رئیس جمهور موقت پرو پس از کشته شدن معترضین استعفا داد


به دنبال تظاهرات بزرگ ملی و سرکوب پلیس که منجر به کشته شدن حداقل دو نفر و زخمی شدن بیش از 100 نفر شد ، رهبر معترض موقت مانوئل مرینو پس از تنها 5 روز ریاست جمهوری استعفا داد ، پرو روز یکشنبه دچار هرج و مرج سیاسی شد.

آقای مرینو تنها چند دقیقه بعد از عزیمت رهبر کنگره ، لوئیس والدس ، گفت که سیاستمداران از همه احزاب توافق کرده اند که برای نجات جان مردم و برقراری نظم ، استعفای رئیس جمهور را خواستار شوند. معترضین فوراً شعار می دادند و بوق می زدند تا این خبر را جشن بگیرند.

عصبانیت پس از شلیک گاز اشک آور و گلوله به سوی جمعیت در شب شنبه در تلاش برای مهار تظاهرات علیه آقای مرینو ، که دوشنبه گذشته به دنبال استیضاح سلف محبوب خود ، مارتین ویسکارا به قدرت رسید ، آغاز شد.

گروه های حقوق بشر مقامات را به استفاده از زور بیش از حد و بی دلیل متهم کرده اند. صبح روز یکشنبه بیش از 40 نفر همچنان مفقود شده اند. خوزه میگوئل ویوانکو ، رئیس دیده بان حقوق بشر آمریکا ، در توییتر خود نوشت: “ما همچنان پرونده های خشونت پلیس در مرکز شهر لیما را ثبت می کنیم.” “همه چیز نشان می دهد که سرکوب علیه تظاهرکنندگان صلح آمیز در حال تشدید است.”

این خشونت باعث شد سیاستمداران ، رهبران تجارت و پروی های برجسته پرو ، خواستار استعفا از آقای مرینو شوند. رهبر موقت پس از تظاهرات روز شنبه ناپدید شد و رادیو RPP نوتیسیاس در پرو گفت که روسای ارتش و پلیس در جلسه ای که وی صبح روز یکشنبه تشکیل داد حضور ندارند.

حتما بخوانید:
شرکت طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی

در حال حاضر پرو در کمتر از سه سال با احتمال دستیابی به رئیس جمهور چهارم روبرو است که تلاش خواهد کرد این کشور را تا انتخابات آوریل حفظ کند. کنگره قرار بود اواخر روز یکشنبه در مورد جانشین آقای مرینو توافق کند.

مانوئل مرینو ، سمت چپ ، هنگام مراسم تحلیف به عنوان رئیس ستاد در 11 نوامبر در کنار آنترو فلورس-آراوز ایستاده است © Presidencia Del Peru / خبرگزاری فرانسه / گتی

لوئیس نونس ، تحلیلگر سیاسی در لیما ، با اشاره به عصبانیت پروها از کل طبقه سیاسی گفت: “اوضاع بسیار شکننده است و بحران برای مدتی ادامه خواهد یافت.” “مردم می گویند که آنها می خواهند همه را ترک کنند: این جمله زیبایی است ، اما معنایی ندارد. شخصی باید کشور را اداره کند. “

آخرین بحران زمانی آغاز شد که کنگره با استفاده از یک قانون اسرارآمیز قرن نوزدهم آقای ویزکارا را به اتهامات اثبات نشده رشوه گرفتن صدها هزار دلار در حالی که وی فرماندار ایالت در سالهای 14-2014 بود ، برکنار کرد. قانون گذاران آقای مرینو را جایگزین او كردند ، سیاستمداری كم شناخته شده و پرورش دهنده برنج كه از رهبران كنگره بود.

بسیاری از شهروندان پرو این اقدام را كودتای پارلمانی توصیف كردند و گفتند كه نمایندگان پارلمان ، كه بسیاری از آنها به دلیل فساد و سایر جنایات تحت تحقیق هستند ، عمدتاً به دلیل تمایل به دفاع از خود بوده اند.

تظاهرات خشمگین ضد استیضاح در سراسر کشور آغاز شد و درگیری ها میان معترضین و نیروهای امنیتی به شدت افزایش یافت. به دنبال خونریزی شنبه شب ، اکثر اعضای کابینه تازه تعیین شده آقای مرینو استعفا دادند و موقعیت وی غیرقابل دفاع شد.

ماریو وارگاس یوسا ، برنده جایزه نوبل در پرو ، در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد ، گفت: “دو جوان به طور پوچ ، احمقانه ، ناعادلانه توسط پلیس قربانی شدند.” “بسیار مهم است که این سرکوب متوقف شود.” وی خواستار جایگزینی آقای مرینو با سیاستمداری مستقل شد که هیچ ارتباطی با استیضاح آقای ویسکارا نداشت.

این مشکل بحران ویروس کرونا را در پرو پیچیده می کند. آقای ویزارکارا یکی از طولانی ترین و دقیق ترین نتیجه گیری ها را در اواسط ماه مارس در جهان انجام داد. این اقتصاد را نابود کرد و باعث کاهش 30 درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم شد ، اما نتوانست از تلفات فزاینده جلوگیری کند.

طبق اطلاعات دانشگاه جان هاپکینز ، پرو اکنون پس از بلژیک ، دومین سرانه مرگ و میر ناشی از ویروس را دارد. صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند که تولید ناخالص داخلی پرو در سال جاری میلادی 13.9 درصد سقوط کند که در میان بدترین نتایج اقتصاد در حال ظهور بازار است.

همانند سایر کشورهای آمریکای لاتین ، این ویروس فوراً ضعف سیستم های بهداشت عمومی و دشواری گسترش شبکه تأمین اجتماعی را به میزان بالایی از نیروی کار شاغل در اقتصاد غیررسمی نشان داده است.

پرو در ماه آوریل با انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی روبرو است که انتظار می رود نامزدهای قدرتمند پوپولیست از چپ و راست حضور داشته باشند. جورج فورسایت ، فوتبالیست سابق و شهردار یکی از حومه های شهر لیما و بدون وابستگی شدید به حزب ، در حال حاضر با پیامی ضد جرم در حال پیشبرد نظرسنجی ها است.


منبع: tech4life.ir