خارهای شاد: به آیین روستاهای کریسمس خوش آمدید


به نظر می رسد در مورد اینکه کلمه “putz” از کجا آمده است ، عدم اطمینان وجود دارد. مطمئناً مایل نیستید که به شما a بنامند چرت زدن (اصطلاحی ییدیش به معنی سایر احمق ها یا احمق ها است). همه اینها باعث می شود که شما ممکن است بخواهید هزینه های زیادی و ساعت های زیادی را صرف کنید ، کمی نگران کننده است قرار دادن یک شات برای کریسمس.

این البته یک نوع کودتا بسیار متفاوت است. این نوع چوب از پنسیلوانیا هلندی (که البته هلندی نیست ،) است آلمانی یا آلمانی) و کلمه ای است که به معنی “تمیز کردن” و “تزئین” است.

پوتز در قرن هجدهم با موراویایی ها (که البته اهل موراویا نبودند بلکه از ساکسونی بودند) وارد پنسیلوانیا شد. تقریباً ، مانند تقریباً همه چیزهای خوب در مورد کریسمس – درختان کریسمس ، فانوس های شیشه ای ، بازارهای کریسمس ، تقویم های ظهور ، تاج های گل و غیره – از آلمان می آیند.

Putz یک دهکده کریسمس است ، منظره ای کوچک از خانه های روشن ، قطارها ، زمین های نمایشگاه ، بابانوئل ، الف ها و مغازه ها ، که معمولاً در این زمان از سال در اتاق های نشیمن ، زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی واقع شده است.

دهکده کریسمس ممکن است هنوز در انگلیس گسترده نباشد ، اما مانند همه نوآوری های تجاری فصلی آمریکایی ، این هتل در حال آمدن است – و این یک تجارت بزرگ است: سرگرمی چند میلیون دلاری برای مجموعه داران ، متعصبان ، وسواس و سوسک ها.

حتما بخوانید:
لیست شومیز - معرفی تولیدیها و عمده فروشان پوشاک

این روستا یک لایه اضافی خوب از کیچ است ، راهی دیگر برای استعمار بخشی از خانه برای کریسمس و تجارت. اما منشأ این طرح های کشسان ، پر از لوازم جانبی گران قیمت ، متوسط ​​است.

دهکده کریسمس یا

دهکده کریسمس یا “putz” از آلمان می آید ، اما اکنون سوسک ها و افراد سرزده در سراسر جهان آنها را در اتاق های نشیمن ، زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی قرار می دهند © Andrew Rowat

© اندرو روات

در اواخر قرن نوزدهم ، تولید کنندگان آلمانی تولید ساختمانهای مقوایی ساده ، خانه ها ، کلیساها و انبارها را با رنگ های روشن با سقف های براق و پوشیده از برف آغاز کردند. در ایالات متحده ، FW Woolworth متوجه این روند شد و واردات آنها را به مقدار زیاد آغاز کرد تا زمانی که جنگ جهانی اول دخالت کرد و بر جذابیت تمام محصولات آلمانی تأثیر گذاشت. جنگ جهانی بعدی کمکی نکرد.

در دهه 1950 تأمین کنندگان برای دفع خانه های تزئینی به کارخانه های ژاپن و هنگ کنگ روی آوردند و چراغ های رنگی ارزان اضافه کردند. سپس ، چند دهه بعد ، آنها به چین رفتند تا خانه های پیچیده تری از چینی یا رزین بسازند.

آنچه به عنوان یک سرگرمی خانگی برای سرگرمی کودکان با اصطبل ها و شکل های اساسی در یک درخت کریسمس آغاز شد ، تبدیل به یک فرقه تجاری شده است ، یک شاخ ظاهراً بی پایان از تعداد زیادی خانه زیبا ، چهره ، ماشین ، مغازه و درختان پوشیده از برف. شرکت هایی از جمله Lemax ، Division 56 ، Luville و Jaegerndorfer ، طیف وسیعی از ساختمان ها و لوازم جانبی را برای پر کردن این مناظر کوچک تولید می کنند.

امروز “جابجایی” در ایالات متحده و کانادا یک معامله بزرگ است و صحنه های جدیدی در هلند ، هنگ کنگ ، انگلیس و جاهای دیگر وجود دارد. مجموعه داران همه چیز را از میزهای کوچک مرکزی با چندین شکل گرفته تا آرایه های عظیم خانه ها جمع می کنند و در صحنه های برف کوهی انباشته می کنند. “[At first] ما سعی می کردیم برای درخت کریسمس رقابت ایجاد کنیم. “آری وویک ، مالک و مدیر فروش و بازاریابی در Lemax Europe می گوید. اکنون برخی از مردم خانه های خود را با روستاهای خود پر می کنند. »

کلاریسا روکو ، یک علاقه مند از تورنتو ، کانادا ، به پر کردن زیرزمین والدینش با یک سیستم کمک کرد. او می گوید: “این یک مسئله خانوادگی است.” “من و خواهرم هر دو در آپارتمان زندگی می کنیم و جایی نداشتیم ، بنابراین روستای ما در خانه پدر و مادرم است. [in the city’s suburbs].

کلاریسا روکو از تورنتو ، که از دهه 1990 به پدر و مادرش در دهکده زیرزمین کریسمس کمک می کند ، گفت:

کلاریسا روکو از تورنتو ، که از دهه 1990 در روستای کریسمس زیرزمین خود به پدر و مادرش کمک می کند ، گفت: “این یک کار خانوادگی است.” او می گوید پدرش “اگر می توانست تمام وقت خود را در آنجا بگذراند” © اندرو روات

“پدر و مادرم ایتالیایی هستند و آنها روستاها را در خانه خود ساخته اند و سپس ، هنگامی كه من كودك بودم ، خانه های مقوایی درست كردند و آنها را زیر درخت قرار دادند.”

امروزه ، خانواده روکو سرزمین عجایبی گسترده از خانه های پر زرق و برق ، مغازه ها ، پیست اسکی ، میدان شهر با درخت کریسمس ، چرخ و فلک ، کازینو ، حتی یک بالون هوای گرم است. بنابراین چه زمانی رویکرد DIY اروپا جای خود را به یک نسخه تجاری تر داد؟ “ما از دهه 1990 خرید خانه های چینی را شروع کردیم و از آنجا که تعداد بیشتری داشتیم ، مجبور شدیم یک میز درست کنیم و هر دو …”

بیشتر خانه های روکو از لمکس آمده است. روکو گفت: “ما در حال تلاش برای خرید لوازم جانبی هستیم که معنی آنها باشد.” “پدر من یک کارخانه شراب سازی دارد و مادرم یک گالری هنری – او بسیار هنرمند است و زمینه را ترسیم می کند. من قبلاً وكیل بودم ، بنابراین یك شركت حقوقی كوچك و یك بستنی فروشی دارم كه یادآوری سفرهای ایتالیا در زمان كودكی ماست. اما مورد علاقه من مینی کلاریسا روی فرش قرمز است. من همیشه به جشنواره بین المللی فیلم تورنتو می روم و همین من هستم ، همانجا. “

دنیای Division 56 ، رقیب Lemax ، به شدت مارک تجاری است ، که بیشتر آن الهام گرفته از امتیازات موجود و هالیوود است. میشل بورک خریدار کالا از سرزمین عجایب کریسمس برونر در فرانکنموث ، میشیگان است که ادعا می کند “بزرگترین فروشگاه کریسمس در جهان” است.

او می گوید 56 محصول پرفروش ترین بخش آنها بخشی از طیف وسیعی است که شخصیت هایی از آن را به تصویر می کشد تعطیلات کریسمس در National Lampoon، فیلمی از مجموعه دهه 80 با بازیگری چوی چیس در نقش کلارک گریسوالد بدبخت.

وی می گوید: “این فیلم كلاسیك كریسمس در نظر گرفته می شود و مردم از خانه تعطیلات گریسولد و قطعات عموزاده های ادی RV لذت می برند.” آنها را در وب سایت جستجو کردم: یک خانه حومه ای ، یک ون فرسوده با چراغ های خارق العاده در پشت بام و یک گاراژ.

آنچه که به عنوان سرگرمی صنایع دستی آغاز شد ، به یک بنگاه تجاری تبدیل شده است که دارای شاخ و برگ بسیاری از ساختمان ها و ارقام ساخته شده توسط شرکت هایی مانند Lemax ، تولید کنندگان این ماده است.

آنچه که به عنوان سرگرمی صنایع دستی آغاز شد ، به یک بنگاه تجاری تبدیل شده است که دارای شاخ و برگ بسیاری از ساختمان ها و ارقام ساخته شده توسط شرکت هایی مانند Lemax ، تولید کنندگان این ماده است.

در انگلستان ، سرگرمی جدیدتر است. هلن کوتریل ، مدیر بازاریابی توزیع کننده هدیه Enesco ، به من می گوید که بازار بخش 56 آنها فقط چند سال پیش شروع شده است. “بهترین فروشندگان اینجا دهکده دیزنی است ، با گوشهای زیادی از میکی موس و دهکده قطب شمال ، که یک مربای آب نبات شیرین است.” بزرگترین فروشنده در انگلیس کریستمیسی نیست – این هری پاتر است.

دنیای کنجکاو این است که لمکس و دپارتمان 56 ، مهربان و نوستالژیک و بدون خاص بودن ایجاد کنند. مناظر شهری – و Rocos نیز از این قاعده مستثنی نیستند – دوره ها و زیبایی های آنها را با هم مخلوط می کنند ، و یک کوکتل عجیب از لندن ویکتوریا ، شهر کوچک اواسط قرن در ایالات متحده ، حومه آلمان ، پارک تفریحی دیزنی و پیست اسکی آلپ ایجاد می کنند.

هیچ تلاش واقعی برای وفاداری وجود ندارد ، همانطور که ممکن است در نزدیکی پسر عموی دهکده کریسمس رخ دهد ، یعنی راه آهن نمونه ، با نگرانی کمی در مورد مقیاس یا اندازه یا ناسازگاری های تاریخی یا جغرافیایی.

این نوع خاص دلتنگی تعمیم یافته است و از مواد تشکیل دهنده یک کریسمس به یاد و واسطه ساخته می شود ، نه از یک دوره یا مکان منسجم.

موارد استثنایی وجود دارد – مجموعه Village Christmas Thomas Thomas “دست ساز و با دست واقعی برای واقع گرایی استثنایی رنگ آمیزی شده است” – اما در دامنه های بزرگتر ، قطارهای بخار با هلیکوپترها و ویکتوریایی ها به راحتی در کنار ویترین مغازه هایی که به نظر می رسد متعلق به غار سانتا هستند ، زندگی می کنند. .

من از Vuijk در مورد اقلام پرفروش Lemax می پرسم. او می گوید: “این فروشگاه کریسمس Tanenbaum است.” “من حتی شماره را می شناسم: 35845.” این یک ملغمه متحرک از سبک ها است: بخشی از آن یک خیال دیکنزیایی است ، تا حدی یک دهکده قدیمی آلمان ، تا حدی یک خانه Scooby Doo جن زده. هدایت پنجره توسط بابانوئل است که به بیرون نگاه می کند. یک دودکش شیطان ، یک خانه نیمه چوبی ، یک نرده در مرکز باغ و یک تابلوی مغازه وجود دارد که به نظر می رسد متعلق به یک فروشگاه خرده فروشی با مضمون در شانگهای است.

جزئیات مربوط به دهکده کریسمس روکوس

جزئیات دهکده کریسمس روکوس © Andrew Rovat

© اندرو روات

این موارد ارزان نیستند: قیمت Shoppe حدود 25 پوند است ، در حالی که قیمت برخی از لوازم جانبی مکانیکی بزرگتر مانند چرخ و فلک 140 پوند است. ووك می گوید: “آنها در آمریكا طراحی شده اند و از چینی های مرغوب ساخته شده اند.”

همانند مردم روکو ، بیشتر این مراکز در حومه شهر مونتاژ می شوند. این امر تا حدی به این دلیل است که خانه های حومه شهری می توانند در این مناظر وسیع قرار بگیرند. اما همچنین به این دلیل که آنچه دهکده کریسمس جشن می گیرد دقیقاً تراکم ، شدت و زندگی کلی است که اغلب در حرکت ماشین حومه شهرها وجود ندارد: احساس افرادی که برای احساس کریسمس جمع می شوند. البته امسال احساس تیزتری نسبت به گذشته دارد.

و پس از برپایی آنها ، مردم با آنها چه می کنند؟ آیا آنها در اطراف o-o-in و ah-in ایستاده اند یا صدای چرخنده ها آواز می خوانند؟ یا آیا دهکده مانند درختی که وویک پیشنهاد می کند با آن رقابت می کنند فقط در گوشه ای نشسته است؟

روکو گفت: “ما معمولاً دوستان و خانواده هایمان را دور می زدیم.” “اما آیا امسال ناخوشایند نیست؟”

در عوض ، روکو تورهای مجازی در روستای خود انجام می دهد. وی گفت: “اما پدر من فقط به زیرزمین رفت ، جایی که این تلویزیون عظیم وجود دارد و روستا در پس زمینه است.” اگر می توانست تمام وقتش را آنجا بگذراند.

کریسمس که این روستاها جشن می گیرند بسیار تجاری است. به یک معنا ، می توان گفت که پیشینیان واقعی آنها نه صحنه های آماتوری ته درخت کریسمس ، بلکه ویترین ها و نمایشگاه های فصلی آنها هستند – که بخشی از اصلی هر کریسمس بود و کودکان به قرنیه های اسباب بازی و آب نبات خیره شده اند.

قفل خانه و خانه باز است

مشترکین FT می توانند برای راهنمایی در بازار جهانی املاک و مستغلات ، معماری متمایز ، طراحی داخلی و باغ ها در خبرنامه ایمیل هفتگی ما ثبت نام کنند.
با یک کلیک اینجا ثبت نام کنید

از آنجا که خرید آنلاین فروشگاه های محلی و مراکز شهر را از بین می برد و تولید در آسیا به خارج از کشور سپرده می شود ، این شهرهای کوچک ایده آل به ما امکان کنترل برخی از بازسازی جوامعی را که می خواهیم در آنها زندگی کنیم ، می دهیم.

با این حال ، ترکیب خاص آنها از دلتنگی ، احساس مبهم اضطراب را نشان می دهد. این کوکتل نوستالژی برای شهر کوچک آمریکا یا لندن ویکتوریا ، فیلتر شده است آهنگ کریسمس عروسک، توییت کابوس انگیز عصای آب نبات دکتر Seuss Whoville (البته گرینچ در برابر تجاری سازی کریسمس جسورانه عمل می کند) و صحنه های یادآور و نیمه بازی برخی از بدترین فیلم های ساخته شده تا کنون نگران کننده است.

و اما ، هنگامی که تاریکی پایین می آید و چراغ ها شروع به سوسو زدن می کنند ، چه کسی می تواند در برابر آن مقاومت کند؟ از چشم اندازهای برفی ، یک پتوی سعادت منشعب می شود ، یک پتو نرم کیت ترمه رنگی با این فکر که ممکن است با چند لوازم درختی یخی ، یک مجسمه پسر عموی ادی توالت شیمیایی خود یا یک برف دیگر – یک خانه بسته – کمی عالی تر باشد. در آن گوشه تاریک تر وجود دارد و هر یک از آنها هر لحظه از چین فرستاده می شوند.

ادوین هکوت منتقد معماری FT است

دنبال می کنم FTProperty در توییتر یا ft_houseandhome در اینستاگرام برای اولین بار در مورد آخرین داستان های ما اطلاعات کسب کنید. به پادکست ما گوش دهید ، دعوت به فرهنگجایی که سردبیران FT و مهمانان ویژه درباره زندگی و هنر در طی ویروس کرونا بحث می کنند. اشتراک در سیب، Spotifyیا هر کجا گوش کنید
منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum instagram beğeni bayan escort - vip elit escort html nullednulled themesMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaViagraMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurma