بانک مرکزی اروپا شرایط سختی را برای از سرگیری سود سهام بانکی صادر می کند


بانک ها در منطقه یورو قادر به پرداخت سود متوسط ​​به سهامداران از ابتدای سال آینده تحت محدودیت های شدید تعیین شده توسط بزرگترین تنظیم کننده مالی اروپا در روز سه شنبه هستند.

هیئت نظارت بر بانک مرکزی اروپا توصیه کرده است که بانک ها فقط تا 15٪ از سود خود را در طی دو سال گذشته بین سهامداران تقسیم کنند و بیش از 0.2٪ از کل سرمایه سطح 1 را تقسیم نکنند.

بانک مرکزی گفت: طلبکاران باید پرداخت سود سهام را مجدداً آغاز کنند در صورتی که سودآوری داشته باشند و “مسیر سرمایه ثابت” داشته باشند که بتواند در برابر اثرات همه گیر ویروس کرونا مقاومت کند.

بانک مرکزی اروپا ، که 113 وام دهنده بزرگ منطقه یورو را کنترل می کند ، همچنین دستورالعمل های قبلی خود را برای روسای بانک ها برای اعمال “تعدیل شدید” در پرداخت پاداش با اسقاط ، به تعویق انداختن یا تبدیل بیشترین میزان پرداخت های خود ، تکرار کرد. .

آندره انریا ، رئیس هیئت نظارت بر بانک مرکزی اروپا گفت: “ما کاملا شجاع بودیم که از بانک ها خواستیم در این زمان دشوار از پرداخت سود سهام خودداری کنند.” “اما در عین حال ، ما باید معقول باشیم – ما اکنون از این عدم اطمینان خارج شده ایم ، واکسن آزاد شده و چشم انداز اقتصاد کلان اندکی در حال افزایش است ، بنابراین ما نمی توانیم خدا را برای همیشه بازی کنیم.”

بانک مرکزی اروپا گفت ، دستورالعمل های جدید تا پایان سپتامبر 2021 ادامه خواهد داشت ، پس از آن ، به استثنای “تحولات نامطلوب قابل توجه” ، به ارزیابی نظارتی عادی خود از برنامه های سرمایه و برنامه های سود سهام بانک ها باز می گردد.

این اقدام باعث می شود بانک های منطقه یورو نسبت به رقبا در انگلیس با سود سهام محدودتر شوند. بانک انگلیس هفته گذشته گفت که به قوی ترین وام دهندگان اجازه می دهد سود سهام با ارزش حداکثر یک چهارم سود دو سال گذشته یا 0.2 درصد دارایی های دارای ریسک پرداخت کنند.

حتما بخوانید:
خرید تشک بادی اینتکس یک و دو نفره ارزان قیمت با تخفیف

بانک مرکزی اروپا (بانک مرکزی اروپا) به بانکهای منطقه یورو دستور داده است که سود سهام خود را به حالت تعلیق درآورند و سهام آنها را برای خرید 30 میلیارد یورو سرمایه در ماه مارس ، پس از مدت کوتاهی از ابتلا به بیماری همه گیر ، به اروپا پس دهند. از آن زمان ، این بخش برای طلبکاران قوی تر لابی کرده است تا به آنها اجازه دهد از اوایل سال آینده پرداخت خود را از سر بگیرند.

بازگشایی سود سهام بانکی اندکی پس از آن صورت گرفت که چندین کشور اروپایی از جمله آلمان و هلند در واکنش به افزایش عفونت های ویروس کرونا ، که احتمالاً منطقه یورو را به رکود مضاعف می رساند ، محاصره شدیدتری را اعلام کردند.

برخی مقامات استدلال می کنند که بخش بانکی باید قبل از جهش بالقوه پیش فرض ، که ممکن است در صورت خاتمه دادن ضمانت های وام و سایر سیاست های اقتصاد برای محافظت از اقتصاد در برابر بیماری همه گیر ، به حفظ سرمایه ادامه دهد. بانک مرکزی اروپا هشدار داده است که در یک سناریوی شدید ، بانک های منطقه یورو می توانند به میزان 1.4 تریلیون یورو وام های بد آسیب ببینند.

آقای انریا گفت که “برای داشتن اطلاعات قابل اطمینان تر در مورد چشم انداز وام های غیرفعال هنوز کارهای زیادی باید انجام شود” ، اما اکنون او امیدوار است که بدترین سناریو 1.4 تریلیون یورو وام های بد اضافی اتفاق نخواهد افتاد

ماریو دراگی ، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا ، در مورد “بحران نوظهور پرداخت بدهی” هشدار داد که احتمالاً باعث “ورشکستگی شدید ورشکستگی ، به ویژه برای شرکت های کوچک و متوسط ​​که در بسیاری از بخش ها و حوزه های قضایی قرار دارند ، مانند برنامه های پشتیبانی از نشت و ارزش خالص موجود” است. توسط خسارات خورده می شود ، “در گزارشی از اتاق فکر G30 این هفته.

حتما بخوانید:
آیا آب اکسیژنه همان وایتکس است؟

با این حال ، بانک ها با سطح بالاتری از سرمایه جذب کننده ضرر نسبت به بحران مالی در سال 2008 وارد همه گیر شدند و مدیران ارشد بانکی هشدار دادند که ممنوعیت کلی سود سهام با دور کردن سرمایه گذاران از بخش و کاهش توانایی آن در جمع آوری سرمایه.

بانک مرکزی اروپا گفت: با وجود چالش های مداوم ، پیش بینی های اصلاح شده نزدیک به سناریوی اصلی مورد استفاده در تحلیل آسیب پذیری بانک مرکزی اروپا در نیمه اول سال است که انعطاف پذیری بخش بانکی اروپا را تأیید می کند.

فدرال رزرو ایالات متحده از خرید مجدد سهام بانک ها تا پایان سال ممنوع است ، اما سود سهام خود را به سطح سال قبل یا متوسط ​​سود چهار سه ماهه اخیر محدود کرد.


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید