[ad_1]

حماسه انتخاباتی سال 2020 ایالات متحده وارد مرحله ای شده است که ناگهان مقامات محلی کم شناخته شده به شهرت جهانی می رسند. در سال 2000 ، این شخص کاترین هریس ، وزیر امور خارجه فلوریدا بود که انگشت نه چندان ظریف او در ترازو به شمارش کاخ سفید برای جورج دبلیو بوش کمک کرد. حالا نوبت برد رافنسپرگر است.

آقای رافنسپرگر ، وزیر امور خارجه جمهوری جورجیا ، با محکوم کردن علنی متحدان دونالد ترامپ رئیس جمهور به دلیل فشار بر وی برای بازی در آرا state در ایالت خود ، که جو بایدن با نزدیک به 13000 رای به دست آورد ، به شهرت رسید. اما آقای رافنسپرگر چیز دیگری است ، مهمتر: اثبات اینکه نهادهای دولت آمریکا هنوز زنده و سالم هستند.

ورود آقای رافنسپرگر به صحنه ملی – همراه با همکارانی مانند متیو بران و قاضی فدرال جمهوری خواه که در آخر هفته با تحقیر تلاش آقای ترامپ را برای جلوگیری از تأیید نتایج پنسیلوانیا رد کرد – زمان به طور اتفاقی تعیین شده بود. حال و هوای واشنگتن تاریک شده است.

به مدت دو هفته ، با تلاش تمسخرآمیز آقای ترامپ برای برگرداندن نتایج انتخابات 3 نوامبر ، حتی در میان نزدیکان که این تلاش ها را راهی برای شوخ طبع کردن رئیس جمهور متکبر می دانستند ، با تمسخر به سختی پنهان کاری کردند.

اما آقای ترامپ دیگر فقط مستند دادگاه های ملی با پرونده های غیرانتفاعی نیست. خروج نیروها خطر از سرگیری خشونت های ضد ائتلاف در افغانستان را در پی دارد. محدودیت آن در بودجه نجات فدرال رزرو ایالات متحده می تواند اقتصاد را دوباره به انقباض سوق دهد. و شاید نگران کننده ترین ، تلاش های او برای دخالت در انتخابات رأی دهندگان ریاست جمهوری در کشورهای میدان جنگ ، مشروعیت روند دموکراتیک را تهدید می کند.

حکمرانی و مشروعیت نهادی از کم اهمیت ترین علوم سیاسی است. اما هر کسی که زمانی را در یک کشور شکست خورده یا حتی در یک کشور پیشرفته ناکارآمد سپری کرده باشد ، می تواند تائید کند که اعتماد زودگذر به نهادهای دولتی چگونه است.

این چیزی است که اکثر آمریکایی ها هرگز به آن توجه نکرده اند. این یک نقطه کور است که گهگاه عواقب مهلکی برای سیاست آمریکا به همراه دارد ، مانند زمانی که دولت بوش هزاران مربی و بوروکرات خیرخواهانه را برای بازسازی یک کشور فعال از ویرانه های جنگ به عراق می فرستد. نسلی از عراقی ها که توسط دستگاه های امنیتی صدام حسین مورد آزار قرار گرفته اند ، به راحتی توسط سیاستمداران فرسوده جمهوری خواه متقاعد نشده اند تا بتوانند دوباره به نهادهای دولتی اعتماد کنند.

لازم نیست که به یک منطقه نظامی سفر کنید تا ببینید پس از از دست رفتن اعتماد ، بازگرداندن اعتماد به نهادهای دولتی چقدر دشوار است. یک مقام ارشد مالی اروپا یک بار به من گفت که این تفاوت اصلی بین فرانسه و ایتالیا ، دو اقتصاد با اندازه مشابه با چنین تاریخ پر افتخاری است. فرانسوی ها به نهادها و کارکردهای دولتی خود اعتماد دارند. ایتالیایی ها به دولت خود اعتماد ندارند و این کشور از بحران به بحران پنهان شده است.

ترس در واشنگتن این است که ایالات متحده به سرعت به لحظه ایتالیایی خود نزدیک می شود. به نظر می رسد آقای ترامپ از نابودی ایمان در نهادهای دولتی ایالات متحده – دادگاه ها ، FBI ، مراكز كنترل و پیشگیری از بیماری ها – چنان منزجر شده است كه ایالات متحده می تواند یك كشور فعال را متوقف كند ، چه رسد به آنكه الگویی برای جهان باشد. استیو بانون ، که هنوز هم نزدیک به سنگ بنای فکری ترامپیسم باقی مانده است ، هرگز پنهان نکرده است که هدف واقعی او در حمایت از آقای ترامپ “ساختارشکنی دولت اداری” است.

اما اگر عکس این قضیه صادق باشد چه؟ چه اتفاقی خواهد افتاد اگر آقای رافنسپرگر قانون را اثبات کند ، نه یک استثنا؟ محتمل ترین اقدام در دو ماه آینده این است كه دادگاه ها همچنان تئوری های توطئه وحشیانه آقای ترامپ را رد كنند ، تا مقامات محلی مجوزهای انتخاباتی خود را پر كنند ، مبنی بر اینكه نیروها باید به جای قانون اساسی به سوگند رسمی خود پایبند باشند. یک شخص و اینکه بایدن در 20 ژانویه به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرد بدون هیچ حادثه ای.

به عبارت دیگر ، نهادهای آمریکایی که برای محافظت از کشور در برابر فشارهای اقتدارگرایانه رئیس جمهوری مانند آقای ترامپ طراحی شده اند دقیقاً همانگونه که طراحی شده اند نیز کار می کرده اند. آنها در برابر وحشتناکترین تهدیدها عملکردی تحسین برانگیز خواهند داشت: یک رئیس جمهور نشسته ایالات متحده ، با تمام اختیاراتی که توسط دفتر فرماندهی می شود ، حمله مقدماتی به بنیان آنها انجام می دهد.

علی رغم شرمساری که ممکن است دو ماه آینده برای آقای ترامپ ایجاد کند ، نهادهای آمریکایی می توانند با شناخت جدید از مردم آمریکا ظهور کنند. آنها می فهمند که بوروکراسی های آنها پر از کارمندان دولت شایسته مانند آقای رافنسپرگر است. به جای شروع در پایان ، این بهترین ساعت آنها خواهد بود. و یک ملت قدرشناس می تواند از همه رافنسگرهای آنجا تشکر کند.

peter.spiegel@ft.com[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر