رئیس نیروی دریایی سوئد گفت: کاهش نظامی “تصمیم اشتباه” است


رئیس نیروی دریایی این کشور گفت ، سوئد “تصمیمی اشتباه” برای تضعیف دفاع نظامی خود از زمان پایان جنگ سرد اتخاذ کرده است ، در حالی که پارلمان با افزایش 40 درصدی هزینه ها برای مبارزه با تجاوزات رو به رشد روسیه در منطقه بالتیک موافقت کرد.

اوا اسکوگ هاسلم ، که در اوایل سال جاری به عنوان اولین زن زن نیروی دریایی سوئد منصوب شد ، از استقرار دفاع جدید استقبال کرد ، اما اذعان داشت که پس از دهه ها سرمایه گذاری کم ، ساخت توانایی های موثر نظامی زمان بر است.

وی در مصاحبه ای با فایننشال تایمز در گفتگو با فایننشال تایمز ، دولت سابق سوئد را به “قضاوت نادرست” در مورد حمله روسیه به گرجستان در سال 2008 و اوکراین متهم کرد: “من ناامید و کاملا متعجب هستم از اینکه چگونه آرام آرام واکنش نشان دادیم. در سال 2014

“رفتن به رختخواب بسیار آسان است [military assets] و ساختن آنها و شروع از ابتدا بسیار دشوار است “، او گفت. “امیدوارم که در آینده از این تجربه درس بگیریم.”

در حالی که همسایه اسکاندیناوی سوئد ، فنلاند ، آمادگی خود را برای دفاع از خود حتی پس از پایان جنگ سرد در اوایل دهه 1990 حفظ کرد ، استکهلم اجازه داد فرصت های آن کم شود ، و منتقدان می گویند اکنون باید قدرت جنجالی خود را بازیابد.

اظهارات دریادار اسکوگ هاسلم پس از آن است که قانونگذاران سوئدی هفته گذشته بودجه دفاعی SKr89bn (10.8 میلیارد دلار) برای سالهای 2020-2020 را تصویب کردند که بیشترین افزایش در 70 سال گذشته است. وزیر دفاع پیتر هولت کوئیست قبلاً در واکنش به آمادگی مسکو برای استفاده از قدرت نظامی برای دستیابی به “اهداف سیاسی” و افزایش اعتماد به نفس آن در قطب شمال و دریای بالتیک ، این قیام را توصیف کرده بود.

حتما بخوانید:
سهام تسلا قبل از راه اندازی S&P 500 به اوج خود رسید

زیردریایی سوئدی در سال 2008 وارد بندر استکهلم می شود. © هنریک مونتگومری / رویترز

برای این ناوگان ، سرمایه گذاری جدید پنجمین زیردریایی ، دو کشتی جنگی جدید و یک گردان دوزیست جدید مستقر در گوتنبرگ و همچنین موشک های دفاع هوایی را تأمین خواهد کرد. تعداد کل نیروها نیز از حدود 60،000 به 90،000 افزایش خواهد یافت.

این تصمیم باعث افزایش هزینه های دفاعی سوئد از 1.1٪ تولید ناخالص داخلی به نزدیک 1.5٪ خواهد شد و دریادار اسکوگ هاسلم گفت که وی فکر می کند این رقم در بودجه دفاعی 2025 احتمالاً به 2٪ برسد. 30 این امر می تواند سوئد را که عضوی از ناتو نیست اما همکاری نزدیک با اتحاد نظامی دارد ، مطابق با هزینه پایه عضویت در اتحاد قرار دهد.

سخنگوی پایگاه دریایی موسکو ، یک قلعه زیرزمینی دوران جنگ سرد که از سنگ گرانیت تراشیده شده و اخیراً پس از سالها استفاده نادرست دوباره فعال شده است ، رئیس نیروی دریایی ارتش گفت روسیه ناوگان خود را افزایش داده و “از شدت و پیشرفت بیشتری برخوردار است”. در دریای بالتیک نسبت به سالهای گذشته.

اگرچه سوئد و فنلاند ، و همچنین متحدان ناتو ، دید خود را در منطقه افزایش داده اند ، وی گفت که رشد قاطعانه مسکو دلیل نگرانی است.

“من نگران هستم ،[about Russian aggression]. . . وی گفت: “به ویژه در همسایگی ما از نظر اوکراین و کریمه ، به ما بسیار نزدیک است.” “اوکراین خیلی دور است [from Sweden] مانند بروکسل. بنابراین ، مطمئناً ، ما آنها و عملکردهایی را که مرتباً انجام می دهند ، تماشا می کنیم. “

سوئد بارها مسکو را به نقض آب و حریم هوایی خود متهم کرده است ، از جمله حادثه ای در ماه سپتامبر که دو ناو جنگی روسیه بدون اجازه وارد آبهای سرزمینی سوئد شدند.

پارلمان سوئد در این ماه موافقت كرد كه گزینه عضویت در ناتو را در سیاست امنیتی خود قرار دهد و آن را در همان همسایگی با فنلاند همسایه قرار دهد و تغییر مهمی را برای كشوری كه مدتهاست بی طرف تلقی می شود ، یادآور شود.

اما بعید است به این زودی ها به اتحاد نظامی بپیوندد ، زیرا تحلیلگران می گویند توافق بین احزاب سیاسی سوئد لازم است و سوسیال دموکرات های حاکم به شدت مخالف عضویت هستند.


منبع: tech4life.ir