[ad_1]

آن موری چند هفته قبل از رای گیری انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا در سال 2016 ، فرمانده لیر ، سازنده برتر ایرلندی با فروش قابل توجه در انگلستان شد. اما با معامله 11 ساعته تجاری که سرانجام در شب کریسمس توافق شد ، اکنون مشخص شده است که چه چیزی Brexit برای مشاغلی که تقریباً هر روز کاری یک کامیون پر از محصولات به انگلیس می فرستد ، معنی خواهد داشت.

خانم موری در حالی که مذاکره کنندگان به پیمان تجاری اتحادیه اروپا و انگلیس لنگ می زدند ، گفت: “ما همه اقدامات عملی و عملی را که می توانیم انجام دهیم ، انجام داده ایم.” “معامله کنید یا معامله نکنید ، همه چیز تغییر خواهد کرد. آنها هرگز مانند گذشته نخواهند شد. ”

توافقنامه جدید تجارت کالاهای بدون عوارض و بدون سهمیه را تضمین می کند ، که به دوبلین تسکین قابل توجهی داده است که سرانجام از تجزیه بی رویه رژیم تجارت اروپا جلوگیری شده است.

این همچنین به معنای اجرای پروتکل ایرلند شمالی است ، مکانیزمی که سال گذشته توسط اتحادیه اروپا و انگلیس توافق شده است تا مرز زمینی 310 کیلومتری با جمهوری ایرلند را باز نگه دارد – اولویت اصلی دوبلین از همه پرسی 2016 اتحادیه اروپا.

مایکل مارتین ، نخست وزیر ایرلند ، از این توافق استقبال کرد و گفت که “این حداقل” بدترین نسخه Brexit “بود. آقای مارتین گفت: “چیزی به نام” Brexit خوب “برای ایرلند وجود ندارد.” “اما ما سخت تلاش کردیم تا پیامدهای منفی را به حداقل برسانیم.”

از آنجایی که تجارت پس از خروج سرانجام انگلیس از بازار واحد و اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا در 31 دسامبر ، با افزایش هزینه ها ، تأخیر در بنادر و اسناد دست و پاگیر گمرکی روبرو است ، ایرلند ترس از پرداخت هزینه های سنگین را دارد.

روابط عمیق تجاری این کشور با استاد استعمار پیشین خود به این معنی است که این کشور در اتحادیه اروپا بیشتر در معرض تأثیرات خروج طولانی مدت انگلیس از بلوک ، حتی با یک توافق است.

مسئله مرز ایرلند روند Brexit را پس از همه پرسی انگلیس در مورد اتحادیه اروپا در سال 2016 تسریع کرد. © پل فیث / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

آشفتگی های بی پایان Brexit نه تنها ثبات در روابط انگلیس و ایرلند را مختل کرده است ، که به تأمین توافقنامه صلح جمعه خوب 1998 که سه دهه خشونت سیاسی در ایرلند شمالی را آغاز کرد ، کمک کرد و اختلافات در مورد آینده مرزها باعث تشدید تنش در ایرلند شمالی شده است. بین-اتحادیه های دمکراتیک بریتانیا و ناسیونالیست های ایرلندی Sinn Féin.

اکنون امید گرم دوبلین این است که یک معامله تجاری پس از فروپاشی Brexit ، آرامش در روابط سیاسی با نزدیکترین همسایه خود را برقرار کند.

اما روی فاستر ، مورخ برجسته ایرلندی ، گفت که به دست آوردن روحیه “تلاش های مشترک” که دوبلین و لندن قبل از پیمان جمعه خوب و تقریباً دو دهه پس از آن ایجاد کردند ، یک چالش بزرگ است. وی افزود: “چرخ دنده ها ، اهرمها کاملاً به عقب برمی گردند به هر چیزی که فکر می کنم غم انگیز است.”

Brexit هنوز س questionsالات بزرگی را در مورد مشاغل در ایرلند ایجاد می کند ، که تجارت آنها در بازارهای انگلیس بسیار مهم خواهد بود زیرا اقتصاد این کشور برای مقابله با اثرات همه گیر تلاش می کند.

هزاران شرکت در ایرلند به دلیل بالا بودن تعرفه های سازمان تجارت جهانی در تجارت صادراتی 13.5 میلیارد یورویی خود با انگلیس ، تحت تأثیر یک سناریوی بدون معامله قرار خواهند گرفت و این به قیمت کالاها افزوده می شود که 9٪ از کل صادرات را تشکیل می دهد. این کشور همچنین باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی انگلیس می شود.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی قابل توجه به این معنی است که امروز ایرلند یکی از جهانی ترین اقتصادهای جهان است که 55 درصد سهم صادراتی به انگلستان در سال 1973 دارد ، زمانی که دو کشور در همان روز به جامعه اقتصادی اروپا پیوستند. اما خطرات Brexit بدون معامله هنوز بسیار قابل توجه بود – و در صنایع غذایی و آشامیدنی آن بسیار متمرکز بود.

نمودار خطی از سهم تجارت کل طی 12 ماه گذشته (٪) که نشان دهنده کاهش وابستگی ایرلند به تجارت با انگلستان است

فرگال اوبراین ، مدیر سیاست در گروه لابی تجاری ایبک ، گفت تعرفه های WTO 1.5 میلیارد یورو به قیمت این کالاها اضافه می کند. “برای بسیاری از زیرشاخه های این صنعت ، تجارت با انگلستان در این زمینه قابل اجرا نخواهد بود.”

چنین ایراداتی برای ایرلند بیشتر بود زیرا ویروس کرونا ، که در آخرین محاصره 352،000 نفر را از کار بیکار کرد ، و بیش از 19000 شرکت که به دنبال یارانه دستمزد دولت بودند ، بیکار شدند.

مانند بسیاری از صادرکنندگان ایرلندی به انگلستان ، لیر پس از رای گیری Brexit تصمیم گرفت وابستگی خود را به بازار انگلستان کاهش دهد ، که 90 درصد فروش آن در سال 2016 بود. این شرکت متعلق به سرمایه گذار خطرناک آلمان Zertus ، شکلات را تحت مالکیت خود می فروشد. نام تجاری و با طعم های الکلی تحت لیسانس خامه ای Baileys ، شراب گینس و ویسکی معروف Grouse. همچنین مجموعه ای از برچسب های خصوصی برای سوپرمارکت های بزرگ انگلیس ایجاد می کند.

موری با اشاره به افزایش فروش در آلمان و کشورهای شمال اروپا گفت: “طی چهار سال گذشته ، صادرات ما به خارج از انگلستان سه برابر شده است.”

لیر همیشه محصولات خود را به این بازارهای جدید در سراسر انگلستان – “پل زمینی” به سرزمین اصلی ارسال کرده است – اما اکنون قصد دارد محموله های مستقیم را برای جلوگیری از کاغذبازی Brexit و هرگونه تأخیر در بنادر با شروع به کار رژیم جدید ارسال کند. “ما به طور فعال درگیر رزرو اسلات هستیم تا از پل زمینی در ماههای اول سال 2021 جلوگیری کنیم.”

اما انگلستان هنوز 60٪ از فروش لیر را به خود اختصاص می دهد ، هر سال 250 مورد حمل و نقل به انگلیس کافی است که طبق توافق نامه های تجاری جدید ، به زودی تحت اصطکاک مرزی افزایش می یابد. خانم موری گفت که لیر باید نمایندگان ترخیص کالا از گمرک را برای مدیریت تجارت از ژانویه منصوب کند و یک گواهی به عنوان یک اپراتور اقتصادی مجاز برای پیگیری سریع گمرک صادر کند.

خانم موری گفت: “حتی اگر تعرفه ای پرداخت نکنید ، ما باید اطمینان حاصل کنیم که کالاهایی که می فروشیم در اقلام گمرکی طبقه بندی می شوند ، که قبلا هرگز مجبور به انجام آنها نبودیم.”

برای مشاغل در کل ایرلند ، الزام بازرسی تجارت در انگلستان یک تغییر بزرگ و پرهزینه است که مشکلات زیادی را ایجاد می کند. گزارشی که این ماه از بندر دوبلین ، بزرگترین ایرلند به پارلمان ایرلند ارسال شده بود ، حاکی از آن است که هر ساله باید 900000 محموله بار در انگلیس مورد بازرسی قرار گیرد که از 200،000 بازرسی سالانه تجارت فعلی افزایش زیادی دارد. در بندری خارج از اتحادیه اروپا.

ایمون اورئلی ، مدیر ارشد اجرایی بندر دوبلین: “بازرسی ها به تأخیر منجر می شود ، بدون شک در این مورد. این ماهیت چک های مرزی است. © آیدان کراولی / بلومبرگ

براساس این گزارش ، این یک سفارش بسیار عالی است. ایمون اوریلی ، مدیر اجرایی بندر دوبلین ، گفت که این سرعت آسیب خواهد دید. “بازرسی ها به تأخیر منجر خواهد شد ، در این شکی نیست. این ماهیت چک های مرزی است.

“این برعکس آنچه در سال 1992 شاهد بودیم ، زمانی که بازار تکامل یافت ، زمانی که شاهد شتاب تجارت از طریق بنادر بودیم. Brexit بهره وری را که هدف آن بازار واحد اروپا بود ، از بین می برد. “

آقای اوبراین از ایبک گفت که رژیم جدید “عملاً یک شبه” پس از پایان انتقال به انگلیس در 31 دسامبر وارد خواهد شد. “بزرگترین چیزی که از اول ژانویه با آن روبرو بوده ایم ، کاهش کارایی در تدارکات و زنجیره های تأمین است. بازرگانان دوباره سهام احتمالی بالاتری را در اختیار دارند و این هزینه بالاتری دارد. “

ضعف استرلینگ در دوران Brexit عوارض دیگری را به دنبال داشت زیرا ارزش نهایی فروش شرکت های ایرلندی را در انگلستان تضعیف می کند.

Pinewood ، یک شرکت دارویی عمومی در Tiperry County با 60٪ از فروش خود در انگلیس و تحویل روزانه در آن بازار ، گفت که سال گذشته برخی قراردادهای انگلیس را از استرلینگ به یورو منتقل کرد تا بازده خود را حفظ کند. کلوم هونان ، مدیر سایت گفت: “این احتمالاً بزرگترین نگرانی ماست.”

Lir Chocolates مارک های سریالی را برای سوپرمارکت های بزرگ انگلیس تهیه می کند © Paulo Nunes dos Santos / FT

با وجود شوک ویروس کرونا که منجر به ثبت بیکاری در ایرلند شد ، انتظار می رود با رونق شرکت های دارویی و فناوری چندملیتی این کشور ، اقتصاد امسال رشد کند. اما این بیماری همه گیر حفره بزرگی در امور مالی عمومی ایرلند ایجاد کرده و میلیاردها دلار به بدهی عمومی 223.6 میلیارد یورویی آن افزوده است.

خانم موری در کارخانه شکلات سازی لیر گفت که او هرگز انتظار نداشت انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود تا چنین پروسه “زجاجیه” باشد ، اما گفت تجارت باید از این تقسیم دوام بیاورد. “آنها همسایه هستند.” ما یک زبان صحبت می کنیم ما از طریق آنها سفر می کنیم تا به بازارهای دیگر خود برسیم. ”

رهبران ایرلند شمالی برای استقبال از معامله واحدهای Brexit را جدا می کنند

اولین وزیر ایرلند شمالی ، آرلین فوستر ، با استقبال از توافق تجاری اتحادیه اروپا و انگلیس ، گفت: این منطقه در صورت حل اختلاف سال گذشته بوریس جانسون در مرز مرزی ایرلند ، منافع کامل توافق نامه هایی را که مخالف آن است ، به دست خواهد آورد.

خانم فاستر ، رهبر اتحادیه های دموکراتیک حامی Brexit و معاون نخست وزیر میشل اونیل از ملی گرایان ایرلندی ، که از بقیه اعضای سین فین حمایت می کنند ، پس از استقبال از توافق روز پنجشنبه ، اختلافات شدید در مورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را برطرف کردند.

اظهارات آنها بیانگر آسودگی مدیر اجرایی تفویض شده برای جلوگیری از نتیجه بدون معامله است ، چیزی که اقتصاد و سیاست منطقه را مختل می کند.

خانم فاستر با پروتکل ایرلند شمالی ، بخشی از توافق نامه خروج Brexit که سال گذشته برای باز نگه داشتن مرز زمینی 310 کیلومتری با جمهوری ایرلند امضا شد ، مخالفت کرد.

اما به دنبال اعلام آقای جانسون در مورد این معامله ، وی گفت كه مدیر عامل اجرائی مزایای بالقوه كامل این پروتكل را كه “بهترین از هر دو جهان” اعلام شده بود ، بدست خواهد آورد و این منطقه را برای تجارت آزاد با اتحادیه اروپا و اتحادیه اروپا باز می كند. و با انگلستان

خانم فاستر گفت: “این آغاز دوره جدیدی در روابط انگلیس و اتحادیه اروپا است و در ایرلند شمالی ما می خواهیم فرصت هایی را كه این ترتیبات جدید برای اقتصاد محلی ما فراهم می كنیم ، به حداكثر برسانیم.”

خانم اونیل گفت که مقامات اجرایی باید جنبه های جزئی توافق را در نظر بگیرند. “س manyالات زیادی در مورد اهمیت توافق نامه برای مشاغل و شهروندان وجود خواهد داشت و مهم است که آنها از این وضوح برخوردار شوند.”

با وجود اتفاق نظر سیاسی ، ایرلند شمالی پس از معامله تجاری با آزمایشات جدی جدید روبرو است.

مدت هاست که مشاغل منطقه نگران هزینه های جدید انطباق با اسناد ، مدارک و تأخیر در بنادر هستند.

برنامه های اجرای پروتکل فقط در این ماه توافق شد – سه هفته قبل از اجرای آن – و مشاغل برای جزئیات بیشتر تلاش می کنند.

گروه لابی گری CBI ایرلند شمالی گفت: “سوالاتی در مورد آمادگی عملیاتی و تأثیر طولانی مدت بر زنجیره های تأمین وجود دارد.”

[ad_2]

منبع: tech4life.ir