در حالی که ترامپ توافق نامه ای بین مراکش و اسرائیل را منعقد می کند ، در صحرای غربی جنگ در جریان است


درگیری فراموش شده در حومه صحرای صحرا در حال داغ شدن است – و تصمیم دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر سر منطقه مورد مناقشه رو به وخامت است.

به رسمیت شناختن ادعای رباط به صحرای غربی توسط آمریكا – در ازای عادی سازی روابط با مراكش با اسرائیل – باعث عمیق شدن درگیری بین جبهه پولیساریو ، كه به دنبال استقلال منطقه است ، و نیروهای مراكشی با یك دیواره شن و ماسه به طول 2700 كیلومتر است كه صحرا را جدا می كند. دیپلمات ها و تحلیل گران می گویند زمین است.

ریكاردو فابیانی ، مدیر گروه بحران بین المللی آفریقای شمالی ، یك اتاق فکر برای حل منازعات ، گفت: “من فکر می كنم كه می توانیم با خیال راحت بگوییم كه این اقدام حل و فصل خشونت های فعلی را بسیار دشوارتر می كند.” “همچنین باعث عصبانیت ، تحرک و تحرک بیشتر جوانان صحراوی خواهد شد و برای حل درگیری با زور متعهد هستند.”

نقشه ای که منطقه مورد مناقشه صحرای غربی را نشان می دهد

ماه گذشته پس از پایان آتش بس 30 ساله درگیری ها از سر گرفته شد. پولیساریو گفت که او در حال بازگشت به جنگ است زیرا مراکش با ارسال نیروها به یک منطقه حائل غیرنظامی ، توافق آتش بس سال 1991 را نقض کرده است. هدف از حمله به مراکش پاکسازی معترضان در صحرا ، مسدود کردن شاهراه اصلی برای تجارت به کشورهای جنوب صحرای آفریقا بود.

سیدی عمر ، نماینده پولیساریو در سازمان ملل گفت: “ما اکنون در حالت جنگ علنی هستیم.” “ما در حال تیراندازی به اهداف ساکن مراکش روی دیوار هستیم. هدف اصلی ما هنوز آزادسازی صحرای غربی است. ما این جنگ را نمی خواستیم ، اما مراكش با بی عملی جامعه جهانی تشویق شد. “

اقدامات نظامی می تواند از کنترل خارج شود و منجر به جنگی تمام عیار شود که حتی می تواند در همسایگی الجزایر ، حامی اصلی پولیساریو باشد. دیپلمات ها می گویند ، این بی ثباتی در منطقه ای از قبل آشفته ، جایی که لیبی درگیر درگیری داخلی است که باعث ایجاد مزدوران و نیروهای خارجی شده است ، و مالی در حال جنگ با جهادگران شورشی در صحرا است.

یک دیپلمات غربی گفت: “تاکنون ، این یک درگیری کم شدت است ، اما ممکن است تشدید شود.” “الجزایر ممکن است برای حمایت از پولیساریو در مقطعی به جنگ بپیوندد. در اینجا ما در مورد خطر درگیری منطقه ای صحبت می کنیم. ”

حتما بخوانید:
کمیسیون اروپا گوگل را 4 میلیارد یورو جریمه کرد

از طرف خود ، رباط ، که مورد تأیید ایالات متحده قرار گرفت ، اصلاً درگیری را انکار می کند. یک دیپلمات مراکشی به فایننشال تایمز گفت: “این گزارش ها بی اساس است.” “مراکش به آتش بس و روند سیاسی متعهد است.”

حدود 600000 نفر در صحرای غربی زندگی می کنند ، صحرایی به اندازه انگلیس. هنگامی که اسپانیا ، یک قدرت استعماری سابق ، در سال 1975 از قلمرو خارج شد ، مراکش آن را تصرف کرد. پولیساریو درگیر جنگ 16 ساله با پادشاهی است که با آتش بس و برنامه رفراندوم استقلال به پایان رسید. این روند برای دهه ها متوقف شده است زیرا دو طرف نتوانسته اند در مورد اینکه چه کسی حق رأی دارد به توافق برسند.

این پادشاهی بیش از دو سوم صحرای غربی و تمام مراکز عمده شهری آن را تحت کنترل دارد و جبهه پولیساریو حاشیه های بیشتر غیرمسکونی را در نزدیکی مرزهای الجزایر و موریتانی کنترل می کند. مراکش فسفات را در این سرزمین استخراج می کند و میلیاردها دلار در مسکن و زیرساخت ها ریخته است. حدود 180،000 پناهنده صحراوی با کمکهای بین المللی در اردوگاههای غم انگیز جنوب غربی الجزایر زندگی می کنند ، جایی که پولیساریو دولت تبعید خود دموکراتیک عرب صحرا را تشکیل داد.

تحلیلگران و دیپلمات ها بازگشت برای مبارزه با ناامیدی پولیساریو از عدم وجود راه حل سیاسی در افق را توضیح می دهند.

مقامات مراکش سال ها استدلال می کردند که طرح همه پرسی منسوخ شده است و در سال 2007 خودمختاری تحت حاکمیت مراکش را ارائه می دهد ، گزینه ای که توسط پولیساریو رد شد. این پادشاهی توسط متحدان قدرتمندی چون فرانسه پشتیبانی می شود و هر روز كشورهای بیشتری با افتتاح كنسولگری در صحرای غربی تحت حاكمیت مغرب ، اخیراً اردن و امارات متحده عربی ، حاكمیت آن را بر سرزمین به رسمیت می شناسند.

حتما بخوانید:
یک متخصص آمریکایی هشدار می دهد که ابتدا باید ساکنان خانه های سالمندان واکسینه شوند

آقای فابیانی گفت: زبان مورد استفاده در قطعنامه های اخیر شورای امنیت سازمان ملل از “یک راه حل عملی و واقع گرایانه برای درگیری – راهی رمزگذاری شده برای حمایت از طرح مراکش” صحبت می کند. وی گفت پولیساریو فهمیده است که روند صلح دیگر وجود ندارد و توجه بین المللی رو به کاهش است. وی خاطرنشان كرد ، مسدود كردن جاده موریتانی تنها ارتباط زمینی این پادشاهی با بازارهای آفریقا را كه در سالهای اخیر موضوع توسعه اقتصادی این كشور بوده است ، از دست داده است.

آقای فابیانی گفت: “جاده از طریق نوار بافر هرگز بخشی از توافق آتش بس نبوده و پولیساریو از اینكه شورای امنیت می گوید باید از آن محافظت شود عصبانی است.” “آنها این کار را یک اقدام عملی می دانند که بدون مذاکره حل شده است.”

مراکش قسمتهای وسیعی از صحرای غربی را که تحت کنترل آن است ، کاملاً اداره می کند. عفو بین الملل ماه گذشته خاطر نشان كرد كه دسترسی ناظران حقوق بشر و روزنامه نگاران مستقل به این سرزمین به طور فزاینده ای دشوارتر می شود. عفو همچنین به نقل از سازمان های موجود در این سرزمین اعلام کرد که مقامات مراکش در پی درگیری های اخیر با معترضان مسالمت آمیز سرکوب می کنند.

یک فعال بنیاد نوشا برای رسانه ها و حقوق بشر ، گروهی از شهروندان روزنامه نگار ، که از داخل خاک صحبت می کردند ، به FT گفت که حدود 35 نفر به جرم شرکت در تظاهرات دستگیر شده اند و دو نفر از اعضای گروه او فرار کرده اند زیرا پلیس به خانه های آنها حمله کرده است.

این دیپلمات مراکشی گفت که این “اخبار جعلی” است و سرکوب را انکار کرد. این مقام گفت: “ما اطمینان داریم که چنین چیزی وجود ندارد.” “علی رغم اقدامات برخی افراد ، مقامات مراكشی بسیار مهار هستند.”

برای این فعال ، که گروه خود را به عنوان سرنوشت ساز توصیف می کند ، اعلامیه ایالات متحده تأیید کننده دیگری بود که هرگز همه پرسی برگزار نخواهد شد. وی گفت: “من عمیقا ناراحت و ناامید هستم زیرا به وضوح می بینم كه مردم من چاره ای جز اسلحه گرفتن ندارند.”


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید