تغییرات مشتری می تواند جهان را زیباتر کندتحقیقات جدید نشان می‌دهد که تغییر در مدار مشتری می‌تواند سطح زمین را بیش از هر زمان دیگری برای زندگی مهمان‌نوازتر کند. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا-ریورساید (UCR) سیستم‌های جایگزین را در منظومه شمسی ما شبیه‌سازی کردند و دریافتند که وقتی مدار مشتری مسطح یا “خارج از مرکز” می‌شود، باعث تغییرات بزرگی در مدار سیاره ما می‌شود. این تغییر در مدار مشتری، به عنوان بزرگترین سیاره در منظومه شمسی، می تواند بر توانایی زمین برای حمایت از حیات به منظور رشد تأثیر بگذارد.

Pam Vervoort، محقق ارشد این مطالعه گفت: اگر موقعیت مشتری ثابت بماند اما شکل مدار آن تغییر کند، در واقع می‌تواند قابلیت سکونت سیاره را افزایش دهد. بسیاری متقاعد شده اند که زمین مظهر یک سیاره قابل سکونت است و هرگونه تغییر در مدار مشتری، یک سیاره غول پیکر، می تواند برای زمین بد باشد.

سیاره‌هایی که در مدارهای دایره‌ای‌تر قرار دارند، فاصله ثابتی با ستاره‌های خود دارند، در حالی که مدارهای غیرعادی‌تر، سیارات را در نقاط مختلف آن مدار به ستاره‌هایشان نزدیک‌تر و دورتر می‌کنند. نزدیکی به یک ستاره تعیین می کند که چقدر تابش دریافت می کند و چقدر گرم است، به این معنی که بر آب و هوای یک سیاره تأثیر می گذارد.

تیم محققین دریافتند که هرچه مدار مشتری غیرعادی‌تر شود، مدار زمین نیز غیرعادی‌تر می‌شود. این بدان معناست که گاهی زمین از آنچه در حال حاضر تصور می شود به خورشید نزدیکتر است.

در نتیجه، برخی از سردترین بخش‌های سیاره ما تا دمایی در محدوده قابل سکونت – که بین 32 تا 212 درجه فارنهایت (0 تا 100 درجه سانتی‌گراد) تعریف می‌شود، گرم می‌شوند.

حتما بخوانید:
بوش,پیستون,بوش پیستون,بوش و پیستون,بوش کیک,شرکت کیک,بوش پیستون کیک,بوش پیستون رینگ,رینگ

ادامه مطلب


یافته های محققان می تواند به ستاره شناسان کمک کند تا تعیین کنند کدام سیارات خارج از منظومه شمسی (سیاره های فراخورشیدی) ممکن است قابل سکونت باشند.

این به این دلیل است که فاصله یک سیاره از ستاره خود و تغییرات آن تعیین می کند که قسمت های مختلف آن چقدر تابش دریافت می کنند و در نتیجه فصول ایجاد می شود. در حال حاضر، جستجو برای قابلیت سکونت بستگی به این دارد که سیاره ای در منطقه قابل سکونت ستاره خود قرار داشته باشد، منطقه ای در اطراف ستاره ای که دمای مناسبی برای آب مایع دارد، اما این نتایج می تواند یک پارامتر جستجوی جدید را معرفی کند.

وجود آب در سطح آن یک اندازه گیری اولیه بسیار ساده است و اندازه مدار سیاره یا تغییرات فصلی که یک سیاره ممکن است تجربه کند را در نظر نمی گیرد. عوامل دیگری نیز می توانند بر قابلیت سکونت سیاره تأثیر بگذارند و این تیم برخی از آنها را نیز آزمایش کرد.

دانشمندان UCR دریافتند که اگر مشتری از فاصله فعلی حدود 461 میلیون مایل (742 میلیون کیلومتر) به خورشید بسیار نزدیکتر باشد، می تواند زمین را به شدت کج کند. در نتیجه، سیاره ما نور خورشید کمتری دریافت خواهد کرد، به این معنی که منطقه بزرگی از سیاره ما دمای زیر انجماد را تجربه خواهد کرد.

اگرچه تلسکوپ های کنونی به اندازه کافی برای تعیین گریز از مرکز مدار سیارات فراخورشیدی قدرتمند هستند، اما برای اندازه گیری انحراف آنها به خوبی مجهز نیستند. این بدان معناست که ستاره شناسان روی روش هایی کار می کنند که می تواند به تعیین آن کمک کند.

حتما بخوانید:
او از سال 2022 به نمایندگی از ایتالیا شروع کرد

این مطالعه نشان می‌دهد که نگاه کردن به مدارها و حرکت‌های غول‌های گازی نزدیک می‌تواند به تخمین این عامل مهم برای سکونت کمک کند.

در نهایت، کن می گوید: درک تأثیر مشتری بر آب و هوای زمین در طول زمان، اینکه چگونه تأثیر آن بر مدار زمین در گذشته تغییر کرده است، و چگونه ممکن است دوباره زمین را در آینده تغییر دهد، از اینجا بسیار مهم است. چشم انداز..

منبع: فضا