در بازار سهام هیچ حبابی وجود ندارد

[ad_1]

بازارهای سهام ، به ویژه ایالات متحده ، در حبابی قرار دارند که مطمئناً پدیدار خواهد شد؟ پاسخ به چشم انداز سود شرکت ها و نرخ بهره بستگی دارد. اگر اولی ها قوی و دومی بسیار پایین باشند ، قیمت سهام منطقی به نظر می رسد.

مشهورترین معیار ارزش بازار – “نسبت قیمت و سود تنظیم شده چرخشی” رابرت شیلر برنده جایزه یل نوبل ، واقعاً قرمز چشمک می زند. برای نشان دادن سودآوری می توان این شاخص را معکوس کرد: برای شاخص S&P Composite امروز فقط 3٪ است. تنها سالهای 1880 ، که حتی پایین تر است ، سالهای 1929 و 2000-2000 است. همه ما می دانیم چه اتفاقی افتاد (نمودارها را ببینید)

نمودارهای گرگ: افزایش و کاهش سودهای تعدیل شده چرخشی منجر به سهام ایالات متحده می شود

قیمت دیگر نیز نسبت به سطح قبلی بسیار پایین است: نرخ بهره. نرخ بهره اسمی کوتاه مدت در ایالات متحده و دیگر اقتصادهای پردرآمد نزدیک به صفر است. نرخ بهره کوتاه مدت در ایالات متحده در حدود منفی 1٪ است. بازده واقعی اوراق بهادار 10 ساله تحت حفاظت از تورم در ایالات متحده منهای 1٪ است. در انگلیس ، بازدهی این قبیل اوراق بهادار در حدود منفی 3٪ است.

بازده مطلوب سهام باید مربوط به بازده دارایی های ظاهراً ایمن باشد. این رابطه تحت عنوان “حق بیمه سهام خطرناک” شناخته می شود که بازده اضافی سهام نسبت به بازده مورد انتظار بدهی دولت است. این حق بیمه به طور مستقیم قابل اندازه گیری نیست ، زیرا فقط در ذهن سرمایه گذاران وجود دارد. همانطور که در گزارش سال 2015 توسط فرناندو دوآرته و کارلو روزا در مورد فدرال رزرو نیویورک توضیح داده شده ، می توان از تجربه گذشته نتیجه گرفت. اخیراً در سالنامه بازده سرمایه گذاری جهانی Credit Suisse 2020، الروی دیمسون ، پاول مارش و مایک استاونتون از دانشکده بازرگانی لندن ، بازده بیش از حد سهام اوراق قرضه جهانی را در سالهای 1900 تا 2020 در 3.2 واحد درصد تخمین می زنند. برای ایالات متحده آمریکا – با 4.4 واحد درصد.

نمودارهای گرگ: سهام بلند مدت بازده بیشتری از حساب ها یا اوراق بهادار به دست می آورند

آیا این درآمد اضافی مطابق با انتظارات مردم است؟ ما نمی دانیم اما آنها یک نقطه شروع هستند. حق بیمه در حال حاضر ممکن است کمتر از آنچه در 120 سال گذشته درخواست شده کمتر باشد. حسابداری شرکت به طور قابل توجهی بهبود یافته است. همچنین ثبات اقتصادی کلان – حداقل با استانداردهای بدبخت نیمه اول قرن بیستم – وجود دارد. علاوه بر این ، توانایی نگه داشتن نمونه کارهای متنوع در حال حاضر بسیار بیشتر شده است. چنین تغییراتی حاکی از آن است که حق بیمه که اغلب بیش از حد در نظر گرفته می شود ، کاهش یافته است.

نظرسنجی Credit Suisse بازده کل سهام و اوراق مشارکت در 23 بازار را محاسبه می کند که در ابتدای هر سال با استفاده از سرمایه بازار وزن می شود. جالب است که بازده بیش از حد سهام از سال 1970 بسیار کم و از سال 1990 منفی است. اما این به دلیل بازده واقعی بسیار بالای اوراق قرضه است ، زیرا تورم و نرخ بهره واقعی سقوط می کند. در آینده ، وی بازده بیش از حد سهام در آینده را 3.3 واحد درصد تخمین می زند. این همان میانگین تاریخی طولانی مدت است.

نمودارهای گرگ: بازده پایین اوراق قرضه از سهام حمایت می کند

برآورد عملکرد شیلر برای این مدت طولانی برای بازارهای سهام خارج از ایالات متحده وجود نداشته است. اما محاسبات را می توان از اوایل سال 2000 انجام داد. بازده سودهای تنظیم شده چرخه ای در حال حاضر برای FTSE 100 7.6٪ ، برای DAX 30 5.4٪ و برای Nikkei 225 4٪ است. در نرخ های بهره واقعی اوراق قرضه بلند مدت ، بازده برآوردی سهام 10٪ به پایان رسیده است. امتیاز در انگلیس ، بیش از 7 درصد در آلمان و 4 درصد در ژاپن و ایالات متحده است. امروز ، بازار در انگلستان بسیار ارزان به نظر می رسد ، شاید به دلیل جنون Brexit. به نظر می رسد ژاپن و ایالات متحده از ارزش بالایی برخوردار هستند ، اما با توجه به معیارهای تاریخی ، بیش از حد ارزیابی نشده اند.

حمایت اضافی از عقلانیت بازار امروز ایالات متحده این است که 55٪ از افزایش ارزش بازار S&P 500 طی 12 ماه گذشته به دلیل سود در بخش اطلاعات و فناوری است. این امر با توجه به تسلط ایالات متحده در این مناطق و تغییر فناوری از سال 2020 منطقی است. همچنین باید توجه داشته باشیم که نرخ واقعی بهره زیر صفر سود آینده را از نظر ارزش فعلی با ارزش تر از سود امروز می کند. در نظر گرفتن اثرات کوتاه مدت Covid-19 منطقی است.

نمودارهای گرگ: سقوط بازده واقعی اوراق قرضه از قیمت سهام ایالات متحده پشتیبانی می کند

با توجه به نرخ بهره ، ارزش بازارهای سهام زیاد نیست. س bigالات اصلی این است که آیا نرخ بهره واقعی جهش می کند و چه زود؟

بسیاری بر این باورند که نرخ بهره واقعی بسیار پایین محصول سیاست پولی شل برای دهه ها بوده است. و با این وجود ، اگر این درست بود ، انتظار داریم تاکنون تورم بالایی را شاهد باشیم.

یک فرضیه بهتر این است که تغییرات اساسی در پس انداز و سرمایه گذاری جهانی ایجاد شده است. در حقیقت ، لوکاش راشل از بانک انگلیس و لارنس سامرز از هاروارد در Brookings Papers 2019 ادعا می کنند که نیروهای واقعی اقتصادی از سال 1970 تاکنون 7 درصد درصد از نرخ بهره واقعی خنثی بخش خصوصی را کاهش داده اند.

نمودارهای گرگ: با توجه به بازده بالا و بازده پایین اوراق قرضه ، قیمت سهام انگلیس ارزان به نظر می رسد

آیا این روندهای ساختاری دهه ها به نرخ بهره واقعی بسیار پایین تبدیل خواهد شد؟ پاسخ باید این باشد که نرخ بهره واقعی بیشتر از کاهش بیشتر افزایش می یابد. در این صورت ، اوراق قرضه بلند مدت سرمایه گذاری وحشتناکی خواهد بود. اما این نیز به چرایی افزایش نرخ بهره واقعی بستگی دارد. اگر به عنوان محصولی از سرمایه گذاری بالاتر و رشد سریعتر انجام شود ، سودهای قوی شرکت می تواند تأثیر نرخ بهره واقعی بالاتر را بر قیمت سهام جبران کند. با این حال ، اگر نرخ پس انداز کاهش یابد ، شاید به دلیل افزایش سن ، چنین جبرانی وجود نخواهد داشت و قیمت سهام می تواند به طور قابل توجهی بیش از حد ارزش گذاری شود.

برخی از بازارهای سهام عمده ، به ویژه انگلیس ، امروز ارزان به نظر می رسند. حتی قیمت سهام در ایالات متحده در مقایسه با بازده دارایی های مطمئن منطقی به نظر می رسد. بنابراین نیروهایی که نرخ بهره واقعی را منفی کرده اند ، از بین می روند و اگر چنین است ، چه زودتر؟ این س bigالات بزرگ است. پاسخ ها آینده را رقم می زنند.

نمودارهای گرگ: بخش فناوری بر ظهور بازار سهام ایالات متحده حاکم است

martin.wolf@ft.com

با مارتین گرگ دنبال کنید myFT و به بعد توییتر[ad_2]

منبع: tech4life.ir

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes1xbet-girişbuy instagram followersMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirme