[ad_1]

خیابان های خالی از سکنه در حدود قرن 17 Plaza Mayor در مادرید به شما کمک می کند تا توضیح دهد که چرا بانک های اسپانیایی یک چرخه سریع ادغام را آغاز کرده اند که می تواند سه چهارم وام و سپرده های کشور را فقط در اختیار سه وام دهنده قرار دهد.

خوزه فرناندو بارتولوم ، که خانواده اش سایت های گردشگری در این محله را اداره می کنند ، می گوید شرکت وی EU Souvenirs دیگر نمی تواند وام های معوقه خود را پرداخت کند. به دلیل بحران ویروس کرونا ، درآمد این گروه بیش از 90 درصد کاهش یافت و بدهی های آن سه برابر شد و به 4.5 میلیون یورو رسید.

در این شرایط ، این سال مطرح می شود که آیا چنین بدهکارانی می توانند بدهی های خود را بازپرداخت کنند و نه کی.

آقای بارتولوم گفت: “ما تا سال 2020 خوب بودیم ، وقتی كه كوید آمد و ما را كشت.” “اکنون ما باید شش سال کار کنیم تا فقط بدهی خود را به Covid پرداخت کنیم – و وام های خود را مسدود کنیم تا وضعیت بهتری داشته باشیم.”

این فضای تلخ اقتصادی به مذاکرات ادغام بین بزرگترین بانک های اسپانیا کمک کرده است ، که به گفته سرمایه گذاران می تواند منجر به موجی از ادغام طولانی مدت در سراسر اروپا شود.

فرانسیسکو ریکل ، رئیس تحقیقات سهام در Alantra Equity Research در مادرید ، گفت: “حتی قبل از بحران ، بانک های اروپایی سودآور نبودند و با نرخ بهره منفی دست و پنجه نرم می کردند.” وی افزود: تا حدود یک سال پیش ، بسیاری از بانک ها امیدوار بودند که نرخ بهره نسبتاً زود افزایش یابد. “اکنون انتظار این است که ما ده سال دیگر با نرخ بهره منفی در قلمرو باقی بمانیم ، بنابراین بانک ها برای ادامه حیات خود مجبور به تغییر شکل و سازگاری می شوند و مقیاس بیشتری از طریق ادغام و ادغام کسب می کنند.”

پیش بینی می شود وامهای غیرفعال سال آینده مجدداً رشد کنند

در هیچ کجای اسپانیا واقعیت بیشتری ندارد. فشار اقتصادی در این کشور یکی از شدیدترین فشارها در منطقه یورو است – دولت اسپانیا پیش بینی می کند تولید ناخالص داخلی بیش از 11 درصد در سال جاری کاهش یابد.

از آنجا که گردشگران به احتمال زیاد ماهها از کشور دور می مانند و با پایان یافتن ممنوعیت اخراج کارگران ، بیکاری افزایش می یابد ، رگولاتورهای اروپایی و ملی از بخش بانکی خواسته اند تا برای افزایش وام های بد سال آینده آماده شود.

در پاسخ ، بانک های اسپانیا در هفته های اخیر مجموعه تلفیقی را آغاز کرده اند که با بقیه اروپا متفاوت است.

هفته گذشته ، BBVA توافق كرد كه دارايي هاي آمريكايي خود را در معامله نقد 11.6 ميليارد دلاري به PNCBank بفروشد و در همان روز تأييد كرد كه در حال مذاكره براي خريد رقيب مياني بانكو بانكو سابادل است. CaixaBank امیدوار است تا فوریه یا مارس ادغام 17 میلیارد یورویی توافق شده با Bankia تحت کنترل دولت را به اتمام برساند. و سانتاندر ، که رقیب شکست خورده Banco Popular را در سال 2017 تصاحب کرد ، در اوایل ماه جاری اعلام کرد که یک سوم شعب خود را در اسپانیا تعطیل می کند و برای تقویت عملیات آنلاین خود ، بستر فناوری ارائه دهنده پرداخت معروف آلمان Wirecard را خریداری می کند. .

در صورت موفقیت آمیز بودن هر دو ادغام ، CaixaBank plus Bankia 25-30٪ از وام ها ، سپرده ها و صندوق های سرمایه گذاری مشترک را در بازار داخلی و BBVA به علاوه Sabadell 20-25٪ را مدیریت خواهد کرد. سانتاندر که اشاره می کند فقط حدود 15٪ از مشاغل وی در اسپانیا است ، بسته به محصول خاص ، 15-20٪ سهم بازار دارد.

فقط اسکناس های نسبی در بازار اسپانیا باقی می مانند ، دو مورد از آنها – یونیکاجا و لیبربانک – نیز در مرحله ادغام هستند.

استوارت گراهام ، بنیانگذار تحقیقات خودمختار ، گفت: “اسپانیا تلفیق شده و تقریباً تمام شده است.” “جالب اینجاست که اکنون سه بانک بزرگ اسپانیایی وجود دارد و هر یک برای رشد بیشتر باید فراتر از اسپانیا باشند.”

مدت هاست که سیاستمداران و سیاستمداران در سراسر اروپا می خواهند وام دهندگان این منطقه را متقاعد کنند تا یک بازار پراکنده را تثبیت کنند که از نظر سودآوری و اندازه از رقبای ایالات متحده و چین پس از بحران مالی ، میدان خود را از دست داده است.

در ماه ژوئیه ، بانک مرکزی اروپا سعی کرد چندین موانع را برای تحریک فعالیت برطرف کند. این شامل شناسایی سود حسابداری است که به عنوان سرقفلی شناخته می شود ، هنگامی که بانک رقیب خود را با قیمت کمتر از ارزش منصفانه دارایی خود کمتر از بدهی های خود خریداری می کند ، حاصل می شود.

بعد از اسپانیا ، فعال ترین بخش بانکی برای مذاکره معاملات ایتالیا است ، جایی که بزرگترین وام دهنده این کشور ، Intesa Sanpaolo ، رقیب کوچکتر خود ، UBI Banca را در ژوئیه خریداری کرد. اما معاملات بیشتر ایتالیا به دلیل حل نشدن سرنوشت Banca Monte dei Paschi di Siena ، املاک اکثریت ایالت پس از کمک مالی 2017 ، متوقف شده است ، که فروش آن به دلیل اختلافات قانونی پیچیده است.

در مقابل ، به نظر می رسد که برنامه های CaixaBank برای تملک Bankia ، بانک پس انداز سابق که پس از 22.4 میلیارد یورو کمک مالی در سال 2012 توسط دولت اسپانیا کنترل می شود ، باعث ایجاد آخرین دور ادغام در اسپانیا شده است.

خاویر پانو ، مدیر ارشد مالی CaixaBank ، به فایننشال تایمز گفت: “همه ما در وضعیت مشابهی هستیم.” “نرخ بهره منفی مهمترین ملاحظه بود. ادغام یکی از راههای جذاب ساختن سودآوری بانک برای سهامداران است و سایر شرکتها می توانند همان تصمیم ما را بگیرند. “

بانک های اسپانیا ضعیف ترین سطح سرمایه را در اروپا دارند

با این حال ، BBVA تأکید کرد که برنامه های خود برای Sabadell دور از توافق است. هفته گذشته Onur Gentz ​​، مدیر اجرایی BBVA گفت: “اطمینان خاصی در مورد تصمیم گیری وجود ندارد.” “ما خیلی زود در حال انجام هستیم و روند تجزیه و تحلیل را شروع می کنیم. . . احساس نمی کنیم مجبور به انجام کاری هستیم. ما هم اکنون 15 درصد سهم بازار در اسپانیا را داریم. . . بالاتر از حداقل مقیاس م requiredثر مورد نیاز برای موفقیت در یک کشور. . . ما فقط در صورت وجود ارزش برای سهامداران این کار را خواهیم کرد. ”

در همین حال سانتاندر می گوید پیشرفت اصلی تغییر در بانکداری آنلاین است که با بحران Covid-19 سرعت قابل توجهی پیدا کرده است.

اگرچه بانک های اسپانیایی به طور کلی تعداد شعبات خود را در دهه گذشته به نصف کاهش داده اند ، این کشور هنوز حدود 50 شعبه در هر 100000 نفر دارد – یکی از بالاترین سطح در اتحادیه اروپا. ادغام احتمالی به این معنی است که BBVA و CaixaBank بسیار مایل هستند که سانتاندر را به شاخه های دیگر منتقل کنند.

خاویر ویوز ، استاد اقتصاد و دارایی در دانشکده بازرگانی IESE ، گفت: “بیش از بانکداری میراث حبابی است که قبل از بحران مالی پیش آمد.” “و البته ، از آنجا که چشم انداز اقتصادی در اسپانیا بدتر است ، فشار بیشتری برای مقابله با آن وجود دارد.”

بانک های اسپانیایی نیز با سطح پایین سرمایه خود برجسته هستند. بر اساس مطالعه آژانس بانکی اروپا ، در پایان سال گذشته ، چهار بانک بزرگ اروپایی با کمترین نسبت سرمایه Tier 1 ، سانتاندر ، سابادل ، BBVA و CaixaBank بودند.

بانکداران اسپانیایی گفتند که این رقم قدرت مالی آنها را دست کم گرفته است. آنها استدلال کردند که از آنجا که آنها در وهله اول بیشتر در خرده فروشی شرکت می کردند تا بانکداری سرمایه گذاری ، تجارت آنها بسیار خطرناک تر از شرکایی مانند دویچه بانک بود. آنها همچنین مقررات مهمی را که در برابر ضرر وام انجام داده بودند برجسته کردند. در پس زمینه بیماری همه گیر ویروس کرونا ، وام های معوقه در سطح قبل از بحران یعنی حدود 3٪ از کل وام ها – کمتر از نصف درصد ایتالیا – باقی مانده اند.

با این وجود ، علی رغم ترس از بیکاری و چشم انداز اقتصادی در سال آینده ، تنظیم کنندگان اعصاب با برنامه هایی برای ادغام و فروش اطمینان می یابند. در صورت فروش دارایی های ایالات متحده به BBVA ، این معامله موجب افزایش سرمایه سرمایه آن از حدود 300 به حدود 600 واحد پایه می شود.

ذخایر CaixaBank همچنین می توانند از وابستگی برنامه ریزی شده به Bankia بهره مند شوند. آقای پانو از CaixaBank گفت: “ما مدل تجاری متنوع تری داریم.” “آنها سرمایه مازاد دارند ، بنابراین ترکیب منجر به یک بانک قوی تر و سودآورتر خواهد شد.”

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر