[ad_1]

جانت یلن ، زنی که انتظار می رفت وزیر خزانه داری بعدی ایالات متحده باشد ، دوست دارد داستان علاقه خود به اقتصاد را تعریف کند و به دوران کودکی خود در Bay Ridge ، بروکلین بازگردد. مادرش ، آنا ، معلم بود و پدرش ، جولیوس ، پزشکی بود که بیرون از خانه خانوادگی کار می کرد و از بسیاری از بیماران طبقه کارگر در محله مهاجران اروپایی خود مراقبت می کرد.

خانم الن سال گذشته در یک مراسم در تگزاس به حاضرانش گفت: “من وقتی بزرگ می شدم خیلی اوقات می شنیدم که معنای آن برای زندگی خانوادگی است وقتی کسی شغل خود را از دست داد.” قدرت این تجربه در مبارزه اقتصادی در نهایت خانم یلن را که اکنون 74 سال دارد ، سوق می دهد تا به یکی از موفق ترین اقتصاددانان بازار کار نسل خود تبدیل شود و از سال 2014 تا 2018 ، اولین زن رئیس فدرال رزرو ایالات متحده

رئیس جمهور منتخب جو بایدن اکنون احتمالاً وی را به سمت بالاترین مقام در کابینه ، که نظارت بر بزرگترین اقتصاد جهان و بازارهای مالی ایالات متحده را بر عهده دارد ، بر عهده خواهد گرفت. خانم یلن اولین زنی خواهد بود که شغل خود را حفظ می کند. با توجه به سوابق وی ، شایستگی های خانم یلن برای اداره وزارت دارایی جهان پس از دونالد ترامپ دور از ذهن است. اما مقاماتی که از او عبور کرده اند می گویند که او همچنین یک تصمیم انسانی را به تصمیمات خود اضافه می کند – یک ویژگی لازم از اقتصاد ویران شده توسط همه گیر.

“او فردی کاملاً فکری است ، به این معنا که بسیاری از ابعاد کل واقعیت را درک می کند. او اقتصاد را می فهمد ، سیاست را می فهمد ، همدلی دارد و مسائل اجتماعی را عمیقاً می فهمد “، گفت ماریو دراگی ، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا. “این ترکیب بسیار بسیار نادر است.”

مغز خانم یلن زود می درخشید. او در کلاس خود و سردبیر روزنامه در دبیرستان فورت همیلتون بود – در یک شماره با خودش مصاحبه ای شوخ را انجام داد. وی پس از اعلام اینکه ژانت “یک ارشد جهانی ، جذاب ، با استعداد است” ، سرگرمی ها و علاقه های خود را بیان کرد. از جمله آنها کانی شناسی و مسافرت بود ، اما همچنین: “سوار شدن بر 69 کشتی ، گشت و گذار در نیویورک ، و خواندن فلسفه تا بتوانم مقالاتی غیرمعمول بنویسم.”

در دانشگاه براون ، او “از نگاه اول” عاشق اقتصاد شد و در ییل دکترای خود را از جیمز توبین ، استاد مطالعات کینزی دریافت کرد. او زمانی استادیار دانشگاه هاروارد شد که زنان اقتصاددان نه تنها اندکی بودند ، بلکه اغلب مورد تبعیض قرار می گرفتند. ماموریت وی رد شد. در حالی که برای اولین کار خود در فدرال رزرو از دانشگاه خارج شد ، در پاییز 1977 با یک اقتصاددان جورج آکرلوف در یک کافه تریای بانک مرکزی آشنا شد. او خیلی زود شوهر او شد و بعداً برنده جایزه نوبل شد.

آقای آکرلوف یک بار نوشت: “شخصیت های ما نه تنها کاملاً در کنار هم قرار می گیرند ، بلکه در اقتصاد کلان همیشه در یک توافق کاملاً عالی بوده ایم.” “تنها اختلاف نظر ما این است که او کمی بیشتر از من از تجارت آزاد حمایت می کند.”

آنها یک پسر دارند که او نیز اقتصاددان است. آنها با هم مقالات اقتصادی ، از جمله کارهای مهم در مورد چگونگی افزایش دستمزد بالاتر با افزایش انگیزه کارگر ، را منتشر کردند. موریس اوبستفلد ، اقتصاددان ارشد صندوق بین المللی پول و استاد دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی ، جایی که خانم الین در سال 1980 به عضو هیئت علمی رفت ، گفت: “جانت همیشه به بازار کار تمرکز کرده است.” با توجه به همه گیری ، ” بسیار خوب است که بر روی تصویر تفکیکی کارگران که نسبتاً خوب عمل می کنند و واقعاً رنج می برند ، تمرکز کنیم. ”

خانم یلن در سال 1994 به عنوان فرماندار به فدرال رزرو بازگشت ، که توسط بیل کلینتون ، رئیس جمهور وقت معرفی شده بود ، و سخنان سریع بیان کرد. “او س makeال را می ساخت یا مشاهده می کرد. . . تا پایان موضوع – هرچند وقت یکبار ، یک سوراخ در اختلاف ایجاد کرد. “، گفت: دونالد کوه ، معاون پیشین و مقام ارشد فدرال رزرو در آن زمان.

پس از ریاست هیئت مشاوران اقتصادی آقای کلینتون ، خانم یلن با صدور هشدارهای اولیه در مورد حباب مسکن ، رئیس فدرال رزرو در سانفرانسیسکو شد. او پس از بحران مالی 2008 به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس هیئت مدیره فدرال رزرو بازگشت. او که همیشه آماده است ، مسلح به چسب و منطق ضخیم شناخته شده ، از ران شلیک نکرد. در عوض ، او در “سایه های خاکستری و سایه و بافت” فکر می کند ، “یک کارمند سابق بانک فدرال می گوید.

چالش بزرگ خانم یلن شروع به بازگرداندن مداخلات بحران بانک فدرال بود ، از جمله اقدام در سال 2015 برای شروع افزایش نرخ بهره. او همچنین تلاش کرد تا بانک فدرال را باز کند ، به اثرات نابرابری ساختاری نگاه کند و تنوع را بپذیرد. “او می خواهد صداهایی را بشنود. . . او باعث می شود مردم در بحث های خود احساس کنند. “کلودیا سام ، که برای خانم یلن کار می کرد ، گفت.

در خلوت ، خانم یلن عاشق غذای با کیفیت بالا است و رگه هایی شاد دارد. آقای اوبستفلد می گوید: “او نه تنها شوخ طبعی خوبی دارد به این معنا که بسیار سرگرم کننده است ، بلکه فقط دوست دارد از شوخی دیگران بخندد.” “وقتی چیزی او را قلقلک می دهد ، تا وقتی که گریه کند به معنای واقعی کلمه می خندد.”

از زمان ترک بانک فدرال ، خانم یلن عضو اتاق فکر موسسه بروکینگز در واشنگتن دی سی بوده و به وی آزادی بیان بیشتری می بخشد – و اکنون او این فرصت را دارد تا نشان دهد که وقتی یک بانکدار مرکزی چرخ سیاسی را می گیرد می توان به چه چیزی دست یافت.

اما لورا تایسون ، استاد دانشگاه بركلی و یكی از مقامات كاخ سفید كه از جابجایی خانم یلن در واشنگتن در دهه 1990 حمایت می كرد ، گفت نه “قدرت” و نه “جلال” كار خزانه داری. قیراط “او این کار را برای خدمت به مردم انجام می دهد ، از طریق ابزاری که برای درک مسائل اقتصادی نیاز دارد.”

james.politi@ft.com

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر