[ad_1]

به گفته دو منبع ، دولت ترامپ قصد دارد ترکیه را به خاطر دستیابی به سیستم دفاع موشکی S-400 روسیه تحریم کند.

یک نفر گفت این تحریم ها احتمالاً روز جمعه اعلام می شود و برای اطمینان بخشیدن به کنگره در عین جلوگیری از آسیب جدی به روابط گسترده نظامی و نظامی آمریکا ، “تا حد ممکن ملایم” طراحی شده است.

خبر این اقدام در حالی منتشر می شود که مجلس سنا باید درمورد لایحه دفاعیه رای گیری کند که دولت ترامپ را مجبور می کند ظرف 30 روز پس از رای گیری نهایی به عنوان مجازات تصمیم آنکارا برای خرید این سیستم ، ترکیه را مجازات کند.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است که این قانون را وتو خواهد کرد – به دلایلی که ارتباطی با تحریم ها ندارند – اما انتظار می رود با اثبات حق وتو ، اکثریت مجلس سنا را تصویب کند ، همانطور که در مجلس نمایندگان این کار را کرد.

اولین فردی که با این برنامه ها آشنا بود گفت که دولت ترامپ می خواهد از اقدامات مندرج در لایحه دفاعی “جلو بیفتد”. زبان این عمل لغو تحریم های اعمال شده برای یک بار را دشوار می کند.

یک کارمند دولت سابق گفت که این تحریم ها “به زودی” اعمال خواهد شد ، اگرچه وی افزود که نظرات “متفاوت” در مورد شدت آنها “متفاوت است”.

اعلامیه آنکارا مبنی بر آزمایش سامانه S-400 در سواحل دریای سیاه در ماه اکتبر ، تلاش های پیچیده ای را برای جلوگیری از رویارویی با موضوعی که پیش از این شاهد توقف ترکیه از برنامه جنگنده F-35 بود ، پیچیده است. سال گذشته ، واشنگتن تحویل سفارش بیش از 100 هواپیمای نسل پنجم به آنکارا را لغو کرد.

این حکم روابط دشوار فزاینده ای را بین ترکیه ، یکی از اعضای قدیمی ناتو ، و متحدان سنتی آن در غرب برجسته می کند.

در سال های اخیر ، رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ، تلاش خود را برای سیاست خارجی مستقل ، بدون محدودیت از خواسته های ایالات متحده یا اروپا ، افزایش داده است. اما همکاری نزدیک وی با روسیه و مداخلات نظامی در سوریه ، لیبی و قفقاز ، همراه با نگرانی در مورد سرکوب مخالفان داخلی ، نگرانی فزاینده ای را در واشنگتن و پایتخت های اروپا افزایش داده است.

پیمایش در روابط با آنکارا ، که حتی بسیاری از منتقدان آمریکایی آن را از نظر استراتژیک ، دارای یک کشور مهم و پراهمیت می دانند ، یکی از چالش های سیاست خارجی است که جو بایدن با روی کار آمدن خود در سال آینده میلادی ، ارث می برد.

خرید سامانه S-400 در سال 2019 توسط ترکیه باید تحریم هایی را ایجاد کند – طبق قانون ضد تحریم های ایالات متحده یا کاتسا – علیه کشورهایی که در “معاملات قابل توجه” با صنعت دفاعی یا بخش اطلاعاتی روسیه درگیر هستند.

اما آقای ترامپ که به روابط شخصی خود با آقای اردوغان افتخار می کند ، ترکیه را از این خواسته محافظت کرده است. مجازات های کاتسا ممکن است شامل ممنوع کردن تجارت و تجارت با بانک های آمریکایی از افراد و م institutionsسسات درگیر در خریدهای S-400 باشد.

رویترز ابتدا گفت كه تحریم های آمریكا قریب الوقوع است و گفت كه این اقدامات اسماعیل دمیر ، رئیس ریاست جمهوری دفاعی تركیه ، معروف به SSB را هدف قرار خواهد داد كه مستقیماً به آقای اردوغان گزارش می دهد و مسئول تأمین سیستم است. S-400

تحریم های شدید می تواند اقتصاد شکننده ترکیه را از بین ببرد. به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از سیاست اقتصادی این کشور و کاهش شدید ذخایر بانک مرکزی ، لیر ترکیه در برابر دلار در حدود 24٪ کاهش یافته است.

اما اقداماتی که از نزدیک در معرض آقای دمیر و SSB قرار دارند ، تأثیر فوری محدودی بر اقتصاد ترکیه دارند و می توانند با آسودگی خاطر سرمایه گذاران خارجی که از احتمال اقدامات مضرتر نگران هستند ، مواجه شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت او “تحریم ها یا تحریم های احتمالی را پیش بینی نکرده است”.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر