تصاویر باورنکردنی از زحل از تلسکوپ جیمز وباکتشافات تلسکوپ فضایی جیمز وب در منظومه شمسی اخیراً دورترین سیاره در همسایگی کیهانی ما را شناسایی کرده است. محققان اولین تصویر از رصدخانه نپتون را به اشتراک گذاشته اند که بهترین تصویر از حلقه های جهان یخی در بیش از 30 سال گذشته را ارائه می دهد. این تصویر نه تنها واضح است، بلکه اولین نگاه از حلقه های مبتنی بر غبار در طیف مادون قرمز نزدیک است. در این طول موج، سیاره آبی آنقدر نور مادون قرمز و مرئی را جذب می کند که ظاهری تاریک و شبح مانند به خود می گیرد.

این تصویر همچنین هفت قمر از 14 قمر تایید شده نپتون، از جمله تریتون، گالاتیا، نایاد، تالاسا، دسپینا، پروتئوس و لاریسا را ​​نشان می دهد. نقاط و رگه های روشن روی این سیاره نشان دهنده ابرهای متان-یخ، از جمله گردابی است که گردابی در قطب جنوب را احاطه کرده است. ظاهر چشمگیر تریتون محصول هم میخ های پراش تلسکوپ جیمز وب و هم سطح نیتروژن متراکم آن است که به طور معمول 70 درصد نور خورشید را منعکس می کند.

نپتون یک هدف ویژه برای دانشمندان است. مدار رتروگراد عجیب تریتون حتی نشان می دهد که ممکن است این یک جرم کمربند کویپر باشد که تسلیم کشش گرانشی نپتون شده است.

این تازه شروع تحقیقات با استفاده از تلسکوپ جیمز وب است و محققان امیدوارند سال آینده مشاهدات بیشتری از نپتون و تریتون جمع آوری کنند. مانند ظهور اخیر مریخ و مشتری، اخترشناسان در این مرحله فقط داده های اولیه را جمع آوری می کنند. ممکن است مدتی طول بکشد تا بینش های بیشتری برای بهبود درک ما از نپتون و فضا به طور کلی طول بکشد.

حتما بخوانید:
لیست جدید pbn ها

ادامه مطلب


منبع: engadget

دیدگاهتان را بنویسید