحشیانه” می خوانند در حالی که آلمان ، کانادا و سازمان های بین المللی نیز از آن انتقاد کرده اند. اتحادیه اروپا او را با “شدیدترین عبارات” محکوم کرد و میشل بشلت ، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ، گفت که او “نمادی از یک مدل اعترافات اجباری است”.

تحلیلگران در ایران تعجب می كنند كه چرا محكوم علیه فرصتی برای بخشش نداشته است. عمادالدین باقی ، یک فعال حقوق بشر ، گفت که زام “مطمئناً جرمی مرتکب شده است” ، اما “چنین مجازات شدید” حتی براساس قوانین داخلی قابل توجیه نیست.

وی گفت: “صدها حکم اعدام از سالها قبل در جریان بوده و اجرای آنها آسان نیست ، اما زم سه روز پس از تأیید حکم اعدام شد که دو روز آن تعطیلات رسمی است.” “به نظر می رسد جعبه سیاه باید سریع دفن شود.”

آقای تاجزاده گفت که وی شک دارد که اعدام زام تسریع شده است تا شانس وی برای بازگشت به توافق هسته ای را تضعیف کند. “آنها [hardliners] آنها معتقدند این معامله می تواند آنها را در نظرسنجی های ریاست جمهوری تضعیف کرده و نیروهای طرفدار اصلاحات را تقویت کند. در واقع ، تحریم ها به عدم شفافیت کمک می کند و حاکمیت قانون را تضعیف می کند و سرکوب را آسان می کند. “

اما حتی اگر این یک استراتژی باشد ، تغییر چندانی در واقعیت ایجاد نمی کند که بسیاری از جوانان مانند Zam فکر می کنند – حتی اگر صریحاً با آن مخالفت نکنند. “خواسته های نسل جوان روشن است. آنها می خواهند سبک زندگی مناسبی داشته باشند و از آزادی سیاسی و اجتماعی برخوردار باشند “.

پدر زم به شبکه های اجتماعی روی آورد تا با انتشار قلب سیاه در حساب اینستاگرام خود آخرین روزهای پسرش را توصیف کند.

وی در یك گفتگو ، در مورد ویدیویی به پسرش گفت كه در آن نام كشورهای خارجی و پولی را كه از آنها دریافت كرده ضبط كرده است. به فرزندش گفت به او گفته اند این اسامی را برای رئیس قوه قضائیه بنویس ، كه پدرش پاسخ داد: “آنها دوباره تو را فریب دادند”.


منبع: tech4life.ir