[ad_1]

بازدهی اوراق قرضه 10 ساله پرتغال روز پنجشنبه برای اولین بار در زیر صفر کاهش یافت زیرا انتظارات برای خرید دارایی های بیشتر از بانک مرکزی اروپا به رشد بی امان بدهی منطقه یورو ادامه داد.

سرمایه گذاران انتظار دارند بانک مرکزی اروپا در یک نشست سیاست گذاری ماه آینده ، به دلیل تلاش برای کاهش تأثیرات اقتصادی موج دوم ویروس های کرونا ، برنامه خرید اوراق قرضه خود را با 1.35 میلیون یورو گسترش دهد.

در صورتجلسه نشست اکتبر بانک مرکزی اروپا که روز پنجشنبه منتشر شد ، نگرانی سیاستمداران درباره تضعیف چشم انداز مجددا تأیید شد و گفت که خطرات اقتصاد “به وضوح نزولی” است.

این چشم انداز محرک بیشتر ، اوراق قرضه دولتی منطقه یورو را تحریک می کند ، به ویژه آنهایی که بازده اضافی قابل توجهی – یا اسپرد – بیش از بدهی بازدهی عمیقاً منفی آلمان دارند.

به گزارش تجارت وب ، بازده اوراق قرضه مرجع 10 ساله پرتغال روز پنجشنبه کمی در قلمرو منفی افت کرد ، این بدان معناست که سرمایه گذاران در واقع آماده پرداخت لیسبون برای وام یک دهه هستند.

لودوویچ کالین ، مدیر صندوق در Vontobel Asset Management ، که اوراق قرضه دولتی پرتغال را نگهداری می کند ، گفت: “تلاش برای مبارزه با این حرکت هیچ فایده ای ندارد.” “بازار می پذیرد که این بدهی برای مدت طولانی در صندوق بانک مرکزی اروپا ناپدید می شود.”

اقتصاد پرتغال به شدت تحت تأثیر بحران کووید قرار گرفته است ، به طوری که فیچ پیش بینی می کند تولید در سال 2020 8.8٪ کاهش یابد. همراه با وام های اضافی دولت برای تأمین مالی پاسخ همه گیر ، این بدهی عمومی پرتغال را به 136٪ افزایش می دهد. آژانس رتبه بندی هفته گذشته اعلام کرد ، تولید در پایان سال ، فقط تحت یونان و ایتالیا در منطقه یورو ، مجدداً اعتبار اعتباری لیسبون را با سه برابر B تأیید می کند.

نمودار خطی از بازده اوراق قرضه 10 ساله پرتغالی که نشان می دهد پرتغال با بازدهی منفی به باشگاه پیوسته است

با این حال ، سرمایه گذاران به طور فزاینده ای تمایل دارند که نسبت بدهی حباب در منطقه یورو و فراتر از آن را نادیده بگیرند ، اطمینان دارند که بانک های مرکزی بخشی از – یا حتی همه – از بدهی اضافی را که به بازار وارد می شود ، در حالی که نرخ بهره را در حداکثر نگه می دارند ، انجام می دهند. -سطوح پایین.

برای پرتغال ، پیوستن به این باشگاه با بازدهی منفی ، چرخشی چشمگیر پس از نجات بین المللی در سال 2011 ، در اوج بحران بدهی منطقه یورو بود. در میان بازارهای بزرگ بلوک ارزی ، اکنون فقط اسپانیا ، ایتالیا و یونان برای 10 سال بازدهی مثبت به سرمایه گذاران ارائه می دهند.

کاهش اخیر بازده همچنین آخرین نشانه این است که اقتصادهای بسیار بدهکار در جنوب اروپا از شر انگاری که یک دهه پیش متحمل شدند ، زمانی که سرمایه گذاران با فروختن اوراق قرضه خود در مورد فروپاشی منطقه یورو گمان می زدند ، خلاص می شوند.

Puja Kumra ، استراتژیست نرخ بهره در TD Securities ، گفت: “سرمایه گذاران منطقه یورو را مانند چند سال پیش به یک هسته و حاشیه تقسیم نمی کنند.” پرتغال همچنین با توجه به اینكه 40 درصد بدهی این كشور هنوز در دست طلبكاران رسمی مانند صندوق بین المللی پول است ، از نیازهای مالی نسبتاً كم خود در مقایسه با اقتصادهای بزرگتر مانند ایتالیا و اسپانیا بهره مند شده است. این بدهی ، میراث برنامه نجات ، بیشتر بلند مدت و با نرخ بهره بسیار پایین است.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر