ایالات متحده سودان را از کشور حامی خود در لیست سیاه تروریست ها خارج کرده است


ایالات متحده سودان را از فهرست حامیان مالی تروریسم خارج کرده است ، اقدامی که به این کشور آفریقایی کمک می کند تا به تخفیف بدهی ، وام های چند جانبه و سرمایه گذاری غربی در اقتصاد آسیب دیده خود دسترسی پیدا کند.

سفارت ایالات متحده در خارطوم روز دوشنبه در بیانیه ای گفت: “وزیر امور خارجه اطلاعیه ای را امضا كرد مبنی بر اینكه لغو حامی دولت تروریسم سودان از امروز (14 دسامبر) اعمال می شود تا در ثبت فدرال منتشر شود.” .

ژنرال عبدالفتاح برهان، رهبر نظامی دولت انتقالی غیرنظامی نظامی و غیرنظامی سودان ، که اوایل سال جاری در خارطوم با مایك پمپئو وزیر خارجه آمریكا ملاقات كرد ، در توییتر خود نوشت: “سلام و تبریک به مردم سودان برای حذف سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم “.

هنگامی که رژیم وقت رئیس جمهور عمر البشیر میزبان اسامه بن لادن در خارطوم بود ، ایالات متحده سودان را به فهرست حامیان دولت خود اضافه کرد. کشور شمال شرقی آفریقا ، که سالها توسط سو mis مدیریت ، جنگ داخلی و فساد ویران شده بود ، از سیستم مالی بین المللی جدا شده است.

سودان که سال گذشته پس از اعتراضات ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت ، دیکتاتوری 30 ساله آقای بشیر را سرنگون کرد ، ایالات متحده را به حذف آن از لیست فراخوانده است. اما واشنگتن ابتدا خواست که خارتوم غرامت به قربانیان تروریسم ادعایی تحت حمایت سودان پرداخت کند.

در ماه آوریل ، سودان موافقت کرد که به خانواده های دریانوردان آمریکایی که در یو اس اس کول در حمله 2000 در عدن کشته شدند ، غرامت پرداخت کند.

حتما بخوانید:
جی پاول با وجود خبرهای خوب در مورد واکسن نگران اقتصاد آمریکا است

در ماه اکتبر ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا ، پس از توافق توافق خرتوم با پرداخت 335 میلیون دلار به خانواده های قربانیان بمبگذاری های القاعده در سال 1998 در مقابل سفارتخانه های آمریكا در نایروبی ، دستور اجرایی برای حذف سودان از لیست سیاه تروریست ها امضا كرد. دارالسلام. کنگره 45 روز فرصت داشت تا به این دستور اعتراض کند که این هفته منقضی شد. این دستورالعمل گسترده به عنوان پیشرو عادی سازی روابط سودان با اسرائیل دیده می شد.

با اعلام روز دوشنبه ، اکنون باید تحریم ها علیه سودان برداشته شود. بدون حمایت ایالات متحده ، سودان نتوانسته است 60 میلیارد دلار بدهی گذشته را بنویسد یا به وام های چند جانبه جدید یا سرمایه گذاری غربی برای اقتصاد خود دسترسی پیدا کند ، که پیش بینی می شود امسال 8.4 درصد کاهش یابد.

نخست وزیر عبدالله حمدوک ، که رئیس دولت موقت نظامی – غیرنظامی است و میراث دار اقتصاد طناب است ، قبلاً گفته بود که تحریم های ایالات متحده ناشی از وضعیت تروریسم سودان “اقتصاد ما را فلج می کند”. در پی کاهش ارزش شدید ارز ، تورم ماه گذشته به 254٪ افزایش یافت ، که یکی از سریعترین نرخ های جهان پس از ونزوئلا و زیمبابوه است. صف دو روزه مقابل پمپ بنزین ها و صف های نان امسال بدتر شده است.

سودان ، که به عنوان بخشی از اصلاحات گسترده از انقلاب سال گذشته انتظار می رود دین و دولت را جدا کند ، همچنین انتظار می رود مصونیت حاکمیت از آزار و اذیت این هفته را بدست آورد.

حتما بخوانید:
درمان بلغم دکتر خیراندیش + محصولات دکتر خیراندیش برای درمان بلغم

اما قانون بازگرداندن مصونیت سودان در برابر پرونده های قضایی تروریسم ابتدا باید در کنگره تصویب شود. سناتورهای دموکرات معتقدند دولت ترامپ به خارطوم متعهد است. بر اساس معامله فعلی ، افراد آشنا به کنگره دیگر نمی توانند خانواده های قربانیان 11 سپتامبر را به اتهام همدستی علیه سودان طرح کنند.

“ما شدیداً از انتقال موفقیت آمیز به دموکراسی در سودان حمایت می کنیم. اجرای این معامله برای قربانیان تروریسم نباید مغایر با این هدف باشد “، سناتورهای دموکرات باب منندز و چاک شومر هفته گذشته پس از پیشنهاد اصلاحیه های توافق نامه در بیانیه ای گفتند.

مقامات خارطوم خواهان مصونیت کامل از چنین ادعاهایی هستند. یک مقام ارشد سودانی گفت: “این ناعادلانه است.” [terror] لیست مهم تر است این یک چیز بزرگ است. ”
منبع: tech4life.ir