اپل به دلیل بروزرسانی نرم افزاری که سرعت آیفون های قدیمی را کند کرده است ، در اروپا شکایت کرد


یک گروه حمایت از حقوق مصرف کننده در حدود 180 میلیون یورو از اپل در چهار کشور اروپایی شکایت کرده است ، که ادعا می شود مصرف کنندگان را برای بارگیری به روزرسانی هایی که عمداً آیفون هایشان را کند می کنند گمراه می کند.

پس از اتهاماتی که اپل برای به روزرسانی نرم افزار طراحی کرده است تا مصرف کنندگان را به خرید مدل های جدید تر کند ، این دعاوی منعکس کننده یک دادخواست طبقاتی در ایالات متحده است که منجر به توافق پیشنهادی با ارزش حداکثر 500 میلیون دلار در آنجا شد. اپل در ماه مارس با معامله در ایالات متحده موافقت کرد ، و به این کار خلاف اعتراف نکرد ، اما گفت که می خواهد از دادخواهی طولانی مدت جلوگیری کند.

الس بروجمن ، رئیس سیاست و اجرای قانون در Euroconsumers ، گروه حمایت از مصرف کنندگان در مورد موارد جدید ، گفت: “اپل به روز رسانی هایی را برای پنهان کردن مسائل مربوط به باتری منتشر کرده است ، زیرا می داند این امر باعث کند شدن سرعت تلفن ها خواهد شد.”

وی گفت ، مصرف کنندگان اروپایی “فقط می خواهند با همان احترامی که برای مصرف کنندگان آمریکایی قائل بودند رفتار شود.”

گروه های مرتبط با کاربران مشاوره یورو چهارشنبه پرونده های جمعی را در بلژیک و اسپانیا تشکیل می دهند ، در حالی که پرونده های دیگری در ایتالیا و پرتغال در هفته های آینده برنامه ریزی شده است.

بارت ولدرز ، شریک قانون Arcas که نماینده مدعیان در بلژیک است ، گفت: پرونده های دعوی عملی طبقاتی به سبک کل آمریکا برای کل قاره وجود ندارد ، اما ادعاهای فردی می تواند “اثر گلوله برفی” در سراسر اروپا داشته باشد.

حتما بخوانید:
آیا لباس بچگانه به طور کلی احساس می‌کنید احمقانه؟

وی گفت: “تجربه نشان می دهد كه هرگاه یك كشور اروپایی ابتكار عمل را به دست می گیرد ، دیگران نیز آن را دنبال می كنند.”

این پرونده های قضایی بیش از 3 میلیون مدل آیفون 6 ، آیفون 7 و آیفون SE را در چهار کشور بین سال های 2014 تا 2020 فروخته است.

در 6 آگوست ، اپل در نامه ای به وکلای Gibson Dunn & Crutcher به Euroconsumers ، گفت: “هرگز نخواهد شد. . . به منظور تحریک ارتقا up مشتری ، تجربه کاربر را بدتر کنید “. وی این ادعاها را “از نظر حقوقی و قانونی نادرست” خواند.

وی در بیانیه ای برای فایننشال تایمز افزود: هدف ما همیشه ایجاد کالاهایی بوده است که مشتریان ما آنها را دوست دارند و ماندگاری هرچه بیشتر آیفون بخشی مهم از آن است.

پس از اولین اعتراضات مردمی در سال 2017 ، اپل تخفیف در تعویض باتری را ارائه داد و عذرخواهی کرد. وی اذعان کرد که سرعت پردازنده را کاهش می دهد و گفت که سعی دارد قدرت تلفن های قدیمی را کنترل کند تا از خاموش شدن غیرمنتظره جلوگیری کند.

یک ناظر فرانسوی مصرف کننده به دلیل گمراه کردن مصرف کنندگان ، در ماه فوریه اپل را 25 میلیون یورو جریمه کرد. در اواخر سال 2018 ، مرجع رقابت ایتالیا پس از تشخیص اینکه به روزرسانی های نرم افزاری اپل باعث “سو serious عملکرد جدی شده و عملکرد آنها را به میزان قابل توجهی کاهش داده است” ، 10 میلیون یورو – حداکثر مجازات آن – به اپل جریمه کرد. وی همچنین سامسونگ را بابت چنین ادعاهایی 5 میلیون یورو جریمه نقدی کرد.

حتما بخوانید:
استرس را از بیمه خارج کنید

Euroconsumers ادعا می کند که اپل درگیر اقدامات تجاری ناعادلانه و گمراه کننده است و برای هر تلفن بین 29 تا 89 یورو – یا به طور متوسط ​​60 یورو برای هر واحد می خواهد. این غرامت بر اساس هزینه تعویض باتری تعیین شده توسط اپل است.

توافق پیشنهادی آمریکا که می تواند در آخرین جلسه دادرسی روز جمعه در سن خوزه ، کالیفرنیا توسط قاضی تصویب شود ، از اپل می خواهد 25 دلار برای یک تلفن پرداخت کند.


منبع: tech4life.ir