بازار لیتیوم با افزایش فروش وسایل نقلیه الکتریکی در حال پر شدن است


افزایش فروش اتومبیل های برقی ، سرمایه گذاران را ترغیب کرده است تا با راه اندازی سهام سرگیجه آور سهام مرتبط با کالا ، در بهبودی بازار لیتیوم شرط بندی کنند.

سهام مرتبط با لیتیوم با تشویق از افزایش تعداد ماشین های نورد در جاده های اروپا و چین در هفته های اخیر با یک توربوشارژ حرکت کرده اند. سهام Albemarle ، بزرگترین تولید کننده مواد اولیه باتری در جهان ، در ماه سپتامبر بیش از دو سوم سطح خود جهش کرد. برای همان دوره ، ارزش مواد معدنی پیلبارا استرالیا دو برابر شد.

جنبش این بخش با ارتباط آن با برنامه سبز ، تمرکز فزاینده سرمایه گذاران و دولت ها و یکی از داغترین تاریخ بازار برای سال 2020 تقویت شده است – افزایش تقریبا 600 درصدی قیمت سهام شرکت خودروسازی تسلا ، که از آن استفاده می کند مواد موجود در باتری ها.

مدیران صندوق می گویند ، اقدام اخیر منعکس کننده خوش بینی روزافزون در مورد ورود انبوه اتومبیل های برقی است که از لیتیوم در باتری های خود استفاده می کنند. بر اساس اعلام شرکت مشاوره ای Rho Motion ، پیش بینی می شود امسال فروش وسایل نقلیه الکتریکی و پلاگین هیبریدی با رشد 28 درصدی به 2.78 میلیون دستگاه برسد. انتظار می رود فروش اروپا با کمک یارانه در آلمان و فرانسه از چین فروخته شود.

“بورس سهام همیشه یک حیوان پیش بینی کننده است. . . اما در حال حاضر مجموعه ای از دوربین شکاری قدرتمند داریم. “گفت ویل اسمیت ، یکی از بنیانگذاران Westbeck Capital Management در لندن. “روشن است که تقاضا برای اتومبیل های برقی امسال همه را متعجب کرده و ادامه خواهد داد ، با توجه به تغییر جهت از دولت به حالت های سبزتر حمل و نقل به عنوان راهی برای تحریک اقتصاد.”

تغییر احساسات پس از کاهش سه ساله قیمت لیتیوم ناشی از بیش از حد عرضه مواد اولیه معادن جدید است. قیمت های لیتیوم ممکن است اکنون پایین آمده باشد ، به ویژه در استرالیا ، بزرگترین تولید کننده جهان. از اوج بیش از 900 دلار در هر تن در سال 2018 ، قیمت سنگ اسپودومن حاوی لیتیوم در استرالیا به 375 دلار در هر تن کاهش یافته است – زیر سطحی که اکثر معادن می توانند درآمد کسب کنند.

حتما بخوانید:
کالسترز در حال برنامه ریزی برای تغییر سبز پس از پیروزی جو بایدن است

طبق گفته شرکت مشاوره Benchmark Mineral Intelligence ، در ماه اکتبر قیمت ها برابر بود. در همان زمان ، قیمت های داخلی چینی برای کربنات لیتیوم ، نوعی بازیافت ماده اولیه مورد استفاده در باتری ها ، تقریباً 1٪ افزایش یافت.

وانگ شیائوشنگ ، مدیر اجرایی سازنده لیتیوم در چین ، Ganfeng Lithium ، گفت که افزایش قیمت به دلیل افزایش فروش خودروهای الکتریکی و همچنین رشد الکترونیک مصرفی مانند لپ تاپ است زیرا افراد بیشتری از خانه به دلیل Covid کار می کنند -19 سال گذشته ، تسلا کارخانه ای را در شانگهای افتتاح کرد که ماشین مدل 3 خود را تولید می کند ، برخی از نسخه های کوتاه برد که از کربنات لیتیوم استفاده می کنند.

نمودار خطی کربنات لیتیوم ، میانگین جهانی وزن ، هر دلار در هر متر ، نشان می دهد که قیمت لیتیوم در سال های اخیر کاهش یافته است

ایلون ماسک مدیر عامل تسلا ماه گذشته گفت که کارخانه جدید این خودروساز در برلین گسترش می یابد و سالانه 250 گیگاوات ساعت باتری تولید می کند – معادل تقریباً نیمی از ظرفیت تولید جهانی امسال.

افزایش سرسام آور قیمت سهام تسلا در سال جاری ارزش بازار آن را به بیش از 500 میلیارد دلار رسانده است. آقای اسمیت از وستبک گفت: سرمایه گذاران که از این شرکت و همچنین سایر سهام با کیفیت بالا از وسایل نقلیه الکتریکی مانند سازنده چینی اتومبیل الکتریکی Nio پشتیبانی بیشتری کرده اند ، توجه بیشتری به تولیدکنندگان مواد داشتند.

وی افزود ، برای رسیدن به اهداف تسلا ، بخش لیتیوم باید گسترش یابد ، اما ساخت یک معدن جدید ممکن است 5 سال طول بکشد – به این معنی که در صورت ادامه رشد تقاضا ، کمبود بالقوه عرضه باشد. آقای اسمیت گفت: “شما یک بخش تقاضا با سرمایه گذاری بسیار خوب دارید و بخش عرضه هنوز با چند گچ از سنگرها خارج می شود.”

حتما بخوانید:
شل پس از یک سال کبودی ، بیشتر از این نامه می نویسد

با این حال ، آقای وانگ وانگ هشدار داد که رشد سریعتر اتومبیل های برقی در چین به دلیل کمبود امکانات شارژ در شهرهای بزرگ محدود می شود. “این یک مسئله بزرگ برای بازار است – 10 تا 20 درصد [EV] میزان نفوذ هنوز خوب است ، اما همچنین باید روشی برای مقابله با شارژ وجود داشته باشد. ”

وی افزود: منابع لیتیوم می توانند در استرالیا و همچنین هنگامی که قیمت ها در سال 2017 به بالاترین رکورد برسند ، به سرعت رشد کنند. این تهدید طولانی مدت برای بهبود بازار است.

اما چنین لحظه ای در تولید ممکن است به سرعت اتفاق نیفتد. در ماه اکتبر ، معدن کار لیتیم استرالیایی Altura پس از عدم تأمین اعتبار کافی برای پرداخت بدهی های خود ، وارد دولت شد.

این هفته ، پیلبارا در معامله مورد حمایت بزرگترین صندوق بازنشستگی استرالیا ، AustralianSuper ، با خرید پروژه لیتیم 175 میلیون دلاری آلتورا موافقت کرد. اما کن برینسدن ، مدیر عامل شرکت پیلبارا گفت که در حال حاضر “هیچ انگیزه ای” برای شروع مجدد پروژه وجود ندارد. وی افزود: “این صنعت با قیمت های امروز رشد نخواهد کرد”. “اگر این صنعت بخواهد تقاضای فزاینده را برآورده كند ، ناگزیر باید قیمت ها افزایش یابد.”

در همین حال ، سازنده آمریکایی Livent – که ماه گذشته اعلام کرد قرارداد تأمین خود را با تسلا تا سال 2021 تمدید کرده است – با سرمایه گذاری در معدنچی کانادایی نماسکا لیتیوم ، شرکتی که سال گذشته ورشکست شد ، توافق کرده است.

هوارد کلاین ، بنیانگذار RK Equity ، که در این بخش سرمایه گذاری می کند ، گفت که بازارهای سهام “در قیمت های لیتیوم قیمت گذاری می کنند و شاهد افزایش قیمت ها خواهند بود – سهام تخلیه می شوند و ادغام و نظم بیشتری ایجاد می شود.”


منبع: tech4life.ir