جان لو کاره ، نویسنده ، 1931-2020


که در یک جاسوس کامل، جان لو کاره ، زندگینامه ترین رمان او ، شخصیت اصلی خود ، مگنوس پیم ، مأمور مضاعف اخلاقی را به عنوان یک پای چابک توصیف می کند ، “بدن او در بهترین سنت طبقه اداری آنگلوساکسون کج شده است. از همین نظر ، چه ساکن و چه در حال حرکت ، انگلیسی ها پرچم هایی را بر فراز مستعمرات دور برافراشتند ، منابع رودخانه های بزرگ را کشف کردند ، بر روی عرشه کشتی های غرق ایستادند. “

انحطاط شاهنشاهی انگلیس و استراتژی های مشکوک طبقات سیاسی و سرویس های اطلاعاتی برای سرپوش گذاشتن بر این کاهش در طول جنگ سرد زمینه بسیاری از 25 رمان لو کار را تشکیل داد که در سن 89 سالگی درگذشت. جاسوسی ژانری بود که باعث شهرت وی شد. اما او از آن به عنوان بستری برای کاوش در مسائل اخلاقی بزرگتر و شرایط انسانی با چنان بینشی استفاده می کند که بسیاری از نویسندگان و منتقدان دیگر وی را یکی از بهترین نویسندگان انگلیسی زبان قرن بیستم می دانند.

مانند شخصیت جوزف کنراد چارلز مارلو و ناتان زاکرمن از فیلیپ راث ، جورج اسماعی از لو کار نیز در رمان های خود تکرار می شود و ترس ماندگار نویسنده را به خوانندگان یادآوری می کند. لبخند ، جاسوسی سنگین اما غیر همدل و با حریم خصوصی آشفته ، نقطه مقابل جیمز باند از یان فلمینگ است که با آن سهولت عادی که باعث شد لو کارر او را به عنوان “گانگستر” مسخره کند ، زنان را اغوا می کند و توطئه های شنیع دشمنان را از بین می برد.

حتما بخوانید:
چگونه آموزش ارز دیجیتال من را به یک فروشنده بهتر تبدیل کرد

جان لو کاره در لندن ، فوریه 1964. در دهه 1950 و اوایل دهه 1960 برای MI5 و MI6 کار می کرد © مجموعه مجموعه LIFE از طریق

گری اولدمن در نقش جورج اسماعیلی در

گری اولدمن در نقش جورج اسماعیلی در “Tinker، Tailor، Soldier، Spy”. قهرمان در رمان های لو کاره تکرار می شود

لو کاره شوخ طبعی شدیدی داشت و با جملاتی به زیبایی نثر ساخته شده بود. او یک بار گفت: “یک نویسنده خوب ، جز خودش کار دیگری ندارد.” “و در این مورد ، اگر او عاقل است ، زبان خود را حفظ کنید.”

با این حال ، او از دانش دست اول خود در زمینه جاسوسی ، فریب و نقاط ضعف ذات انسان به خوبی استفاده می کند.

نام اصلی لو کاره در سال 1931 در پول در ساحل جنوبی انگلیس متولد شد ، دیوید جان مور کورنول است. مادرش در پنج سالگی خانه خانوادگی را ترک کرد و پدرش همانطور که در خاطراتش می نویسد “کلاهبردار ، رویاپرداز ، زندانی عادی” بود. تونل کبوتر.

در سال 1948 وی مدرسه خصوصی انگلیسی خود ، شربورن را رها کرد و برای تحصیل در دانشگاه برن به سوئیس سفر کرد. در آنجا به او الهام شد که “موزه آلمانی را به عنوان یک مادر جایگزین در آغوش بکشد” و غرق در کارهای یوهان فون گوته ، هاینریش فون کلایست و گئورگ بوخنر شد.

لو کاره در سال 1950 به سپاه اطلاعات ارتش انگلیس پیوست و از افرادی در اتریش که از اروپای شرقی کمونیست به غرب نقل مکان کرده بودند ، س questionال کرد. وی پس از طلسم طلسم در دانشگاه آکسفورد ، به مدت دو سال در مدرسه خصوصی انگلیس اتان تدریس کرد ، که بعداً دانش آموختگان آن را “یک نفرین مطلق روی زمین توصیف کرد ، و آن مدرسه را با احساس قانون و موضع گیری اغراق آمیز فرهنگی ترک کرد”.

در اواخر دهه 1950 و اوایل دهه 1960 ، او در MI5 ، سرویس اطلاعات داخلی انگلیس ، و سپس در MI6 ، همتای خارجی او ، که او را به بن و هامبورگ فرستاد ، کار کرد. با هزینه او ، تعهداتش ناچیز بود. اما او تجربه کافی برای نوشتن سه رمان جاسوسی را بدست آورد ، که رمان سوم ، جاسوسی که از سرما وارد شد، یک کتاب پرفروش بین المللی بود و با بازی ریچارد برتون و کلر بلوم به یک فیلم موفق تبدیل شد.

ریچارد برتون و رابرت هاردی در

ریچارد برتون و رابرت هاردی در “جاسوسی که از سرما بیرون آمد”. کتابی که فیلم براساس آن بنا شده است ، یک کتاب پرفروش بین المللی است © Paramount / Kobal / Shutterstock

در یکی از آخرین حضورهای عمومی خود در سفارت آلمان در لندن در ماه مارس ، لو کاره توضیح داد که دنیای جاسوسی رمان هایش – عرصه خیانت ، زندگی در هم شکسته و اخلاقیات فرسوده – عمدتا از تخیل خود او ناشی می شود. او زمینه جدیدی را برای این ژانر ایجاد کرد و شخصیت ها را از درخشش محروم کرد و طرح هایی را ساخت که قاطعانه از درگیری های ساده بین خیر و شر جلوگیری می کرد.

وی ناظر بی طرف جنگ سرد نبود ، و می گفت که نقص سیستم های سیاسی غرب هر چه باشد ، نباید آنها را با دیکتاتوری های یک حزب مقایسه کرد. با این حال ، پس از پایان کمونیسم ، وی گفت: “جاسوسان در جنگ سرد پیروز نشدند. در طولانی مدت ، آنها هیچ تفاوتی ایجاد نکردند. “

لو کاره در رمان های خود پس از جنگ سرد به عنوان منتقد سرسخت سیاست خارجی آمریکا و انگلیس ظاهر شد. آفریقا ، آمریکای مرکزی ، اتحاد جماهیر شوروی سابق و سایر مناطق زمینه رمان هایی بودند که تجارت اسلحه ، قاچاق مواد مخدر و صنعت داروسازی جهانی را کالبدشکافی می کردند.

لو کاره در سال 1954 با آن شارپ ازدواج کرد و این زوج دارای سه پسر به نام های سایمون ، استفن و تیموتی هستند. وی پس از طلاق در سال 1971 ، با والری جین یوستیس ازدواج کرد که با تخصص تحریریه در کار او سهیم بود. آنها یک پسر به نام نیکلاس ، نویسنده ای داشتند که با نام نیک هارکاوی می نویسد.

tony.barber@ft.com


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید