ترامپ گفت اسرائیل و مراکش در “روابط کامل دیپلماتیک” توافق دارند

[ad_1]

دونالد ترامپ گفت مراکش و اسرائیل روز پنجشنبه در مورد “روابط کامل دیپلماتیک” توافق کردند ، این چهارمین توافق در منطقه از طریق کاخ سفید است.

رئیس جمهور ایالات متحده در توییتر خود نوشت: “امروز دستیابی به موفقیت تاریخی دیگر!” “دو دوست بزرگ ما اسرائیل و پادشاهی مراکش درباره روابط کامل دیپلماتیک توافق کرده اند – دستیابی به موفقیت بزرگ برای صلح در خاورمیانه!”

به عنوان نشانه ای از تمایل مستمر آقای ترامپ برای انجام معاملات ، ایالات متحده همچنین موافقت کرد که مغایر با هنجارهای بین المللی ، حاکمیت مراکش بر صحرای غربی ، سرزمینی مورد مناقشه را به رسمیت بشناسد.

پیش از این ، دولت آقای ترامپ معاملات مشابهی را بین اسرائیل و امارات متحده عربی ، بحرین و سودان اعلام کرده بود ، این تغییر قابل توجهی در روابط منطقه ای بین اسرائیل و کشورهای عربی است که تهدید به ترک فلسطینی ها با حمایت کمرنگ است.

دستیاران ارشد ترامپ ، جارد کوشنر و مایک پمپئو وزیر امور خارجه نیز برای عادی سازی روابط عربستان سعودی را تحت فشار قرار می دهند اما پادشاهی خلیج فارس احتیاط خود را ابراز کرده است.

به گزارش رویترز ، بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل ، اعلامیه اسرائیل و مراکش را “چراغ بزرگ دیگری برای صلح” خواند و گفت پروازهای مستقیم بین کشورها و افتتاح نمایندگی های دیپلماتیک انجام خواهد شد.

آقای كوشنر گفت مراكش “جامعه ای بردبار” است كه رهبران آن در گذشته با یهودیان مهربان بوده اند ، اما “تاكنون” به دلایلی روابط دیپلماتیک وجود نداشته است.

مراكش از سال 1975 كه اسپانيا ، نيروي اشغالگر ، نيروهاي خود را پس گرفت ، بيشتر صحراي غربي ، يك سرزمين مورد مناقشه صحرا را كنترل كرده است. از آن زمان ، جبهه پولیساریو ، جنبشی مورد حمایت الجزایر ، به دنبال استقلال در این سرزمین است. سازمان ملل متحد در تلاش است تا همه پرسی در مورد تعیین سرنوشت خود که دهه ها راکد بود را برگزار کند.

به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر آمریکا توسط ایالات متحده موقعیت مراکش را تقویت می کند. پولیساریو ماه گذشته اعلام کرد که آتش بس را که به 16 سال جنگ با مراکش در سال 1991 پایان داد ، رها می کند.

آقای کوشنر گفت ، آقای ترامپ به دلیل روابط تجاری و اطلاعاتی قوی بین ایالات متحده و مراکش و به دلیل عدم “پیشرفت در حل و فصل” در مورد این موضوع ، تصمیم گرفت صحرای غربی را به عنوان سرزمین مراکش به رسمیت بشناسد.

وی گفت: “این موضوعی است که مدتهاست در مورد آن صحبت شده است ، اما موضوعی است که در حال حاضر اجتناب ناپذیر به نظر می رسد ، موضوعی است که به اعتقاد ما باعث پیشرفت منطقه و کمک به وضوح بیشتر در جایی است که اوضاع در جریان است.” کوشنر در جمع خبرنگاران.

اما رابرت مالی ، یک مقام ارشد سابق اوباما ، گفت که شرایط توافق برای بسیاری “ناشایست” به نظر می رسد. وی گفت: “این اوج دیپلماسی معامله ای است ، جایی که مسئله ای به اندازه روابط با اسرائیل به عنوان یک ابزار چانه زنی در جهت دستیابی به اهداف کاملاً غیرمرتبط مورد استفاده قرار می گیرد” ، و افزود که مشخص نیست واکنش پلیساریو و الجزایر چیست.

جود دورمونت ، افسر اطلاعات ملی آفریقا در زمان دولت اوباما گفت: “به عنوان یکی از اشتباهات مداوم در ادغام و همکاری منطقه ای ، ایالات متحده اقدامات آفریقایی را برای پیروزی کوتاه مدت در سیاست اسرائیل خود زیر پا می گذارد.”

آقای دورمونت ، اکنون مدیر آفریقا در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی ، گفت که تصمیم برای به رسمیت شناختن صحرای غربی “یک مشکل فوری برای بسیاری از کشورهای آفریقایی ایجاد می کند” و اتحادیه آفریقا ، یک نهاد در سراسر قاره که SADR را نیز به رسمیت می شناسد. مراکش و SADR هر دو عضو اتحادیه آفریقا هستند. وی گفت: “تصمیم ایالات متحده فشار بر کشورهای عضو منطقه برای انتخاب کشورها را افزایش می دهد و احتمالاً مورد انتقاد شدید رهبری اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت.”

مراکش مدتهاست که با اسرائیل روابط غیررسمی دارد و پادشاهی دارای یک جامعه کوچک یهودی است که به محافظت از آن افتخار می کند. آندره آزولای ، یهودی مراکشی ، مشاور قدیمی شاه محمد ششم و پدرش ، پادشاه حسن دوم قبل از وی بود.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes1xbet-girişbuy instagram followersMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirme