[ad_1]

هنگامی که Krzysztof Zizik برای اولین بار شایعاتی را شنید که پالایشگاه نفت PKN Orlen برای کنترل روزنامه محلی ، جایی که وی 27 سال در آنجا کار می کند ، آماده است ، فکر کرد که این فقط تلاشی برای ترساندن کارکنان وی است.

“در پنج سالی که قانون و عدالت حاکم است ، ما به طور مداوم مورد نفرت قدرتان هستیم. . . مدیر عامل NTO ، یک گروه خبری منطقه ای از Opole در جنوب لهستان ، به فایننشال تایمز گفت: بنابراین ما این اطلاعات اولیه را به عنوان عنصری از فشار برای ایجاد خودسانسوری در میان روزنامه نگاران خود تلقی کردیم.

وقتی واقعاً معامله اعلام شد ، “اوضاع وحشتناک بود. بدیهی بود که یک فصل مهم در زندگی ما ، به سادگی آزادی روزنامه نگاری ، در حال اتمام است. “

فروش NTO بخشی از یک معامله بزرگتر است که نگرانی ها را درباره آزادی رسانه ها در پنجمین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر جمعیت افزایش داده است. طبق توافق هفته گذشته ، اورلن گروه رسانه ای محلی Polska Press را از مالک آلمانی خود ، گروه رسانه ای Verlagsgruppe Passau خریداری خواهد کرد. هنگامی که معامله سال آینده به پایان رسید ، اورلن ، به رهبری یک متحد نزدیک به قانون و عدالت ، 20 روزنامه از 24 روزنامه منطقه ای لهستان و بیش از 120 مجله محلی را کنترل خواهد کرد.

اورلن گفت که هدف این معامله “تقویت فروش خرده فروشی ، از جمله فروش غیر سوختی” است و دسترسی به 17.4 میلیون کاربر Polska Press ابزارهای داده بزرگ آن را بهبود می بخشد و مشتریان جدید را به دست می آورد. با این حال ، روزنامه نگاران به شدت تردید دارند.

دانیل اوبایتک ، مدیر عامل PKN Orlen © Michal Fludra / NurPhoto از طریق گتی

قانون و عدالت هرگز خواسته آنها را برای “دوباره استعمار” در رسانه های خصوصی لهستان ، که در آنها ادعا می کنند صاحبان خارجی نفوذ زیادی دارند ، پنهان نکرده اند. با این حال بسیاری از روزنامه نگاران از این می ترسند كه این كار گروههای خصوصی را به سخنگوی دولت مانند تلویزیون دولتی كه تبلیغات حامی دولت و حملات بی امان به مخالفان قانون و عدالت را تركیب می كند ، تقلیل دهد.

“تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است. این یک دوره تعلیق است. اما همه نگران تکرار تصاحب رسانه های عمومی ، TVP هستند که در کمتر از یک سال به دستگاه تبلیغاتی در مقیاسی تبدیل شده است که در لهستان دوره کمونیست دیده نمی شود. ” ، متعلق به مطبوعات Polska.

“این تنها مدلی است که اردوگاه حاکم تفکر خود را برای رسانه ها نشان داده است. هیچ نقطه شروع یا مقایسه دیگری وجود ندارد. “

اورلن اصرار دارد که چنین نیست و هیچ دخالتی در اتاق خبر نخواهد داشت. هنگامی که این گروه هفته گذشته این معامله را اعلام کرد ، گفت که این معامله بخشی از یک “روند جهانی” است که در آن شرکت ها “سیستم عامل ارتباطی” خود را برای پشتیبانی از تجارت خود و دستیابی به مشتریان جدید ایجاد می کنند “، رئیس آمازون جف بزوس. واشنگتن پست به عنوان نمونه.

منتقدان این معامله این مقایسه را مضحک خواندند و گفتند که آقای بزوس یک شرکت تحت کنترل دولت نیست. آقای زیزیک با اشاره به غول گاز دولتی روسیه که در اوایل دهه 2000 یک سری دارایی های رسانه ای را خریداری کرد ، گفت: “این مقایسه آمازون نیست ، بلکه گازپروم است.” برخی دیگر نگرانند که لهستان با ویکتور اوربان راه مجارستان را دنبال کند.

روزنامه نگاران می ترسند كه هدف از معامله دادن ابزاری به قانون و عدالت است كه وی بتواند در دور بعدی انتخابات محلی 2023 كه نمایانگر سطح حكومتی است كه نفوذ حزب در آن بیشتر است ، از آن استفاده كند. -ضعیف.

روزنامه نگار در یکی از روزنامه های خریداری شده توسط اورلن گفت: “من فکر می کنم این یک حرکت سیاسی است.” “زیرا قانون و عدالت هرگز در انتخابات محلی قوی نبوده است. . . و من فکر می کنم آنها سعی خواهند کرد این دولت های محلی را با کمک رسانه های محلی تصاحب کنند. “

مقامات دولتی انکار این معامله با انگیزه سیاسی را انکار کردند. سخنگوی دولت پیوتر مولر به wp.pl گفت: “این تصمیم یک شرکت دولتی خاص است ، اما بیشتر روی موضوعات تجاری متمرکز است” ، ادعا می کند که “اگر [Polska Press] یک شرکت آلمانی است ، این خوب است ، اما وقتی یک مالک لهستانی وجود دارد ، این بد است. “

برخی دیگر اشاره می کنند که در سطح ملی ، رسانه های لهستان با داشتن بسیاری از روزنامه های مستقل ، پورتال های اینترنتی و ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی ، کثرت گرا هستند. اما آقای زیزیک ، روزنامه نگار تحقیقی سابق که تیمی متشکل از 20 گزارشگر را هدایت می کرد ، در مکانهایی مانند اوپول ، که روزنامه NTO وی صدای مستقل مهمی است ، گفت که این تأثیر می تواند چشمگیر باشد.

“از نظر بازارهای رسانه های محلی ، عدم تعادل رسوایی وجود خواهد داشت. خطر واضح است: اگر آنها همان تغییراتی را که در TVP و رادیوی عمومی انجام دادند ، ایجاد کنند ، در Opole این سه گروه – TVP ، Radio Opole و NTO پس از این تغییرات سیاسی – قادر خواهند بود چیزی شبیه به غلتک را ایجاد کنند ، نه اینکه فقط هر سیاستمدار مخالف را سرنگون کنند. ” ، او گفت.

در مواجهه با نگرانی های مشابه ، برخی از روزنامه نگاران که برای عناوین خبری Polska Press کار می کنند به فکر ترک هستند ، اگرچه ترکیب همه گیری و فشار موجود بر رسانه ها به این معنی است که دستیابی به شغل دشوار خواهد بود. برخی دیگر در حال راه اندازی گروه های رسانه ای مستقل جدید هستند.

آقای Zyzik در حال آماده شدن برای سوارکاری ناهموار است. “تا زمانی که امکان انجام آن به طور مستقل در NTO وجود داشته باشد ، به کار خود ادامه خواهم داد. وی گفت: “هنگامی که اولین فشارهای سیاسی یا تلاش برای تأثیرگذاری بر خط مستقل روزنامه من ظاهر شود ، من می دانم که چگونه رفتار کنم.”

“من با نام یا چهره خود از هیچ گونه مداخله سیاسی در NTO پشتیبانی نمی کنم.”

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر