تحریک کننده مسئول بسته چینی “جنگجوی گرگ”


ژائو لیجیانگ در جنجال ها رشد می کند. انتظار می رود تبلیغات تهاجمی منافع سخنگوی وزارت امور خارجه چین آغاز شود ، اما آقای ژائو پیشگام این رویکرد افراطی است و تبدیل به یک تحریک کننده پوپولیست می شود که مدیون حرفه خود را به خاطر تمایل به شوک ، سنجاق زدن و ترول منتقدان پکن در توییتر می داند.

تحلیلگران می گویند ، برای پکن ، این یک مدل از دیپلماسی را با لبه های دندانه دار متبلور کرده و تغییر جهت را از نسل قدیمی تر به یک تعهد محافظه کارانه و محدودتر تغییر داده است.

آقای ژائو هفته گذشته هنگامی که وی در توییتر تصویری رایانه ای از یک سرباز استرالیایی که چاقوی خونین به گلوی یک کودک افغان در دست داشت ، در توییتر منتشر کرد ، آخرین حادثه آتش زا بود که ملی گرایان چینی را آزار داده است.

به عنوان نشانه ای از پذیرش تاکتیک های آقای ژائو ، آکادمی علوم اجتماعی چین ، اندیشکده ای که به شورای ایالت چین گزارش می دهد ، در ماه مه مجموعه ای از مقالات استراتژیک را در مورد لزوم “تقویت توانایی چین در جنگ بین المللی” منتشر کرد. نظر مشهور “. این گزارش می گوید چین باید منتقدان را در توییتر ، فیس بوک و یوتیوب “ضد حمله” کند ، همه این موارد در سرزمین اصلی چین مسدود شده است.

آقای ژائو ، 48 ساله ، به عنوان عالی ترین مقام چین در توییتر ، با نزدیک به 860،000 دنبال کننده ، مارک شخصی ایجاد کرده است که برای سخنگوی وزارت امور خارجه نادر است.

موضع قدرت متوسط ​​در بوروکراسی چین ، سخنرانان معمولاً به تکرار موضع پکن و برخی اوقات در مورد موضوعاتی مانند دریای چین جنوبی یا تایوان محدود می شدند.

“از نظر تاریخی ، انتقادات زیادی وجود داشته است [within China] به وزارت امور خارجه گفتند که آنها بیش از حد مایل به سازش هستند یا حتی ستون فقرات ندارند “. دالی یانگ از دانشگاه شیکاگو گفت.

تمایل آقای ژائو برای عبور از مرزها هر از گاهی باعث مقاومت در سیاست خارجی چین می شود.

هنگامی که او در مارس از یک تئوری توطئه مبنی بر اینکه ارتش ایالات متحده می توانست ویروس را در جریان بازی های جنگ جهانی به ووهان بیاورد پشتیبانی کرد ، به دنبال آن بیانیه های دیپلمات های ارشد ، از جمله فو یینگ ، نایب رئیس کمیته امور خارجه ، ارائه شد. کنگره ملی خلق ، خواستار خویشتنداری در دیپلماسی است.

آقای یانگ گفت ، اما این اختلافات به جای اختلاف نظرهای مهم ، احتمالاً منعکس کننده سبکهای متضاد در میان دیپلماتها است.

“بطور کلی [the young generation’s] موضع قاطع و توانایی داشتن چنین تاثیری در گفتمان جهانی به این معنی است که آنها به وضوح از حمایت رهبری چین برخوردار هستند. ”

شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین سیاست “به تعویق انداختن وقت خود و پنهان نگه داشتن قدرت خود” را حذف کرده و در عوض از پکن خواست تا در انتشار پیام خود قاطعانه عمل کند.

در پاسخ ، وزارت خارجه با ارتقا the رویکرد بدون مانع در مبارزه با احساسات ، که پس از یک سری فیلم های اکشن چینی ، دیپلماسی “جنگجوی گرگ” نامیده می شود ، مشخصات خود را افزایش داد.

ژائو لیجیانگ ، با 860،000 دنبال کننده در توییتر ، به عنوان “دیپلمات مشهور اینترنتی” شناخته می شود © رومان بالاندین / TASS / گتی

یک روزنامه نگار نسخه ای از تصویر رایانه ای تولید شده از یک سرباز استرالیایی را که چاقویی برای کودک افغان در دست دارد ، در دست دارد ، که در پروفایل رسانه های اجتماعی سخنگوی وزارت امور خارجه چین ژائو لیجیانگ منتشر شده است © میک تسکیاس / EPA-EFE

با این حال ، این تاکتیک واکنش نشان می دهد. یون جیانگ ، مدیر مرکز سیاسی چین ، یک مituteسسه تحقیقاتی در کانبرا ، گفت: مطالعات نشان می دهد که برداشت از چین در همه زمان ها در دموکراسی های غربی پایین ترین است ، اما این استراتژی جدید در داخل کشور بسیار محبوب است. وی افزود: “همه ملی گرایی خوب به سبک قدیمی را دوست دارند.”

از سال 2015 ، آقای ژائو پیشگام استفاده پرخاشگرانه خود از توئیتر است و انتقاد از سرمایه گذاری چین در پاکستان را به عنوان مشاور وزیر در سفارت در اسلام آباد رد می کند. با افزایش پیروانش ، وی شروع به ارسال پیام هایی خارج از گزارش مختصر خود کرد ، که اغلب ایالات متحده را به ریا و انگیزه های مخفی در تحریم شرکت مخابرات چین هواوی متهم می کرد.

در ژوئیه 2019 ، ژائو در یک مسابقه اسپرینگ با سوزان رایس ، مشاور سابق امنیت ملی باراک اوباما ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده شرکت کرد. وی از مبارزات گسترده داخلی چین در سین کیانگ دفاع کرد و تنش بین اکثریت هان و اقلیت اکثراً مسلمان اویغور را با روابط نژادی در ایالات متحده مقایسه کرد.

آقای ژائو در توییتی که قبلاً حذف شده بود نوشت: “اگر در واشنگتن دی سی هستید ، می دانید که سفیدپوستان هرگز به جنوب غربی نمی روند زیرا منطقه ای برای سیاه پوستان و لاتین است. یک جمله وجود دارد “سیاه و سفید در خارج”. خانم رایس پاسخ داد و آن را “یک رسوایی نژادپرستانه” خواند.

یک ماه بعد ، وی به سخنگوی وزارت امور خارجه ارتقا یافت.

آقای ژائو پس از حضور در دانشگاه جنوب جنوبی به جای یکی از دانشگاههای تغذیه کننده معمول وزارت خارجه ، نسبتاً خارج از دستگاه دیپلماتیک چین است. در عوض ، پیروان وفادار او در شبکه های اجتماعی چین ، جایی که او به عنوان “دیپلمات مشهور اینترنتی” شناخته می شود ، به حرفه وی دامن زد.

بسیاری از طرفداران وی ناسیونالیست های جوان ، باهوش فن آوری و صریح هستند. هوآ زونگ ، دانش آموزی در اوایل 20 سالگی ، گفت که آقای ژائو را به دلیل لحن تند و “پافشاری در جنگ خستگی ناپذیر” دوست دارد. [with] سیاستمداران غربی بی شرمانه “.

اگرچه توییتر از سال 2009 در چین مسدود شده است ، دیپلمات های آنها در دو سال گذشته ده ها حساب جدید باز کرده اند. پست های کارمندان چینی اغلب ترجمه و به طور گسترده در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

آقای یانگ گفت که وزارت امور خارجه چین نسبت به طرفین گفتگو دارای برتری است زیرا این کشور به سیستم عامل های بین المللی رسانه های اجتماعی دسترسی دارد ، در حالی که حساب های رهبران و دیپلمات های خارجی به طور منظم در چین سانسور می شود.

چهارشنبه گذشته ، وی چت ، یکی از بزرگترین سیستم عامل های رسانه های اجتماعی چین ، پست نخست وزیر استرالیا اسکات موریسون در مورد توییت آقای ژائو را که هدف آن استرالیایی های چینی بود حذف کرد.

“فکر نمی کنم غرب کاملاً درک کرده باشد که چین می تواند حباب خود را ایجاد کند [at home]- گفت آقای ایان ، – و در عین حال برای تعامل با بقیه جهان به این روش جدید [on western social media]. “

گزارش اضافی توسط اما ژو در پکن


منبع: tech4life.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>