[ad_1]

هنگامی که مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی برای اولین بار در سال 2013 آغاز شد ، هتل ها و رستوران ها در پایتخت ، تهران ، مملو از تجار خارجی بودند که می خواستند یک بازار دست نخورده را لمس کنند.

مدیری در گروه سرمایه گریفون گفت: “در این دفتر در سال های 2014 و 2015 ، ما طیف وسیعی از آنچه” مسافران تجاری “می نامیم دریافت کردیم که انواع مختلفی از تجارت را به ما ارائه می دادند ، بسیاری از آنها برای ما و بازار ایران بی ربط بودند. برای دارایی و مدیریت سهام خصوصی. “ما خرما را متوقف کردیم زیرا دیوانه بود.”

اما توافق هسته ای 2015 تقریباً سه سال بعد سقوط کرد که ایالات متحده آن را کنار گذاشت و تحریم هایی را اعمال کرد که تجارت با جمهوری اسلامی را محدود می کند. در نتیجه توتال فرانسوی ، ایرباس ، پژو و بوئینگ آمریکایی توافقنامه های میلیاردی دلار را پس گرفتند.

در حالی که رئیس جمهور منتخب جو بایدن قول داده است که این توافق را احیا کند ، به شرط آنکه ایران به توافق کامل برسد ، اما این بار کار با احتیاط بیشتری انجام می شود. از آنجا که ایران نمی خواهد مذاکرات هسته ای را شامل سیاست های نظامی و منطقه ای خود گسترش دهد ، عدم اطمینان زیادی وجود دارد.

“سرمایه گذاران با احتیاط به ما نزدیک می شوند. ما همچنین محتاط هستیم. هر دو طرف عجله ندارند و دیگر آرزو ندارند که توافق هسته ای چه کاری می تواند انجام دهد. “، مدیر اجرایی Griffon Capital با یادآوری اینکه این شرکت برخی سهام های شرکای خارجی خود را پس از خرید خریداری کرده است ، گفت. مردم دیگر فکر نمی کنند که “درهای ایران باز می شود و شرکت های بزرگ خارجی می آیند”.

به گفته دیپلمات های ارشد غربی ، مشاغل بزرگی که در سال 2018 ترک شده بعید است به سرعت برگردند. آنها گفتند كه تعداد اندكي مانده اما كاهش يافته در صورتي كه چراغ سبز را از آمريكا بگيرند ، افزايش خواهد يافت.

برخی نهادهای خارجی با سرمایه گذاران ایرانی ، ترکی و اماراتی همکاری و همکاری کردند ، اما از آن زمان دریافتند که به دلیل تحریم ها موفق به بازگرداندن سود خود نشده اند و در عوض سرمایه گذاری مجدد و گسترش فعالیت های خود را در ایران انجام داده اند.

یک تاجر معامله با شرکت های ایرانی و اروپایی گفت: “بزرگترین مشکل شرکت های باقیمانده مشکل در وارد کردن پول خود به داخل یا خارج از کشور است ، در حالی که سقوط پول ملی و از دست دادن بازار ایالات متحده مجازات های سنگینی بود.” . “بسیاری از تجار با چمدان های پر پول به مسافرت می روند. می توانید مدتی از پس این وضعیت برآیید اما پایدار نیست. “

همزمان با رشد اقتصاد جهانی ، اقتصاد ایران تا حد زیادی ثابت است ، یک مدیر در Griffon Capital گفت. “از نظر نسبی ، به عنوان مثال ارزش استراتژیک بازار ایران در سال 2005 بسیار بیشتر از امروز بود. مدیرعامل گفت: “یک تجارت یک میلیارد دلاری در ایران سالهای پیش برای یک بانک بزرگ اروپایی یک فرصت سودآور بود ، اما اکنون احتمالاً ارزش خطرات تأمین نیازها را ندارد.”

شرکت های خارجی کوچکتر برای افزایش تجارت با ایران باز هستند. ماه گذشته ، به گفته یکی از شرکت کنندگان ، حدود 100 شرکت ایتالیایی در بخش های فناوری ، مهندسی و بانکی در یک وبینار برگزار شده توسط اتاق بازرگانی ایتالیا و ایران در رم شرکت کردند. “شرکت ها اشتیاق زیادی برای افزایش یا شروع کار جدید نشان داده اند [ in Iran]گفت آن مرد. “اما پیام بانکداران ایتالیایی روشن بود: بچه ها ، ما نمی توانیم از تجارت شما پشتیبانی کنیم ، مگر اینکه یک دستور اجرایی از طرف دولت ایالات متحده وجود داشته باشد.”

با تورم نزدیک به 50 درصدی ، بیکاری 16.9 درصدی جوانان و کاهش واقعی ، اقتصاد ایران تحت تأثیر تحریم ها قرار گرفته است ، صادرکنندگان غربی نیز در بسیاری از موارد توسط چینی ها جابجا شده اند.

اما تحلیلگران ایرانی می گویند كه جیب اقتصاد مقاوم است و علیرغم افت اخیر ، سهام با این واقعیت كه سرمایه گذاران جایی دیگر برای سرمایه گذاری پول خود ندارند ، تقویت می شود. مدیر دوم گفت: از سال 2016 ، سرمایه Griffon Capital بیش از 100 درصد به یورو بازده دارد.

هنوز هم ، در بهترین حالت چشم اندازها تار هستند.

حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه گفت که اطمینان دارد دولت وی سال آینده نفت خام بیشتری تولید و به فروش خواهد رساند ، نشانه ای که وی امیدوار است قبل از بازنشستگی در تابستان سال آینده دوباره به مذاکرات بپیوندد.

یک تاجر خارجی در تهران که برای دهه گذشته در ایران ماند گفت: “در هر سناریو ، ایران سال آینده بهتر از سال 2019 و 2020 عمل خواهد کرد.” “کلید ایران تعداد بشکه های نفتی است که می تواند بفروشد.”

اما به جای بازگشت بزرگ به رشد در صورت از سرگیری مذاکرات ، “آنچه به نظر می رسد احتمال بیشتری دارد این باشد. . . ما نباید صبح را با فشار روحی زیادی برای تحریم های جدید یا حتی احتمال جنگ از خواب بیدار کنیم. ”

رهبر تجارت افزود: “در مورد تحریم ها ، این احساس وجود دارد که تومور تهاجمی در بدن شما به طور ناگهانی رشد نکرده است.” “این خبر خوبی است ، اما شما هنوز هم این سرطان را در بدن خود دارید و نمی دانید چگونه رفتار می کند.”

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر