رگولاتور آمریکایی بوئینگ 737 مکس را برای پرواز دوباره پاکسازی می کند


اداره هوانوردی فدرال آمریکا روز چهارشنبه با صدور دستوری به بوئینگ 737 مکس اجازه بازگشت به آسمانها را داد و راه را برای سایر مقررات نظارتی و شرکت های هواپیمایی را برای بازگرداندن هواپیما طبق برنامه باز کرد.

اقدام پیش بینی شده توسط رگولاتورهای ایالات متحده ، آغاز پایان بدترین بحران در تاریخ چند صد ساله بوئینگ است. دو تصادف با 737 مکس باعث کشته شدن 346 نفر و متعاقب آن از بین رفتن میلیاردها ارزش بازار بوئینگ ، منجر به برکناری مدیرعامل سابق دنیس مویلنبورگ و اعتبار یکی از تولیدکنندگان درجه یک آمریکا شد.

با این حال شرکت هوافضا دیگر نمی تواند امیدوار باشد که از زایمان سریع به مشتریان بی صبرانه پول کسب کند. بیماری همه گیر Covid-19 صنعت هواپیمایی را نابود کرد و تقاضا برای هواپیما را کاهش داد و باعث کاهش فروش انبوه 450 هواپیمای بوئینگ در فرودگاه های ایالتی واشنگتن شد.

FAA خواستار تغییر بوئینگ در نرم افزار مدیریت پرواز خود است که به سیستم مانور یا MCAS معروف است و این عامل مهمی در دو سانحه مرگبار است که طی 5 ماه رخ داده است. این نرم افزار قادر به فعال سازی مکرر نخواهد بود و تنها با ورودی دو حسگر به جای فقط یک حسگر می تواند این کار را انجام دهد. آژانس همچنین درخواست تغییر سیم کشی هواپیما را دارد.

FAA نیاز به آموزش خلبانان برای پرواز با مکس در شبیه سازهای پرواز دارد ، چیزی که بوگ قبل از سقوط دو از آن اجتناب کرد. در ژانویه موقعیت خود را معکوس کرد. سازمان تنظیم مقررات آمریكایی همچنین پس از پیدا شدن برخی از هواپیماهای زمینی ، جت ها را از نظر اجسام خارجی مانند پارچه یا ابزار بازرسی می كند.

استیو دیکسون ، مدیر FAA ، گفت: “راهی که ما را تاکنون طی کرده است طولانی و طاقت فرسا بوده است.” “ما هرگز طبق برنامه نبوده ایم ، بلکه فرایند ایمنی روشمند و عمدی را دنبال کرده ایم. . . اکنون می توانم به شما بگویم که با پرواز خانواده ام 100 درصد احساس راحتی می کنم [the aircraft]. “

حتما بخوانید:
10 تا از بهترین دکتر پروتز فک در تهران که باید بشناسید!

اما خانواده های قربانیان سانحه در سال های 2018 و 2019 می گویند که تنظیم کننده های هواپیمایی برای اطمینان از ایمنی هواپیما اقدامات بسیار اندکی انجام داده اند و از مسافران بالقوه خواسته اند که از این محل دور بمانند. پرونده قضایی علیه بوئینگ که از زمان سقوط دوم توسط بسیاری از خانواده ها دنبال شد ، همچنان ادامه دارد.

مایکل استومو که دختر 24 ساله اش سامیا استومو سال گذشته در اثر سقوط پرواز 302 شرکت هواپیمایی اتیوپی شش دقیقه پس از پرواز کشته شد ، گفت: “مخاطبان پرواز باید در هنگام پرواز از مکس اجتناب کنند.” “این هنوز هم هواپیمای خطرناک تری نسبت به سایر هواپیماهای مدرن است.”

ناظران هواپیمایی جهانی پس از سقوط در اتیوپی ، پنج ماه پس از سقوط پرواز 610 هواپیمای شیر در سواحل اندونزی ، در مارس 2019 ماکس را به زمین انداختند.

مهندسان بوئینگ سیستم کنترل پرواز را طراحی کرده اند که اگر موتورهای بزرگتر ماکس دماغه هواپیما را به سمت بالا تحمیل کنند ، می تواند در برابر تصادف خنثی کند. در عوض ، در پروازهای محکوم ، خواندن از یک زاویه حسگر حمله به اشتباه نشانه توقف است. سیستم کنترل پرواز دماغه هر هواپیما را وادار می کند که مکرراً پایین بیاید تا زمانی که سقوط کند.

در راهنمایی خدمه پرواز ماکس اشاره ای به سیستم جدید نمی شود ، زیرا بوئینگ می خواهد از تغییراتی در هواپیما جلوگیری کند که FAA را مجبور به اعمال الزامات آموزشی کند. آموزش خلبانی برای شرکت های هواپیمایی گران است و آنها را از خرید Max منصرف می کند.

در ژانویه ، قانونگذاران ایالات متحده بیش از 100 صفحه از پیام های مخرب داخلی را منتشر کردند که نشان می داد کارمندان بوئینگ هم نظارات نظارتی و هم مکس را مسخره می کنند. یکی گفت هواپیما “توسط دلقک هایی طراحی شده است که به نوبه خود توسط میمون ها مشاهده می شوند.”

یک کمیته فرعی کنگره گزارشی را در ماه سپتامبر منتشر کرد که هم تولید کننده و هم FAA را محکوم کرد ، کمیته فرعی گفت که بسیاری از اختیارات نظارتی خود را به بوئینگ تحمیل کرده است.

حتما بخوانید:
دانلود فیلم سینمایی لازانیا (کمدی و طنز)

براساس این گزارش ، این تصادفات “اوج وحشتناک مجموعه ای از پیش فرض های فنی ناقص توسط مهندسان بوئینگ ، عدم شفافیت از سوی مدیریت بوئینگ و نظارت ناکافی بر FAA بود – نتیجه فاجعه بار کنترل قانونی FAA بر مسئولیت های خود.” تا نظارت شدیدی بر بوئینگ اعمال کرده و امنیت مخاطبان پرواز را تضمین کند. “

مجلس نمایندگان ایالات متحده روز سه شنبه لایحه ای را تصویب کرد که توانایی FAA را برای نظارت بر تولید کنندگان هوا فضا تقویت می کند و سنای آمریکا نیز لایحه مشابه ، هرچند سخت تر ، را در روز چهارشنبه مورد بررسی قرار خواهد داد.

نهادهای نظارتی در اروپا ، کانادا و برزیل گفته اند که احتمالاً دستورات زمینی هواپیما را صادر می کنند. چین که برای اولین بار به مکس رسید ، هنوز طرحی را پیشنهاد نکرده است. شرکت های هواپیمایی این کشور مشتریان مهمی برای بوئینگ هستند ، اما چین همچنین در تلاش است تا موقعیت جهانی صنعت هواپیماهای تجاری خود را تقویت کند.

حتی وقتی تنظیم کننده های ایالات متحده به شرکت های هواپیمایی چراغ سبز می دهند تا پرواز را با ماکس آغاز کنند ، او به آرامی باز خواهد گشت. خطوط هوایی آمریكا گفته است كه از اواخر ماه جاری از این هواپیما برای پروازهای بین میامی و نیویورك استفاده خواهد كرد. سایر شرکت های هواپیمایی گفته اند که تا سال 2021 پرواز نخواهند کرد.

دیوید کالهون ، مدیر عامل بوئینگ روز چهارشنبه در یادداشتی خطاب به کارمندان گفت: “ما هرگز 346 قربانی را فراموش نخواهیم کرد. . . ما با دقت در کنار درسهای دشواری که از این فصل در تاریخ خود آموخته ایم ، از آنها تجلیل خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم که چنین حوادثی هرگز تکرار نخواهند شد. ”


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید