اقتصاد روسیه سریعتر از اکثر کشورهای صنعتی بهبود یافته است


معاون وزیر دارایی گفت ، رویکرد هدفمند مسکو در حمایت از اقتصاد روسیه در طی همه گیر شدن بیماری به آن کمک کرده تا سریعتر از اکثر کشورهای صنعتی از بحران بازگردد.

اگرچه بسته پشتیبانی Covid-19 کرملین از Rbs4tn (54.3 میلیارد دلار) به میزان ناچیز 4٪ از تولید ناخالص داخلی یا کمتر از یک دهم کمک های آلمان ، ایتالیا و ایالات متحده است ، روسیه تخمین می زند که انقباض تولید ناخالص داخلی این کشور از 8 درصد در سال بهار به 3.6 درصد در سه ماهه سوم سال 2020 کاهش یافته و این کشور را در جمع پنج کشور G20 قرار داده است.

روسیه از انگیزه ای که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین قبل از ابتلا به ویروس دستور داده است استفاده کرده است که هزینه آن 1.75 میلیون روبل در سال جاری است.

ولادیمیر کولیچف به فایننشال تایمز گفت: “افسانه این است که بسته ضد بحران روسیه کوچک است.” “اقتصاد اهمیتی ندارد که چگونه هزینه های خود را ترسیم می کنید. نکته مهم افزایش است. “

آقای کولیچف افزود ، این کشور توانست به سرعت بهبود یابد ، زیرا هزینه های هدفمند آن را در مقابله با بحران ویروس کرونا موثرتر می کند ، اگرچه هزینه کمتری نسبت به سایر کشورها داشت.

وی گفت: روسیه امسال كل هزینه های دولت را 27 درصد افزایش داده است كه مسكو گفت این بالاتر از سایر كشورهای اتحادیه اروپا است.

آقای کولیچف گفت: “بدیهی است که اقتصاد روسیه در سه ماهه دوم آسیب کمتری دید و در سه ماهه سوم سریعتر بهبود یافت.” “این فقط به دلیل اقدامات پشتیبانی ما نیست ، بلکه به دلیل ساختار قرنطینه در روسیه متفاوت از اروپا است.”

حتما بخوانید:
برتلسمان به دنبال نوشتن فصل جدیدی با سیمون و شوستر است

روسیه بیش از همه موارد Covid-19 را در جهان ثبت کرده است و روز یکشنبه رکورد جدید 29093 را ثبت کرده است.

با این حال ، آقای پوتین تصمیم گرفته است که به نفع تفویض اقدامات وصله ای به مقامات محلی ، که عمدتا صنعت روسیه را تنها گذاشته است ، تقریباً به طور کامل بخش مصرف کننده را تعطیل کند ، محاصره ای در سراسر کشور ایجاد نکند.

طرح بهبود استفاده از 167 میلیارد دلار پس انداز از ثروت نفت و گاز خود برای پرداخت مستقیم به مشاغل و شهروندان به نفع تعطیلات مالیاتی و ضمانت های وام را رها کرده است.

ولادیمیر کولیچف ، معاون وزیر دارایی ، می گوید 500 میلیارد پرداخت سالانه روسیه به خانواده های دارای فرزند به رشد مصرف کنندگان کمک کرده است © Luke MacGregor / Bloomberg

الینا ریباکووا ، معاون اقتصاد ارشد در انستیتوی مالی بین المللی گفت که “حمایت مالی فعال روسیه” پس از Covid-19 کم است. “جای تعجب نیست که ، در سال 2021 ، روسیه با شوک سه گانه Covid ، نفت و خطر تحریم ها با توجه به انتخابات ایالات متحده مواجه شد.”

وی گفت این کشور “یکی از کوچکترین انقباضات جهان را به دلیل حساب محدود کردن محاصره ها برای کنترل خسارت اقتصادی” خواهد داشت.

وی افزود: متأسفانه ، مشخص نیست كه آیا سیستم مراقبت های بهداشتی روسیه توانایی رسیدگی به بسیاری از موارد Covid را دارد یا خیر.

آقای کولیچف گفت که پرداخت 500 میلیاردی سالانه روسیه به خانواده های دارای فرزند – یکی از معدود اقدامات برای حمایت مستقیم از بسته ویروس کرونا – به افزایش فعالیت مصرف کننده در سه ماهه دوم به میزان 3 تا 5 درصد کمک کرده است و به رشد خود ادامه می دهد 1 تا 2 درصد

مسکو همچنین چندین بخش مالیات از جمله مشاغل کوچک و پتروشیمی را از جمله کاهش 20 تا 3 درصدی برای مشاغل فناوری اطلاعات ، برای بخش ها تصویب کرده است.

آقای کولیچف گفت اگر معامله اوپک + با تولیدکنندگان نفت که تولید موج اول همه گیر را محدود می کرد ، انقباض روسیه در تولید ناخالص داخلی بسیار ناچیز بود.

“کشورهای اروپایی هزینه های خود را به این سرعت افزایش نداده اند. شاید ایالات متحده ، کانادا و استرالیا باشد ، اما برنامه های آنها به وضوح به گونه ای طراحی شده است که منجر به رشد سریع هزینه های مصرف کننده نمی شود. آنها بهبود یافته اند ، اما هیچ رونق مصرف کننده ای مشاهده نشده است. “

“ما می خواستیم از این مزایای موقتی برای هدایت رشد به مکانهایی استفاده کنیم که مردم بیشترین مشکل را با درآمد خود دارند. اگر به همه بدهید [money]، از جمله ثروتمندان ، بعید است ثروتمندان عادات مصرفی خود را تغییر دهند. “

آقای کولیچف از تصمیم روسیه مبنی بر هزینه نکردن 167 میلیارد دلار صندوق ملی ثروت ملی که از مازاد درآمد نفت و گاز خارج شده بود ، برای پرداخت محرک های اقتصادی دفاع کرد ، توزیع عادلانه درآمد حاصل از منابع طبیعی بین نسل ها به جای استفاده از آنها به عنوان راهی برای برون رفت از بحران

وزارت دارایی از بخشی از صندوق برای جبران کسری بودجه در طول بیماری همه گیر استفاده کرد ، اما به جای استفاده از پس انداز نفت خود برای افزایش هزینه ها ، وام های خارجی خود را به Rbs5tn دو برابر کرد.

آقای کولیچف گفت: “وقتی افت می کند ، بخش خصوصی مراقب هزینه ها است و نمی خواهد متعهد شود و بخش مالی نمی خواهد بدهی را به بخش خصوصی بدهد ، زیرا می داند خطرات پیش فرض بسیار زیاد است. این امر فضایی را برای دولت فراهم می کند تا بدون مشکل در دسترس بودن بودجه بدهی برای بخش خصوصی ، وام بیشتری بگیرد. “

ماه گذشته ، روسیه برای نخستین بار در سال جاری 2 میلیارد یورو اوراق قرضه یورو جمع آوری کرد ، در شرایطی که کرملین می ترسد دولت جو بایدن ، رئیس جمهور تازه انتخاب شده آمریکا ، سال آینده تحریم های مسکو را افزایش دهد ، از شرایط مطلوب بازار استفاده می کند.

آقای کولیچف گفت که این کشور برنامه هایی را برای کاهش تأثیر هرگونه تحریم های آینده آمریکا که خارجی ها را از داشتن بدهی روسیه منع می کند ، تنظیم کرده است. این اقدامات متقابل بالقوه شامل تنظیم كننده های نظارتی برای وام گیرندگان روسی و توقف احتمالی در شماره های آینده برای كاهش فشار بر بازار ثانویه است.

اما اگرچه خارجی ها بیش از یک سوم اوراق روبل روسیه را در اختیار دارند ، آقای کولیچف گفت مسکو در صورت نیاز می تواند تقاضای محلی آنها را جایگزین کند.

وی گفت: “طی دو سال گذشته ، دارایی های خارجی بدهی عمومی روسیه به تعداد زیادی افزایش نیافته است.” “این اساساً به این معنی است که وقتی بحث بدهی است ، وابستگی زیادی به سرمایه گذاران خارجی وجود ندارد. سیستم مالی داخلی ما به راحتی می تواند سطح موجود وام ها را کنترل کند. “


منبع: tech4life.ir