سالانه چند شهاب به زمین برخورد می کند؟


هر ساله میلیون ها قطعه سنگ در جو زمین می سوزند که بسیاری از آنها برای مدت کوتاهی می سوزند و به صورت شهاب سنگ در آسمان ظاهر می شوند.

به گزارش سایت.livescience; سنگ هایی که روی زمین فرود می آیند به عنوان شهاب سنگ شناخته می شوند. بر اساس تحقیقات دانشمندان، برخورد شهاب سنگ به زمین احتمالا خسارات جبران ناپذیر و انقراض موجودات زنده این سیاره را به همراه خواهد داشت.

البته برخورد شهاب سنگ غول پیکری که به سلطنت دایناسورها در حدود 66 میلیون سال پیش پایان داد بسیار نادر است، اما در عوض، بیشتر سنگ هایی که روی زمین می افتند بسیار کوچک هستند و تهدیدی برای موجودات زنده نیستند.

دانشمندان تخمین می زنند که کمتر از 10000 شهاب به زمین یا دریاها و اقیانوس ها برخورد کرده اند که بسیار کمتر از ماه است که اتمسفر ندارد و توسط سنگ های فضایی با اندازه های مختلف برخورد می کند.

شهاب سنگ

بر اساس گزارش انجمن شهاب‌سنگ آمریکا (AMS)، شهاب‌هایی که به زمین برخورد می‌کنند، عرضی در حدود 3 فوت (1 متر) یا کمتر دارند.

شهاب ها معمولاً قطعاتی از سیارک ها یا دنباله دارها هستند. با این حال، برخی از فضا ممکن است حاوی زباله های سیارات یا قمرهای منفجر شده باشد. بر اساس گزارش انجمن هواشناسی، بیش از 300 شهاب سنگ شناخته شده وجود دارد که به عنوان قطعاتی از مریخ منشأ گرفته اند.

هنگامی که شهاب‌ها از جو زمین عبور می‌کنند، در اثر اصطکاک باد می‌سوزند و رگه‌هایی از نور در سراسر آسمان ایجاد می‌کنند. به گفته AMS، یک شهاب سنگ بسیار درخشان، گوی آتشین نامیده می شود. AMS خاطرنشان کرد: «هزاران گلوله آتشین هر روز در آسمان زمین می سوزند، اما بیشتر آنها در اقیانوس ها و مناطق خالی از سکنه فرود می آیند. بر اساس گزارش ها، بسیاری از این سنگ هایی که در طول روز به زمین برخورد می کنند، به دلیل درخشندگی نور قابل مشاهده نیستند.

گونزالو تانکردی، ستاره شناس دانشگاه جمهوری در مونته ویدئو، اروگوئه، می گوید: «بیشتر سنگ های کشف شده از بارش شهابی مرتبط با ذرات غباری که توسط دنباله دارها به بیرون پرتاب می شوند، می آیند.

سقوط شهاب سنگ روی زمین

تانکردی برای تخمین اینکه سالانه چند شهاب با موفقیت به زمین برخورد می کند، داده های انجمن شهاب سنگ را تجزیه و تحلیل کرد. از سال 2007 تا 2018، 95 درصد از شهاب‌سنگ‌ها به زمین برخورد کرده‌اند که میانگین نرخ آن حدود 7.9 گزارش در سال است.

تانگری گفت: “ما به طور قطع نمی دانیم که چه تعداد شهاب سنگ در اقیانوس سقوط می کند.” با این حال، 29 درصد از سطح زمین را خشکی پوشانده است. وی خاطرنشان کرد: مناطق شهری که حدود 55 درصد از مردم در آن زندگی می کنند، حدود 0.44 درصد از زمین را پوشش می دهند.

تانکردی تخمین زد که تعداد کل شهاب‌سنگ‌های زمینی که بر روی زمین سقوط کرده‌اند تقریباً برابر با تعداد شهاب‌سنگ‌هایی است که به مناطق شهری برخورد کرده‌اند تقسیم بر درصد مساحت زمین تحت پوشش پراکندگی شهری. در مجموع، او تخمین زد که شاید «حدود 6100 شهاب سنگ در کل زمین و حدود 1800 شهاب سنگ در سطح زمین در هر سال سقوط می کنند.

تانکردی خاطرنشان کرد که انتظار می‌رود سنگ‌های فضایی با عرض حدود 33 فوت (10 متر) هر 6 تا 10 سال یک‌بار وارد جو زمین شوند. او افزود که این سنگ به اندازه‌ای بزرگ است که انفجاری شبیه به رویداد تونگوسکا در روسیه در سال 1908 ایجاد کند، که دانشمندان تخمین زده‌اند که هر 500 سال یکبار اتفاق می‌افتد.

حتما بخوانید:
فرار به انبوه وراثت: آیا می توانید یک خانه متروک را دوباره بسازید؟

اصابت شهاب سنگ های بزرگ به عرض حدود 3280 فوت (1 کیلومتر) هر 300000 تا 500000 سال تخمین زده می شود، در حالی که برخوردی مانند آنچه به دوره کرتاسه پایان داد و دایناسورها را از بین برد، هر 100 میلیون یک بار اتفاق می افتد. تا 200 میلیون


ادامه مطلب


دیدگاهتان را بنویسید