[ad_1]

ایران روح الله زم ، مخالفی را که ادعا می کرد به دنبال تغییر رژیم در تهران و جاسوسی از اسرائیل و فرانسه بود ، اعدام کرد و بر موضع جمهوری اسلامی در عدم رحمت به مخالفان سیاسی تأکید کرد.

این معاون ، که از زمان دستگیری در اکتبر گذشته در زندان بود ، پس از اتهام به لیست طولانی جنایات ، از جمله “همکاری با یک کشور متخاصم در ایالات متحده” ، تحریک ناآرامی برای اخلال در امنیت کشور و توهین به اعضای آن ، به دار آویخته شد. رهبران ارشد

زم در تلویزیون دولتی اعتراف کرد ، اما دادگاه پشت درهای بسته برگزار شد.

عفو بین الملل این حکم را تشدید کننده تکان دهنده در استفاده از مجازات اعدام به عنوان سلاحی برای سرکوب عنوان کرد. عفو بین الملل گفت: “اعدام وی ضربه مهلکی بر آزادی بیان در ایران است و میزان تاکتیک های وحشیانه مقامات ایرانی را برای ایجاد ترس و جلوگیری از مخالفت نشان می دهد.”

این اتهامات ایرانی متوجه Amadnews است ، یک انجمن محبوب ضد دولتی در برنامه پیام رسان تلگرام که Zam راه اندازی کرده است. وی از آن استفاده کرد تا در آشوب های سه سال پیش که در آن زمان بیشترین گسترش را علیه جمهوری اسلامی و سیاست های اقتصادی آن داشت ، نقش مهمی داشته باشد.

زم به معترضین یاد داد که چگونه کوکتل مولوتف درست کنند و از آنها علیه نیروهای امنیتی استفاده کنند. وی همچنین ادعاهای مربوط به فساد و رسوائی های سطح بالا را برجسته کرد.

وی این سکو را از ترکیه و بعداً از فرانسه که در آن محل اقامت داشت ، بهره برداری می کرد و از محافظت نیروهای امنیتی برخوردار بود.

زم در اکتبر سال گذشته در عراق توسط استخبارات ایران استخدام شد ، دستگیر و به ایران آورده شد.

دیپلمات های غربی در تهران می گویند که وقتی از خطرات ناشی از حضور پررنگ ایران در این کشور آگاه بود ، مشخص نبود که چگونه اطلاعات ایران چگونه او را ترغیب به سفر به عراق می کند.

خانواده و دوستان زام گفتند كه به او پولي براي راه اندازي يك كانال تلويزيوني و گسترش فعاليت هاي مخالفش در عراق پيشنهاد شده است.

ایران از پیگیری شخصیت های مخالف در هر جای دنیا که باشد مخفی نیست.

وزارت اطلاعات ماه گذشته گفت که رهبر جدایی طلب فرادولا چعب بازداشت و به ایران بازگردانده شده است. وی متهم به رهبری حمله تروریستی در سال 2018 در جنوب غربی ایران – محل زندگی عربهای قومی – برای رژه نظامی است که در آن 25 سرباز و غیرنظامی به ضرب گلوله کشته شدند.

جمشید شرماهد ، یک شهروند ایرانی-آلمانی مظنون به بازداشت در یکی از کشورهای همسایه است و اوایل سال جاری به ایران آورده شده است. وی متهم به حمله مرگبار به مسجدی در سال 2008 که منجر به کشته شدن 14 نفر شد.

جمهوری اسلامی گفته است که در برابر مردم عادی که به وضعیت اقتصادی خود اعتراض دارند ، مدارا خواهد کرد ، اما در مقابل کسانی که با کمک دولت های خارجی باعث آشوب برای سرنگونی رژیم می شوند ، تحمل نخواهد کرد.

تحلیلگران ایرانی می گویند جمهوری اسلامی در تلاش است تا به برخی انتقادهای بین المللی درباره حقوق بشر خود پاسخ دهد. ایران یکی از بالاترین سطح اعدامها در جهان را دارد.

در دو سال گذشته ، حدود 40،000 زندانی آزاد شده اند یا مجازات آنها کاهش یافته است ، اما این افراد بیشتر افرادی هستند که به جرایمی مانند قاچاق مواد مخدر محکوم شده اند ، نه رهبران اعتراضات ضد رژیم.

زم فرزند محمدعلی زم ، یک مقام فرهنگی و روحانی سابق اصلاح شده بود. این دو روز جمعه ، ساعاتی قبل از اعدام با یکدیگر دیدار کردند ، مشروط بر اینکه پدرش حق نداشته باشد تصویب حکم اعدام را فاش کند.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر