دستیار ارشد بایدن چین را به “حمله” به آزادی در هنگ کنگ متهم می کند


جیك سالیوان ، مشاور امنیت ملی آمریكا ، چین را به حمله به آزادی در هنگ كنگ متهم كرد ، به عنوان نشانه ای از موضع گیری انتقادی دولت بایدن در قبال حقوق بشر و دموكراسی پكن.

آقای سالیوان ، دستیار سابق هیلاری کلینتون ، که هنگام تحلیف جو بایدن در 20 ژانویه مشاور امنیت ملی خواهد شد ، گفت که وی “به شدت نگران” زندانی شدن فعالان طرفدار دموکراسی در هنگ کنگ است.

سالیوان روز سه شنبه در توییتر نوشت: “ما با متحدان و شرکای خود در برابر حمله چین به آزادی های هنگ کنگ متحد هستیم – و برای کمک به افراد تحت آزار و شکنجه در یافتن پناهگاه امن”.

این انتقادات پس از زندانی شدن جوشوا وونگ و دیگر فعالان هنگ کنگی به دلیل شرکت در اعتراضات دموکراتیک سال گذشته در مستعمره سابق انگلیس صورت گرفت.

در این سال ، پکن با دور زدن قانونگذار هنگ کنگ و وضع قانون گسترده امنیت ملی ، علیه گروه های طرفدار دموکراسی برخورد کرد.

رئیس جمهور دونالد ترامپ این هفته 14 مقام ارشد چینی را به اتهام دست داشتن در تلاش برای مهار جنبش دموکراسی خواهی در هنگ کنگ تحریم کرد. چین با عصبانیت نسبت به این اقدام واکنش نشان داده و واشنگتن را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرده است.

ایالات متحده و دیگر منتقدان ، چین را به نقض توافق نامه حاکم بر بازگشت هنگ کنگ از انگلیس به چین در سال 1997 متهم کرده اند ، که برای 50 سال با مدل “یک کشور ، دو سیستم” اداره می شود.

حتما بخوانید:

مزایای ثبت برند چیست، چرا برند خود را ثبت کنیم؟ ثبت علامت مجله ثبت یار

برخی از جمهوری خواهان ابراز نگرانی کرده اند که دولت بایدن نسبت به آقای ترامپ برخورد ملایم تری با چین داشته باشد. رئیس جمهور پس از سه سال اقدام اندک در برابر تجارت پکن در خارج از تجارت ، امسال اقدامات سختی را در مورد همه موارد از نقض حقوق بشر در شمال غربی سین کیانگ و نگرانی در مورد جاسوسی سایبری انجام داده است.

برخی از دموکراتها همچنین به طور خصوصی پرسیده اند که آیا آقای بایدن انتقادات را در مورد مسائل حقوق بشر کاهش می دهد تا از همکاری در زمینه هایی مانند تغییر اقلیم اطمینان حاصل کند

اما تیم وی اعلام کرده اند که آقای بایدن ، که امسال رئیس جمهور چین را شی جین پینگ “راهزن” خواند ، موضع قاطع خود را اتخاذ خواهد کرد.

آقای سولیوان از زمان انتصاب به عنوان مشاور امنیت ملی ، فقط در دو نظر از شش دیداری که چین در توییتر منتشر کرده است ، چین را هدف قرار داده است. در توییت دیگر به طور مستقیم به نام چین اشاره نشده است ، اما در میان اختلافات دیپلماتیک بین کانبرا و پکن ظاهر شده است. در آن ، آقای سالیوان گفت كه ایالات متحده “شانه به شانه هم پیمان متحد ما استرالیا خواهد ایستاد و هم دموكراسی های ما را متحد می كند تا امنیت ، رفاه و ارزش های مشترك ما را بهبود بخشد.

آقای بایدن به طور جزئی توضیح نداده است که چطور قصد دارد با چین مقابله کند ، اما اخیراً در مصاحبه ای با نیویورک تایمز پیشنهاد کرده است که سریعاً تعرفه هایی را که ترامپ به عنوان بخشی از جنگ تجاری خود بر چین وضع کرده حذف نمی کند.

حتما بخوانید:
پیستون خودرو چیست و چطور کار میکند؟

در هفته های اخیر ، کنگره همچنین اقداماتی را برای اتخاذ اقداماتی با هدف چین انجام داده است ، از جمله اقداماتی که شرکت های چینی ثبت شده در ایالات متحده را مجبور به مطابقت با استانداردهای حسابداری ایالات متحده می کند.

دنبال می کنم دمتری سواستوپولو در توییتر
منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید