[ad_1]

دولت ترامپ در واکنش به تصمیم خود برای خرید سیستم دفاع موشکی روسیه با ضربه زدن به آژانس تأمین نظامی این کشور و چهار مقام ارشد ، تحریم های طولانی مدت ترکیه را اعمال کرد.

این تحریم ها شامل ممنوعیت کلیه مجوزها و مجوزهای صادراتی ایالات متحده برای ریاست جمهوری ترکیه در صنعت دفاع (SSB) ، آژانس دولتی که با خرید و دفاع نظامی ارتش ترکیه سرو کار دارد و محدودیت ویزا و محدودیت ویزا برای اسماعیل دمیر ، رئیس جمهور است. SSB و سایر کارمندان SSB.

“اقدامات امروز نشانه واضحی از ایالات متحده است. . . معاملات قابل توجه با بخش دفاعی و اطلاعاتی روسیه را تحمل نخواهد کرد “. مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه ایالات متحده ، روز دوشنبه در بیانیه ای گفت.

وی افزود که ایالات متحده “در بالاترین سطح و بارها” به ترکیه ، عضو ناتو ، گفته است كه خرید سامانه S-400 از مسكو امنیت فناوری نظامی و پرسنل آمریكا را به خطر می اندازد. وی همچنین نگران است که این معامله بودجه قابل توجهی برای بخش دفاعی روسیه فراهم کند و به مسکو امکان دسترسی به نیروهای مسلح و صنایع دفاعی ترکیه را بدهد.

ترکیه قبلاً در نتیجه خرید از هواپیمای جنگنده F-35 ناتو خارج شده است.

دونالد ترامپ قبلاً مجبور شده است کسانی را که طبق معیار قانونی تحت عنوان قانون ضد تحریم های ضدآمریکایی “معاملات آگاهانه” در معاملات با بخشهای دفاعی و اطلاعاتی روسیه شرکت کرده اند ، تحریم کند. با این حال ، رئیس جمهور آمریکا علی رغم فشار کنگره بارها اقدام علیه ترکیه را به تعویق انداخته است.

قانون گذاران آمریكایی با درج بندي در قانون مجوز دفاع ملي امسال ، لايحه هزينه هاي دفاعي كه هفته گذشته توسط هر دو مجلس كنگره با تصويب وتو تصويب شد ، اما هنوز ثبت نشده است ، بر فشار بر ترامپ افزوده اند. در قانون – این او را مجبور به اقدام کرد.

ترس از تحریم های سخت که می تواند اقتصاد ترکیه را فلج کند ، سالهاست که سرمایه گذاران خارجی را تحت فشار قرار داده است.

لیر ترکیه پس از از دست دادن نزدیک به 25 درصد از ارزش خود در سال جاری ، پس از اعلامیه بدون پول در برابر دلار معامله شد.

Ozgur Unluhisarcikli ، رئیس دفتر آنکارا صندوق مارشال آلمان ، یک اندیشکده آمریکایی ، گفت اقدامات اعلام شده توسط واشنگتن “در انتهای سبک تر” از فرصت های بسیار سخت تر است در دسترس رئیس جمهور آمریکا است.

وی گفت: اقتصاد ترکیه مدت طولانی است که از عدم اطمینان در مورد تحریم ها رنج می برد و افزود: حداقل اکنون وضوح وجود دارد.

یک فرد آشنا به این تصمیم گفت که این تحریم ها برای جلوگیری از آسیب رساندن به روابط گسترده بین ارتش های ایالات متحده و ترکیه طراحی شده است.

هنوز هم ، با توجه به نقش SSB به عنوان قطب اصلی تأمین تجهیزات و تولید دفاعی ترکیه ، این اقدام می تواند دومین ارتش بزرگ ناتو و صنعت دفاعی پر رونق ترکیه را مورد حمله قرار دهد.

آردا مولوتوغلو ، مشاور دفاعی مستقر در آنکارا ، گفت: “اکنون این چهار نفر و یک نهاد آلوده شده اند.” “ممكن است كشورها و شركتهاي اروپايي تمايل به مشاهده تجارت با اين نهادها را نداشته باشند. این خبر بدی است “

وزارت خارجه ترکیه این تصمیم را كه آن را “یك اشتباه بزرگ” توصیف كرد ، محكوم كرد. وی ایالات متحده را به تجدیدنظر فراخواند.

پنتاگون در بیانیه ای اعلام کرد: “ترکیه متحد مهم و ارزشمند ناتو است ، اما این موضوع همچنان مانع قابل توجهی برای پیشرفت در روابط دو جانبه ما است.”

اگرچه تدابیر نسبتاً سبک در نظر گرفته شد ، اما تصمیم ایالات متحده برای تحریم یکی از اعضای ناتو ، سطح تنش بین ترکیه و متحدان سنتی غربی را برجسته می کند.

تمایل رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به دنبال آنچه سیاست خارجی مستقل می داند و استفاده روزافزون از تاکتیک های تندرو برای رسیدن به اهداف خود است ، نه تنها مقامات واشنگتن بلکه پایتخت های اروپا را نیز نگران کرده است.

هفته گذشته ، رهبران اتحادیه اروپا توافق کردند که در پاسخ به آنچه “اقدامات و تحریکات یک جانبه” آن در منازعه گاز طبیعی مدیترانه عنوان کردند ، تحریم های اضافی علیه آنکارا – هرچند که انتظار می رود هدف قرار گیرند – تنظیم کنند.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر