تولیدکنندگان انتظار دارند هند از بازار استفاده کرده و زنجیره های تأمین را متنوع کند


کارخانه متروک نوکیا در جنوب هند ، تامیل نادو ، زمانی نمادی از تلاش این کشور برای تقویت تولید الکترونیک بود.

در سال 2014 ، نوکیا به دنبال اختلاف مالیاتی با دهلی نو و بسته بندی در ویتنام ، تولید خود را در سریپرومبودور ، بزرگترین کارخانه جهان با بیش از 8000 کارمند ، متوقف کرد.

شش سال بعد ، کارخانه متروکه توسط سالکامپ ، بزرگترین سازنده شارژر در جهان تصرف شد. Salcomp به همراه سایر تولیدکنندگان اپل مانند ویسترون ، فاکسکان و پگاترون به سرعت در هند در حال گسترش است. همه به دنبال استفاده از بازار هند و تنوع بخشیدن به زنجیره های تأمین از چین هستند – و از مشوق های تولیدی ارائه شده توسط دهلی نو بهره می گیرند.

Sasikumar Jendham ، رئیس Salcomp هند ، در بازدید از کارخانه ، جایی که کارگران با ماسک صورت و نشستن در غرفه ها با موانع پلاستیکی برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا ، گفت: “زمان سختی بود که نوکیا رفت ، همه بیرون رفتند.” شارژرهای اپل ، شیائومی ، اوپو و سامسونگ را مونتاژ کنید.

“اما حالا شما”. [the manufacturers] برگشته اند هند چیزهای زیادی برای ارائه دارد. ”

سالکامپ ماهانه بیش از 8 میلیون شارژر را در هند تخلیه می کند که بیش از 7500 نفر در آن مشغول به کار هستند. این شرکت قصد دارد تا دو سال آینده با احیای منطقه ویژه اقتصادی متروکه هزاران نفر دیگر را استخدام کند.

آقای جندام ، با تشریح فشار بر روی اجزای انرژی سبز و لوازم جانبی تلفن همراه ، گفت: “اکنون ما همچنین در تلاشیم تا به بخشهای مختلف تقسیم شود.”

شانزده تولیدکننده لوازم الکترونیکی نیز از برنامه های سرمایه گذاری در هند تحت طرح جاه طلبانه انگیزه تولید (PLI) در دهلی نو برای تحریک تولید خبر داده اند. فاکسکان در کنار Salcomp در حال حرکت است و هفته گذشته Pegatron از سرمایه گذاری 150 میلیون دلاری در بلوک جدید هند در محل برگزاری اخیرا اعلام کرد.

حتما بخوانید:
هر آنچه که باید در مورد دستگاه ایکس ری بدانید

این طرح 5 ساله 6 میلیارد دلاری برای کالاهای ساخته شده در هند در صورت تحقق اهداف تعیین شده توسط دولت یارانه کوتاه مدت در نظر می گیرد. این طرح به منظور رقابتی کردن هزینه های تولید با رقبا ، چین و ویتنام و همچنین افزایش صادرات طراحی شده است ، اگرچه کارشناسان هشدار می دهند که این امر نمی تواند پایدار باشد.

اقتصاد هند در سه ماهه منتهی به سپتامبر سالانه 7.5 درصد منقبض شد ، در حالی که در سه ماهه قبل با رکورد 24 درصد سقوط کرد. تحلیلگران می گویند تولید ، بخشی با بهبود اقتصادی بیشتر از بخشهای دیگر ، برای بهبود اقتصادی کشور بسیار مهم است.

بر اساس گزارش Credit Suisse ، هند امسال به صادر کننده خالص تلفن های دارای تلفن های بسیار سطح پایین تبدیل شده است که سهم تولید جهانی آن به 20٪ افزایش یافته است. اما ارزش افزوده در این کشور کم است و از نظر قطعات سخت افزاری مهم مانند مدارها و باتری ها به چین و سایر کشورها بستگی دارد.

ماه گذشته ، دولت نارندرا مودی این طرح را به بخشهای دیگر گسترش داد. نیرمالا سیتارامان ، وزیر دارایی ، گفت که این به کشور کمک می کند تا به “آاتما نیربهار بهارات”- هند مستقل – در حالی که دولت مخالف توافق نامه های تجارت آزاد است.

“به نام گشودگی ، ما اجازه داده ایم محصولات یارانه ای و مزایای تولید ناعادلانه از خارج از کشور غالب شود. و در تمام این مدت ، این امر توسط مانترا اقتصاد باز و جهانی توجیه می شد. ”

اما کارشناسان هشدار می دهند که PLI آخرین تجلی سیاست های اقتصادی داخلی آقای مودی است که بهبود کشور از بیماری همه گیر ویروس کرونا را تهدید می کند.

آروین سوبرامانیان ، مشاور ارشد اقتصادی پیشین هند و اقتصاددان Shumitro Chatterjee از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ، در مقاله اخیر خود اظهار داشت تمرکز دهلی نو به استقلال و بازار داخلی فرصت افزایش سهم بازار را از دست می دهد.

حتما بخوانید:
وزارت ارتباطات کارنامه یک سال عملکرد خود را منتشر کرد

آنها استدلال می كنند كه سیاستمداران با كناره گیری از توافق نامه های تجارت آزاد ، از جمله مشاركت اقتصادی جامع منطقه ای و افزایش محدودیت های تجاری ، به تقاضای داخلی اعتماد می كنند. طبق مطالعه آنها ، فقط در سال 2018 ، تقریباً 2500 تعرفه افزایش یافته است.

آقای سوبرامانیان گفت: “این PLI ناکافی است و نوعی سیاست داخلی است.” “اگر اساساً تصمیم گرفته اید که به درون خود روی بیاورید ، چگونه می توانید آزاد شوید؟” اینها استراتژیهای کاملاً متناقضی هستند. “

پریانکا کیشور ، اقتصاددان هندی در اقتصاد آکسفورد در سنگاپور ، زنده ماندن این طرح را در زمانی که تعادل دولت های مرکزی و ایالتی تحت فشار بود ، زیر سوال برد.

خانم کیشور گفت: “شما نمی توانید برای همیشه با طرح PLI ادامه دهید ، محدودیت های مالی برای آن وجود دارد.” “او به دغدغه های مربوط به رقابت ، که نیاز به یک راه حل بسیار ساختارمندتر از مشوق های مالی دارد ، اهمیتی نمی دهد.

وی با بیان اینکه تغییر شرایط نظارتی این کشور و مقامات مالیاتی تهاجمی همچنان یک نگرانی عمده برای سرمایه گذاران است ، گفت: “من نمی دانم این منجر به جهش بسیار چشمگیر هند در ویتنام ، تایلند یا مالزی شده است.”

اما آقای جندام از سالکامپ امیدوار است که سیاست های جدید زمینه را برای ایجاد فصل جدیدی در زمینه تولید الکترونیک در هند فراهم کند. او مطمئن است که مقامات هیچ اشتهای دیگری برای شکست مالیاتی مانند نوکیا ندارند.

آقای جندهم گفت: “این به وجهه هند آسیب رسانده است ، كه برای سرمایه گذاران مطلوب است ، اما اوضاع تغییر كرده است.” “سهولت انجام تجارت هنوز در هسته اصلی ذهن مردم است.”


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید