[ad_1]

پنجشنبه شب هیچ نشانی از خوشگذرانی آشکار در میان رهبران اروپا نبود ، همانطور که در خیابان داونینگ شنیده می شد در حالی که پایتخت ها پس از 9 ماه مذاکره از یک توافق تجاری تجاری اتحادیه اروپا و انگلیس پذیرفتند

مایکل مارتین ، نخست وزیر ایرلند ، صریح صحبت کرد و گفت که چیزی به اسم Brexit مناسب برای کشورش وجود ندارد ، اما نتیجه “کمترین نسخه ممکن” در این شرایط بود. رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین ، که قبلاً این معامله را اعلام کرده بود ، در پایان گفتگوها از “روز سختی برای برخی” صحبت کرد.

پاسخ خاموش نشان دهنده تأیید این است که اتحادیه اروپا یکی از مهمترین اعضای مهم و اقتصادی خود را از دست داده است ، زیرا دولت نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون در نتیجه همه پرسی 2016 اقدام کرد و روابط بسیار محدودتری را جایگزین ادغام عمیق با اتحادیه اروپا کرد.

رهبران اتحادیه اروپا در وهله اول Brexit را نمی خواستند و تیری برتون ، نماینده بازار داخلی اتحادیه اروپا ، حتی آن را “تراژدی” خواند. اما یک بار ترک انگلیس بود انجام شده، رهبران ، از جمله امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه ، مشتاق برقراری روابط تجاری و امنیتی نزدیک با همسایه خود در کانال انگلیس و دریای شمال بودند.

با توجه به روابط اقتصادی قابل توجه انگلیس با بازار واحد اتحادیه اروپا که 46 درصد صادرات را مصرف می کند ، یک طلاق تلخ و بدون معامله بیشتر از کل اتحادیه اروپا به اقتصاد انگلیس ضربه می زند. اما از نظر اقتصادی و سیاسی نیز هزینه های زیادی برای اتحادیه اروپا دارد.

آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان ، پنجشنبه شب گفت: “حتی خارج از اتحادیه اروپا ، انگلیس به عنوان یک شریک مهم برای آلمان و اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد.” “من بسیار اطمینان دارم که در اینجا نتیجه خوبی داریم.”

در بیشتر سال ، تمرکز توافق Brexit ناهموار بوده است ، زیرا کشورهای عضو در عوض بر تهدید وحشتناک اقتصاد و سلامت شهروندان ناشی از بیماری همه گیر ویروس کرونا تمرکز کرده اند.

جورج باکلی ، اقتصاددان در Nomura ، گفت که عواقب اقتصادی همه گیری “همه چیز را برای اتحادیه اروپا دشوار کرده است” ، از جمله نتیجه مذاکرات Brexit.

با این حال ، این به هیچ وجه بیانگر این نیست که کشورهای عضو نسبت به سرنوشت مذاکرات بی تفاوت بوده اند. برخی از کشورهایی که بیشترین نگرانی را دارند کشورهای ساحلی هستند که به شدت در مذاکرات شیلات نیز شرکت دارند و این نشان دهنده نزدیکی آنها به انگلستان است.

نمودار نشان دهنده سهم کالاهایی که از کشورهای مختلف اتحادیه اروپا در سال 2020 به انگلیس می رود. ارزش کل برای EU27 حدود 6٪ است

این کشورها شامل ایرلند است که بیش از یک دهم صادرات خود را به انگلستان و همچنین هلند ، بلژیک و فرانسه می فرستد.

باكلي افزود ، براي چنين همسايگان نزديكي كه موفق به توافق در مورد معامله تجاري نشوند ، يك پيام فاجعه بار سياسي ارسال خواهد شد.

شرط اصلی اتحادیه اروپا برای معامله در طول مذاکرات وجود داشت: اطمینان از دسترسی بدون مالیات به بازار واحد ارزشمند اتحادیه اروپا تنها در صورت اعطای وعده داده شده انگلستان مبنی بر تضعیف تجارت اروپا ، به عنوان مثال با نگرش آرام تر به کمک های دولتی یا مقررات زیست محیطی .

این نشان می دهد اهمیت آنچه که یک پیوند اقتصادی بسیار نزدیک بین اتحادیه اروپا و انگلستان باقی خواهد ماند ، زیرا کشورها تلاش می کنند تا از بیماری همه گیر ویروس کرونا بهبود یابند و رشد مجدد را در سال های آینده آغاز کنند.

فرانسه مثال خوبی است. در حالی که این کشور فقط 13 درصد از واردات به انگلیس را تشکیل می دهد ، که بسیار عقبتر از سهام آلمان ، چین و ایالات متحده است ، انگلیس بزرگترین مازاد تجاری فرانسه با یک کشور دیگر را نشان می دهد – 12.5 میلیارد یورو در سال گذشته.

فقط 21 مایل از هم فاصله دارند ، فرانسه و انگلیس از نظر تجارت و سرمایه گذاری عمیقاً در هم آمیخته اند. بسته شدن دو روزه مرز فرانسه در این هفته برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ویروس جدید باعث شده هزاران راننده اروپایی و محموله های آنها در جنوب انگلیس قفسه های سوپرمارکت های انگلیس را از سبزیجات سبز خالی کنند.

همچنین تولید آن در کارخانه والنتین تویوتا در شمال فرانسه به دلیل کمبود قطعات متوقف شد و صادرات غذاهای دریایی انگلیس را که معمولاً در تعطیلات خانوادگی فرانسه در تعطیلات کریسمس تحویل داده می شوند ، متوقف کرد.

هنگامی که فرانسه سال گذشته سیستم های مرزی خود را پس از Brexit در کشتی با کامیون هایی که از پورتسموث در کن به بندر کانال می رسید ، آزمایش کرد ، مقامات با انتخاب دو کامیون حامل قطعات بالهای ایرباس ساخت انگلیس به عنوان ویژه ، بر اهمیت پیوندهای تجاری تأکید کردند. چک می کند

این معامله تجاری نیازی به بررسی های جدید گمرکی و بهداشتی در مرز جدید بین انگلستان و اتحادیه اروپا نخواهد داشت. اما این از موانع تعرفه ای و سهمیه بندی جلوگیری می کند و برخی روش ها را نرمتر می کند.

در کنار تأثیر اقتصادی و سیاسی ، یک برجام تیز و بدون توافق سالها تلاش برای تقویت روابط دفاعی و امنیتی بین انگلیس و متحدانش در ناتو در اروپا را زیر سال خواهد برد.

فرانسه و انگلیس قدرتمندترین نیروهای نظامی را در اروپای غربی دارند. هر دو قدرت هسته ای و همچنین اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل هستند و تجارت آنها در صنایع مختلف دفاعی همکاری می کند.

این دو کشور که بیش از یک قرن متحد بودند ، اخیراً بر اهمیت روابط دو جانبه خود با راه اندازی رسمی عملیاتی یک نیروی مشترک ترک اعزامی با توانایی استقرار 10 هزار سرباز برای مقابله با بحران های بین المللی تأکید کردند.

همانطور که رهبران فرانسه اغلب به همتایان انگلیسی خود گفته اند ، انگلیس می تواند اتحادیه اروپا را ترک کند ، اما نمی تواند اروپا را ترک کند. آقای ماکرون یک بار به آقای جانسون گفت: “جغرافیا” لجبازی می کند.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir