[ad_1]

سرمایه گذاران خارجی طی هفته های اخیر دارایی های ترکیه را به یغما برده اند و دریچه ای را برای بازپرداخت ذخایر ارزی خود برای کشور باز کرده است ، که در تلاش برای بدرفتاری از پوند به شدت تهدید شد.

با این حال ، تحلیلگران هشدار داده اند که با توجه به مقیاس بهبودی مورد نیاز و خساراتی که همه گیر به یکی از بزرگترین بازارهای نوظهور جهان وارد می کند ، کار وزیر دارایی تازه تأسیس شده و رئیس بانک مرکزی ترکیه محدود است.

تخلیه وجوه ارزی ترکیه یکی از مهمترین نگرانی های سرمایه گذاران خارجی در دو سال گذشته بوده است ، زیرا ذخایر به عنوان یک بیمه نامه اصلی در قبال واردات کلان کشور و بدهی های سنگین خارجی تلقی می شود.

براساس داده های بانک مرکزی ترکیه ، ذخایر ناخالص به استثنای طلا در ماههای اخیر در حدود پایین ترین سطح 15 ساله بوده است.

این تصویر حتی پس از تعدیل در روش حسابداری بحث برانگیز که سال گذشته توسط بانک مرکزی اتخاذ شد ، غم انگیزتر است. وقتی ده ها میلیارد دلار وام از طریق توافقنامه مبادله کوتاه مدت با بانک های تجاری از ترازنامه بانک خارج شود ، دارایی های خالص خارجی – وکالت برای ذخیره خالص – طبق برآوردهای FT ، در پایان ماه اکتبر 52 میلیارد دلار کسری دارند.

نمودار خطی میلیارد دلاری که جعبه ارز ترکیه را به ارز خارجی نشان می دهد بسیار فرسوده است

دلیل اصلی کاهش ، مداخله ای است که با هدف جلوگیری از سقوط آزاد پوند انجام می شود. به گفته تحلیلگران ، بانک مرکزی ده ها میلیارد دلار هزینه کرده است اما از پایان سال 2019 تاکنون نتوانسته سقوط 24 درصدی ارز را متوقف کند.

این طرح در مرکز یک حکومت پر آشوب توسط برات آلبایراک ، داماد رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور بود که اقتصاد کشور را تا استعفای غافلگیرانه ماه گذشته اداره کرد. جانشین وی ، بوروکرات سابق لوتفی الوان ، و رئیس جدید بانک مرکزی ، نازی آگبال ، برای گرفتن قطعات باقی مانده بودند.

هاکان کارا ، اقتصاددان ارشد سابق در بانک مرکزی ترکیه ، گفت: وظیفه آنها دلهره آور است ، اما آنها فرصتی برای چرخش امور دارند.

وی گفت: “اینجا فرصتی وجود دارد.” “با وجود افراد قابل اعتمادتر که دقیقاً آنچه را که بازار انتظار دارد ، بیان می کنند ، این امر مقداری جذب خواهد کرد [of foreign capital]. “

کاهش ذخایر منجر به کاهش رتبه آژانس های رتبه بندی بین المللی شده و سرمایه گذاران خارجی را نگران کرده است ، که براساس داده های بانک مرکزی حدود 10 میلیارد دلار از سهام و اوراق قرضه ترکیه در 10 ماه اول سال 2020 برداشت کردند.

تغییر در حاکمیت اقتصادی کشور باعث جبران برخی جریانات صندوق های خارجی شده است ، در حالی که طی سه هفته از زمان عزیمت آقای آلبایراک 1.9 میلیارد دلار به دارایی های ترکیه بازگردانده شده است.

یک نمودار خطی از معاملات اوراق بهادار غیر مقیم (تلفن همراه ، میلیارد دلار) نشان می دهد که ترکیه در پایان 2020 غم انگیز جریان ورودی دارد.

انتظار می رود که تصمیم ماه گذشته برای افزایش سریع نرخ بهره اصلی بانک مرکزی به 15 درصد ، به علاوه لغو اقدامات دیگری که بانک های تجاری را برای اعطای وام تحت فشار قرار می دهد ، به کاهش رشد مبتنی بر اعتبار کمک کند ، که تحریک کسری حساب جاری بزرگ و کمک به خروج ذخایر.

اما همه گیری یک زمینه چالش برانگیز برای اصلاح عدم تعادل تجاری فراهم می کند. در همین حال ، شرکت های ترک ضمن پرداخت بدهی های خارجی همچنان به ایجاد تقاضای ارز ادامه می دهند. پل گمبل ، مدیر ارشد فیچ ، گفت: چنین عواملی به این معنی است که احتمالاً “یک فرآیند نسبتاً کند برای دوباره پر کردن ذخایر” باشد.

اگر این کشور موفق به جذب سرمایه خارجی به اندازه کافی بزرگ شود ، بانک مرکزی می تواند با راه اندازی حراج های خرید ارز برای اولین بار از سال 2011 ساخت صندوق های خود را آغاز کند. با این حال ، برخی از تحلیلگران هشدار می دهند که هنوز زمان آن فرا نرسیده است.

هالوک بورومچکی ، اقتصاددان و مشاور مستقر در استانبول ، با اشاره به اندازه نسبتاً کوچک جریان های خارجی اخیر و این واقعیت که سرمایه گذاران داخلی مشکوک در هفته های گذشته به خرید دلار ادامه داده اند ، گفت: “خیلی زود است.”

وی افزود: “در صورت عدم تخریب دلار و بانک مرکزی شروع به خرید ارز خارجی کند ، دلار دوباره افزایش می یابد [against the lira]،” او گفت.

نمودار خطی پوند به دلار آمریکا نشان می دهد که لیر ترکیه با وجود مداخله ارزی در سال جاری افت کرده است

آقای کارا گفت که افزایش بیشتر نرخ ها در ایجاد فضای مناسب برای ایجاد ذخایر “بسیار مهم” خواهد بود. بالا بردن نرخ سود اصلی به 17 درصد و نگه داشتن آن در مدت شش ماه می تواند “یک حلقه فضیلت” ایجاد کند که به گفته وی می تواند به بانک مرکزی کمک کند 15-20 میلیارد دلار به صندوق نظامی خود اضافه کند. س isال این است که آیا آقای اردوغان ، مخالف سرسخت نرخ های بالای بهره ، آماده تحمل افزایش بیشتر نرخ بهره است؟

وی افزود: “این بزرگترین خطر برای ما است.”

به گفته تحلیلگران ، اقدامات بانک مرکزی برای کاهش وابستگی به مبادله و حذف اقداماتی که از انجام معاملات مشابه بانک های ترکیه با شرکای خارجی جلوگیری می کند ، به بازگرداندن عملکرد طبیعی در بازارهای مالی ترکیه کمک می کند.

15-20 میلیارد دلار

پیش بینی یک اقتصاددان در مورد اینکه ترکیه در صورت افزایش بیشتر نرخ بهره چه می تواند به ذخایر ارزی خود اضافه کند.

اما بانکداران انتظار دارند که برای جلوگیری از افت شدید ذخایر گزارش شده بانک مرکزی ، این معامله مرحله به مرحله انجام شود.

یک بانکدار در استانبول گفت: “من فکر می کنم بانک های دولتی به مدت طولانی به واژگونی مبادله ادامه خواهند داد.”

بانک مرکزی در گزارش همراه با افزایش نرخ بهره در ماه گذشته میلادی برای افزایش ذخایر سر تکان داد.

بولنت گولتکین ، رئیس سابق بانک مرکزی ترکیه که در حال حاضر استاد امور مالی در دانشکده وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا است ، گفت که یک برنامه جامع و ارتباطات خوب برای “ایجاد فضای اطمینان برای معکوس کردن جریان سرمایه” بسیار مهم است. . “

“هرگز مشخص نبود که آنها کجا می روند [with the previous policies] پروفسور گولتکین گفت: “این دلیلی بود که آنها به این آشفتگی وارد شدند.”

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر