[ad_1]

در چین ، اگر چند صد میلیون دلار به طلبکاران خود بدهکار باشید ، بهتر است آنها را بازپرداخت کنید یا با خشم معاون نخست وزیر لیو هه روبرو شوید.

اما اگر 1.9 میلیارد دلار به آنها بدهکار باشید و منابع طبیعی استراتژیک را کنترل کنید ، وضعیت بسیار پیچیده تری است.

وقتی اخیراً یک شرکت زغال سنگ چینی و یک گروه خودرویی چهار اوراق قرضه را به ارزش 4 میلیارد ریال (612 میلیون دلار) معوقه انداخته و از طریق بازار اوراق قرضه 15 میلیون دلاری این کشور را لرزاند ، یک تنظیم کننده قدرتمند به ریاست آقای لیو تهدید کرد “صفر تحمل »برای همه شرکتهایی که سعی در جلوگیری از پرداخت بدهی دارند.

در مقابل ، تیانقی لیتیوم ، یکی از بزرگترین تولید کنندگان عنصر مورد استفاده در باتری های الکتریکی ، در پایان ماه نوامبر برای بازپرداخت طلبکاران به رهبری بانک سیتیک چین نزدیک به 1.9 میلیارد دلار روبرو شد. . این شرکت دو سال پیش برای تأمین هزینه خرید 4 میلیارد دلاری 23 درصد سهام شرکت سوسیه داد Química y Minera ، رقیب شیلی ، وام گرفت.

بانک سیتیک چین به Tianqi Lithium ، واقع در استان سیچوان در جنوب غربی کشور ، یک ماه تأخیر داده است زیرا آنها می خواهند برنامه جدید بازپرداخت را تا 28 دسامبر برنامه ریزی کنند.

تیانقی لیتیوم یک شرکت خصوصی است که در بورس سهام شنژن حضور دارد. این واقعیت که او موفق شد برای خرید سهامی از سهام SQM پول زیادی را از بانک های دولتی وام بگیرد ، در مورد نقش بی نظیری که وی به عنوان یک قهرمان ملی در بخش صنعتی استراتژیک بازی کرده است ، گویای این امر است.

در آن زمان ، آقای لیو محدودیت لحیم کاری توسط گروه های بزرگ خصوصی از جمله Anbang ، Fosun ، HNA و Wanda را در خارج از کشور رهبری کرد. بسیاری از خریدهای آنها در بخشهای سرگرمی ، بیمه و جهانگردی ، مانند خرید انبانگ از هتل والدورف آستوریا در نیویورک ، توسط ناظران چینی به عنوان دارایی های ارزشمند بیش از حد ارزشمند دیده شده است.

با این حال ، تمایل تیانقی لیتیوم به خرید سهام SQM با منافع اصلی دولت چین مرتبط است – ایجاد موقعیت های پیشرو ، اگر نه انحصارگرایی ، در مورد تولید کالاهایی مانند لیتیوم. آنچه روغن و مس برای انقلابهای حمل و نقل و ارتباطات در اواسط قرن بیستم بود ، برای معادل آنها در اوایل قرن 21 لیتیوم است ، زیرا از آن در باتری هایی استفاده می شود که از آیفون اپل گرفته تا ماشین های الکتریکی نیرو می گیرند. از تسلا

نمودار خطی کربنات لیتیوم ، متوسط ​​وزن جهانی ، دلار به ازای هر تن ، نشان می دهد که قیمت لیتیوم در سال های اخیر کاهش یافته است

علاوه بر وام میلیارد دلاری از چین سیتیک و سایر بانک های دولتی ، تیان کی لیتیوم می تواند به دلیل بازپرداخت سهام SQM روی حمایت صریح و صریح پکن حساب کند. وقتی این معامله توسط مخالفان شیلی مورد انتقاد قرار گرفت ، آنها تصور می كردند كه این امر به چین نفوذ زیادی در صنعت جهانی لیتیوم خواهد داد ، مرد پكن در سانتیاگو وارد نبرد شد. سو بن ، سفیر وقت ، به رسانه های محلی گفت ، هر اقدامی برای جلوگیری از معامله ، روابط چین و شیلی را “منفی” می کند.

این فروش با موفقیت انجام شد ، اگرچه اکنون Tianqi Lithium آرزو می کند که این کار انجام نشده باشد. از آن زمان به دلیل اشباع بیش از حد جهانی ، حدود 70٪ کاهش یافته است و همین امر باعث شده شرکت چینی در موقعیت مالی نامطلوبی قرار گیرد.

تیانچی لیتیوم و طلبکاران آن با چالشی دشوار روبرو هستند زیرا آنها سعی می کنند در پایان ماه از ایجاد پیش پرداخت رسمی جلوگیری کنند: چگونه می توان منافع دولت چین را در پس گرفتن پول خود با سودش در تأمین منابع لیتیوم در سراسر جهان متعادل کرد.

به عنوان مثال ، تیانقی لیتیوم می تواند با فروش 51 درصد سهام خود در معدن Greenbushes ، یک معدن بزرگ و بزرگ لیتیوم در جنوب غربی استرالیا ، پول جمع کند. Greenbushes 49 درصد متعلق به شرکت Albemarle از ایالات متحده است.

هفته ای دو بار خبرنامه

انرژی یک تجارت ضروری در جهان است و منبع انرژی خبرنامه آن است. هر سه شنبه و پنجشنبه ، مستقیماً در صندوق ورودی شما ، اخبار فوری ، تجزیه و تحلیل آینده و هوش را در اختیار شما قرار می دهد. اینجا ثبت نام کنید.

اما با توجه به عزم واشنگتن برای به چالش کشیدن قدرت پکن در مورد مواد اولیه استراتژیک مانند لیتیوم ، بعید به نظر می رسد رئیس جمهور شی جین پینگ از دادن کنترل Greenbushes به یک رقیب آمریکایی خوشحال شود.

فروش سهام Greenbushes به یک معدنچی استرالیایی با توجه به اعلامیه 14 ماده ای که سفارت کانبری ماه گذشته صادر کرد و استرالیا را به زوال روابط دو جانبه در سال جاری متهم کرد ، فروش این محصول به یک معدنچی استرالیایی خوشمزه تر ، البته کمی فروتنانه تر خواهد بود.

برای پکن ، نتیجه ایده آل این خواهد بود که راهی برای زنده نگه داشتن تیانقی لیتیوم با دارایی های دست نخورده در حالی که قیمت های لیتیوم در جهان بهبود می یابد ، باشد. روز دوشنبه ، رویترز معامله ای را گزارش داد که می تواند دقیقاً به آنچه که قرار است به سرانجام برسد ، برسد ، با معدنچی استرالیایی IGO آماده اتخاذ موقعیت اقلیت در وسیله نقلیه ای که 1.5 میلیارد دلار سهام Tianqi Lithium Greenbushes را در اختیار دارد. .

این باید به Tianqi Lithium اجازه دهد کنترل Greenbushes را حفظ کند ، در حالی که به چین Citic Bank کمک می کند پول خود را پس بگیرد. در این صورت ، چین ممکن است بخاطر خدمات خود از استرالیا تشکر کند.

tom.mitchell@ft.com

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر