[ad_1]

استقراض دولت از منطقه یورو برای تأمین مالی پاسخ خود به بیماری همه گیر ویروس کرونا افزایش یافته است و خواستار طولانی مدت بانک مرکزی اروپا برای بخشیدن بار بدهی با بخشش اوراق قرضه دولتی است.

این پیشنهاد توسط اقتصاددانان دانشگاهی در پاسخ به بحران بدهی اخیر در منطقه واحد پول واحد در سال 2012 ارائه شده است. مقامات ارشد ایتالیا اخیراً این ایده را دوباره مطرح کردند و پیشنهاد کردند که بانک مرکزی اروپا می تواند بدهی خریداری شده از طریق برنامه خرید دارایی خود را ببخشد یا آن را با اوراق قرضه دائمی جایگزین کنید که هرگز نتیجه نمی دهند.

پاسخ دولت ها به بیماری همه گیر 1.5 تریلیون یورو بدهی اضافی می افزاید ، بدهی حاکم بر منطقه یورو برای اولین بار در سال جاری بیش از اقتصاد اتحادیه است. بسیاری از کشورها کسری بودجه بالای 10 درصد تولید ناخالص داخلی دارند ، از جمله ایتالیا ، فرانسه و اسپانیا. پیش بینی می شود بدهی عمومی ایتالیا از 135 درصد تولید ناخالص داخلی در سال گذشته به تقریبا 160 درصد در سال 2021 برسد.

در حالی که قوانین مالی اتحادیه اروپا – که دولت ها را ملزم به نگه داشتن کسری زیر 3٪ از تولید ناخالص داخلی و کل بدهی زیر 60٪ از تولید ناخالص داخلی – از زمان وقوع همه گیر شدن به حالت تعلیق درآمده است ، پس از پایان بحران ، تجمع آنها به نوعی فعال می شود فشار بر دولت ها برای کاهش بدهی ها

دیوید ساسولی ، رئیس ایتالیای پارلمان اروپا ماه گذشته به La Repubblica گفت که بخشش بدهی “یک فرضیه جالب کار است که باید با اصل اساسی پایداری بدهی سازگار شود”.

ریكاردو فراكارو ، دستیار ارشد نخست وزیر ایتالیا ، جیزپه كنته ، در ادامه سخنان خود به بلومبرگ گفت كه “سیاست های پولی باید از هر لحاظ ممكن از سیاست های انبساطی كشورهای عضو حمایت كند.” وی گفت: این می تواند شامل “لغو اوراق قرضه دولتی خریداری شده در طی همه گیر شدن بیماری یا تمدید مداوم سررسید آنها باشد.”

تاکنون ، سرمایه گذاران به این هیاهو اضافه نکرده اند – قیمت بدهی جدید همچنان پایین است زیرا بانک مرکزی اروپا بیشتر اوراق قرضه اضافی فروخته شده را خریداری می کند ، بنابراین بسیاری از کشورها می توانند تا 10 سال با بازده نزدیک یا زیر صفر وام بگیرند. این ادامه خواهد یافت. انتظار می رود بانک مرکزی اروپا در آخرین نشست سیاسی خود در روز پنجشنبه خرید اوراق قرضه را تا اواسط سال 2022 تمدید کند.

کارستن برزسکی ، اقتصاددان در ING ، گفت: “دلایل زیادی وجود دارد که در حال حاضر نگران افزایش سطح بدهی نباشیم ، اما در آینده ما مجبور خواهیم بود در برخی موارد این بحث را داشته باشیم.” “چه به طور مستقیم توسط بانک مرکزی اروپا و چه با مبادله بدهی برای اوراق قرضه با سود صفر ، ممکن است به نوعی بخشش بدهی نیاز باشد.

اما بانکداران مرکزی این ایده را “خطرناک” و “بی ثبات کننده” رد کردند ، در حالی که اقتصاددانان آن را به عنوان ضد تولید و بد آب و هوا رد کردند.

یک فاصله مستقیم بین بازده اوراق قرضه 10 ساله آلمان و دولت دیگر (٪ امتیاز) نشان می دهد مداخله بانک مرکزی اروپا به پایین نگه داشتن هزینه های تأمین مالی منطقه یورو کمک می کند

لوکرزیا رایچلین ، استاد اقتصاد در دانشکده بازرگانی لندن ، گفت: “ما باید موقعیت سیاسی و اقتصادی را از هم تشخیص دهیم.” “از نظر صرفاً اقتصادی ، تسکین بدهی در برخی شرایط ممکن است منطقی باشد ، اما این به نحوه انجام آن بستگی دارد. از نظر سیاسی ، بسیار خطرناک است. بنابراین به نظر می رسد اکنون مطرح کردن آن بسیار غیر مثمر ثمر باشد. “

هولگر اشمیدینگ ، اقتصاددان ارشد در Berenberg ، گفت که این “بدترین ایده سال” است زیرا “با ترساندن سرمایه گذاران” می تواند تأثیر بدی بگذارد و منجر به افزایش هزینه های وام شود.

در هر صورت ، لغو بدهی دولت تقریباً قطعاً منع پیمان اتحادیه اروپا برای تأمین مالی پولی دولت ها را نقض می کند ، همانطور که رئیس بانک مرکزی اروپا در ماه گذشته در هنگام بحث در پارلمان اروپا در مورد این ایده صریح گفت.

همتای وی ، یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا و رئیس بانک فرانسه ، فرانسوا ویلروی دو گالهاو ، موافقت کرد و گفت: “در نظر گرفتن لغو بدهی راهی بسیار خطرناک است.”

نمودار میله ای بدهی دولت توسط دارنده (tn euro) ، نشان می دهد که بانک مرکزی اروپا مقدار زیادی بدهی دولت منطقه یورو را در اختیار دارد

فابیو پانتا ، معاون سابق بانک مرکزی ایتالیا ، که در ژانویه به هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا پیوست ، گفت: “اگر بدهی را لغو کنیم ، وام را لغو می کنیم ، و این می تواند عواقب گسترده تر و بی ثبات کننده ای داشته باشد. فقط رشد می تواند ما را از بدهی محافظت کند. “

همچنین یک مشکل فنی در این ایده وجود دارد. در حالی که بانکهای مرکزی می توانند به لطف توانایی چاپ بیشتر پول ، زیان را تحمل کرده و سهام منفی را تحمل کنند ، وضعیت در منطقه یورو پیچیده تر است.

بانک های مرکزی ملی بیشتر اوراق قرضه دولتی را از طرف بانک مرکزی اروپا خریداری می کنند. در صورت نوشتن یا لغو اوراق قرضه ، این امر باعث ضرر بانک های مرکزی ملی می شود بدون اینکه خودشان بتوانند پول چاپ کنند. دولت های آنها ممکن است مجبور شوند آنها را سرمایه گذاری مجدد کنند یا اینکه از سیستم پرداخت بلوک خارج شوند.

یکی دیگر از موارد این است که دولت ها در حال جبران بیشتر سود پرداختی به اوراق قرضه بانک مرکزی اروپا – از طریق سود سهام از بانک های مرکزی ملی خود هستند – بنابراین آنها نمی توانند در کوتاه مدت پول زیادی را از لغو بدهی پس انداز کنند. تنها سود پرداخت نکردن بدهی است.

اما تا زمانی که بانک مرکزی اروپا به سرمایه گذاری مجدد در سررسید اوراق قرضه خود ادامه دهد ، دولت ها می توانند به راحتی بدهی خود را منتقل کنند.

گفت: “سود کجاست؟” گفت فولکر ویلند ، استاد انستیتوی ثبات پولی و مالی در فرانکفورت. “فقط در مقطعی از آینده ، زمانی که بانک مرکزی اروپا سرمایه گذاری مجدد پول از سررسید اوراق را متوقف می کند ، و این در آینده بسیار دور است.

بنابراین او گفت که مدافعان لغو بدهی “واقعاً به پای یکدیگر شلیک می کنند.

این ایده با مخالفت دولت ایتالیا نیز روبرو شد. روز جمعه ، وینچنزو آمندولا ، وزیر امور اروپا در ایتالیا به بلومبرگ گفت که این کشور “به بدهی های خود احترام می گذارد” ، افزود: ما در حال کار بر روی قراردادهای موجود هستیم و این در مورد قراردادهای فعلی امکان پذیر نیست.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر