این سیارک توسط ناسا منحرف شد


ماموریت آزمایشی انحراف دوگانه سیارک DART، که توسط آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز مریلند (APL) برای ناسا انجام می شود، اولین آزمایش دفاع سیاره ای است که در روز دوشنبه، 26 سپتامبر در ساعت 19:14 به وقت شرقی (03:44) پرتاب می شود. ، پنج مهر به وقت ایران) توسط فضاپیمای DART با سرعت تقریبی 24000 کیلومتر در ساعت با سیارک دیمورفوس برخورد می کند تا مدار این جرم آسمانی را به دور سیارکی بزرگتر به نام دیدیموس تغییر دهد.

ماموریت آزمایشی انحراف دوگانه سیارک (DART) یک ماموریت فضایی ناسا است که برای آزمایش روشی برای جلوگیری از برخورد سیارک با اجرام نزدیک به زمین طراحی شده است. این کاوشگر اساساً یک فضاپیما را به سیارک دوتایی Didymus خواهد کوبید تا آزمایش کند که آیا اثرات جنبشی یک برخورد فضاپیما می تواند با موفقیت یک سیارک بالقوه را از مسیر برخورد با زمین منحرف کند یا خیر.

DART یک پروژه مشترک بین ناسا و آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز است که توسط دفتر هماهنگی دفاع سیاره ای ناسا مدیریت می شود و آزمایشگاه ها و دفاتر مختلف ناسا پشتیبانی فنی و پروژه های مرتبط یا بعدی با شرکای بین المللی مانند آژانس فضایی اروپا، ایتالیا، ارائه می کنند. و ژاپن مشارکت

ناسا این پروژه را در آگوست 2018 برای شروع مرحله نهایی طراحی و مونتاژ تایید کرد.

اگرچه دیمورفوس در مسیر برخورد با زمین نیست، اما این ماموریت آزمایشی است برای اینکه آیا فناوری ضربه جنبشی در انحراف سیارک‌های بالقوه خطرناک مؤثر است یا خیر.

این مأموریت توسط موشک فالکون 9 اسپیس ایکس در 24 نوامبر 2021 پرتاب شد و از آن زمان، DART نزدیک به 11 میلیون کیلومتر از منظومه های سیارکی دوتایی دیدیموس و دیمورفوس عبور کرده است.

حتما بخوانید:
Spac با حمایت بیل فولی برای خرید Paysafe نزدیک به 9 میلیارد دلار قرارداد بسته است

سیارک

دیدیموس بزرگترین سیارک منظومه با قطر 780 متر است، در حالی که دیمورفوس سیارک کوچکتر و ماهواره طبیعی دیدیموس با قطر 160 متر است. برای مقایسه باید گفت سیارکی که در سال 2013 بر فراز شهر چلیابینسک روسیه منفجر شد تنها 18 متر قطر داشت.

انتخاب هدف قرار دادن یک سیستم دوگانه عمدی است. از آنجایی که این دو سیارک به دور یکدیگر می‌چرخند و هر دو را می‌توان با تلسکوپ‌های زمینی رصد کرد، می‌توان به سرعت متوجه شد که آیا برخورد فضاپیمای DART مدار دیمورفوس را تغییر داده است یا خیر.

انحراف سیارک

عموم مردم می توانند در ساعت 02:30 بامداد روز سه شنبه (پنج مهر) به وقت ایران پوشش زنده این برخورد را در تلویزیون ناسا، وب سایت ناسا و صفحات شبکه های اجتماعی ناسا تماشا کنند. با این حال، انتظار دیدن ویدیوی زنده از این رویارویی را نداشته باشید. اگرچه DART مجهز به دوربین است، اما از این ابزار برای هدایت خودکار فضاپیما به سمت دیمورفوس و همچنین گرفتن عکس از سطح سیارک استفاده خواهد شد. اما زمانی که زمان به پایان می رسد، دوربین ارسال داده را متوقف می کند.

با این حال، این مأموریت شامل فضاپیمای ایتالیایی Light برای عکاسی از این سیارک‌ها می‌شود، که قبل از برخورد از DART جدا می‌شود و در حالی که به آرامی تغییر شکل می‌دهد تا از برخورد و تاثیر آن بر سیستم دوتایی عکس بگیرد، پرواز می‌کند.

سرانجام، در حدود چهار سال دیگر، ماموریت هرا آژانس فضایی اروپا برخوردهای DART را با دیدیموس و دیمورفوس برای رصد دقیق ترکیب خواهد کرد.

حتما بخوانید:
لاغری موضعی با لیپوساکشن

اما هنوز راه زیادی در پیش است و حالا باید ماه آینده خود را برای این جدال آماده کنیم.


ادامه مطلب