اوریبه کلمبیا برای ونزوئلا: “استبداد خود را تثبیت کرده است”


در طول دو دوره ریاست جمهوری خود در کلمبیا ، آلوارو اوریبه نزدیکترین متحد ایالات متحده در آمریکای لاتین بود ، و مخالف دولت انقلابی سوسیالیست در همسایه ونزوئلا بود.

اکنون که مخالفت ونزوئلا بهم ریخته است و رهبر آن ، خوان گوئیدو ، پس از ناکامی در برکناری نیکولاس مادورو به عنوان رئیس جمهور ، آقای اوریبه می گوید تحریم های ایالات متحده علیه کاراکاس م notثر نبوده و او می ترسد ونزوئلا به سرعت در حال تغییر باشد در کوبای دیگر

آقای اوریبه در مصاحبه ای ویدیویی از مزرعه خانوادگی همسرش در نزدیکی مدلین به فایننشال تایمز گفت: “استبداد به تسخیر خود درآمده است.”

آقای اوریبه ، هنوز قدرتمندترین سیاستمدار کلمبیا در 68 سالگی ، گفت: “وقتی نسل من جوان بود ، هر سال می گفتیم” امسال انقلاب کوبا سقوط خواهد کرد “و هرگز سقوط نکرد. “این در حال تثبیت است و ما سه نسل را از دست داده ایم. اینکه فکر می کنم تاریخ می تواند در ونزوئلا تکرار شود ، به من آسیب می زند. “

آقای اوریبه در یک لحظه گفت که معتقد است ارتش ونزوئلا می تواند آقای مادورو را کنار بگذارد و از آقای گوئیدو حمایت کند. وی گفت: “اما مشکل این است که دولت بسیاری از اعضای ارشد نیروهای مسلح را رشوه داده است.”

ویدئو: هشدار Uribe کلمبیا در مورد آینده ونزوئلا: “استبداد تسخیر شده است” | مصاحبه برای FT

آقای اوریبه گفت که دلایل زیادی وجود دارد که رژیم مادورو بسیار مقاوم نشان داده است ، مهمترین دلیل آن “تحریم های اقتصادی” نیست [imposed by the US] آنها کار نکردند. ”

“تا زمانی که روسیه و چین حمایت مالی می کنند ، این بسیار دشوار است [to have change]”، او اضافه کرد.

مقامات آمریکایی معتقدند رهبران ونزوئلا با جبران ضرر دلار از صادرات نفت با صادرات غیرقانونی طلای استخراج شده به خاورمیانه و تسهیل تأمین مواد مخدر به ایالات متحده ، منابع ارزی خود را متنوع کرده اند. اقتصاد روزگاری پررونق ، که طی پنج سال گذشته در معرض خطر نبوده و به سطح معیشت اکثر مردم رسیده است.

حتما بخوانید:
سرمایه گذاران فعال رم را به دلیل دخالت اقتصادی در اختیار می گیرند

آقای اوریبه گفت: “متأسفانه ، دیکتاتوری در ونزوئلا در حال ثبات است.” “من آینده ای بسیار نگران کننده برای ونزوئلا و خطرات زیادی برای کلمبیا می بینم.”

پس از ترک ریاست جمهوری ، آقای Uribe همچنان یک مرحله اصلی باقی مانده و هنوز با شخصیتی که کشور را دو قطبی می کند بر فضای سیاسی کلمبیا تسلط دارد. او در حال پیشبرد یک مبارزات انتخاباتی موفق علیه معاهده صلح 2016 است که جان وی ، خوان مانوئل سانتوس ، با فارک امضا کرد و گفت که او بیش از حد سخاوتمندانه برای چریک ها نیست. در سال 2018 ، وی به رانندگی رهبر فعلی کلمبیا ، ایوان دوکو ، به سمت ریاست جمهوری کمک کرد.

مالکوم دیاز ، مورخ و کارشناس کلمبیا که در دهه 1990 آقای اوریبه را در دانشگاه آکسفورد تدریس می کرد ، گفت که نظر کلمبیا “در مورد مفاد توافق صلح ، درباره دوک ، حتی در مورد رابطه با Uribe “.

آقای دیاز گفت: “Uribe در سال 2010 با رتبه بندی فوق العاده در نظرسنجی های 70 درصد و بالاتر از سمت خود خارج شد.” “آن زمان ما مورد توجه قرار گرفتیم. . . شهرت وی از رسوایی های ذاتی حکومت هشت ساله ، درگیری با رئیس جمهور سانتوس و انتقام های طولانی مدت قانونی رنج می برد. “

در سال 2022 ، کلمبیا رئیس جمهور جدیدی را انتخاب خواهد کرد. محافظه کاران – به همراه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی – از این ترس دارند که اگر چپ پیروز شود ، می تواند این کشور را به ونزوئلا بعدی تبدیل کند.

این ممکن است بعید به نظر برسد. کلمبیایی ها از نزدیک شاهد فروپاشی ونزوئلا بوده و عواقب آن از جمله ورود نزدیک به 2 میلیون مهاجر فقیر و گرسنه را متحمل شده اند. یک مطالعه اخیر نشان داد که حدود 93٪ کلمبیایی ها نظر نامطلوبی در مورد آقای مادورو دارند.

اما گوستاو پترو ، نامزد چپ رادیکال ، که در انتخابات 2018 دوم شد ، مصمم است که دوباره نامزد شود. او دائماً در کشوری رأی می دهد که از موج نارضایتی که اواخر سال گذشته منطقه آند را فرا گرفت ، رنج می برد ، منطقه ای که فقط به دلیل همه گیری در سال 2020 فتح شد.

حتما بخوانید:
بروکسل به لهستان و مجارستان هشدار می دهد که نمی توانند صندوق بازسازی اتحادیه اروپا را متوقف کنند

آقای اوریبه هشدار می دهد که چپ های افراطی می توانند قدرت را به دست بگیرند و اقتصاد کلمبیا را که قبلا یکی از سریعترین رشد در منطقه بود ، نابود کنند.

“چپ افراطی بیگانگی را تهدید نمی کند ، اما پس از آن تهدید نشد [late Venezuelan president Hugo] گفت چاوز. “اما وقتی آنها به قدرت می رسند ، یا شرکت ها را مصادره می کنند یا آنها را با مالیات و مقررات خفه می کنند.”

وی اذعان داشت که کلمبیا امسال “با سطح نگران کننده بدهی ، کسری ، فقر و بیکاری” پایان می یابد و خواستار افزایش متوسط ​​مالیات برای جمع آوری پول برای کمک به فقرا شد. در همان زمان ، وی گفت ، “مهمترین چیز این است که وضعیت سرمایه گذاری یا اعتماد به نفس سرمایه گذار را از دست ندهیم.”

جایی که آقای Uribe در سال 2022 خواهد بود ، محل بحث است. بلندپروازترین مخالفان او را پس از مدتها متهم کردن به ارتباط با شبه نظامیان راست افراطی تا حد مرگ ، متهم به اتهاماتی می کند که وی شدیداً انکار می کند. وی به اتهام جعل و رانت خواری از شاهدان تحت تحقیق است و اخیراً به دستور قاضی دو ماه را در حبس خانگی به سر برد.

این تصمیم در کلمبیا سر و صدا ایجاد کرد ، این نشان از قدرت این احساس دارد که آقای Uribe هنوز بیدار است. هزاران نفر در اعتراض به خیابانها آمدند. دیگران این کار را به افتخار انجام دادند.

پس از 18 ماه قبل از انتخابات ، آقای Uribe نمی خواست بگوید که از چه کسی حمایت می کند ، اما هر کسی که حمایت او را جلب کند ، احتمالاً رقیب اصلی خواهد بود.

آقای دیاز گفت: “یک سیاستمدار و ارتباط برقرار پیشرفته ، اوریبه به هیچ وجه یک نیروی تلف شده نیست.”


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید