سرویس های امنیتی چین یک کارمند اخبار بلومبرگ را بازداشت کرده اند


سرویس های امنیتی چین کارمندی را در دفتر اخبار بلومبرگ در پکن به ظن به خطر انداختن امنیت ملی بازداشت کردند.

اخبار بلومبرگ روز جمعه گزارش داد که هیزه فن روز دوشنبه پس از بردن از آپارتمان توسط مأموران امنیتی لباس شخصی بازداشت شد.

این گروه رسانه ای گفت كه بلومبرگ LP ، شركت مادر “روز پنجشنبه تأیید كرد كه فن به ظن دست داشتن در فعالیت هایی كه امنیت ملی را تهدید می كند بازداشت شده است.”

طی یک سال گذشته ، دولت چین به طور قابل توجهی با رسانه های خارجی در این کشور خصومت ورزیده و رکورد 17 روزنامه نگار خارجی را اخراج کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران چین ، حداقل 12 روزنامه نگار خارجی دیگر ویزای کراس ویزا دریافت کرده اند که گاهی فقط برای یک ماه است.

پلیس و سرویس های امنیتی مزاحمت و نظارت بر روزنامه نگاران بین المللی را که دارای گذرنامه خارجی هستند و همچنین همکارانی که تابعیت چین دارند افزایش داده اند. این قانون شهروندان چینی را از انجام وظایف کامل روزنامه نگاری برای رسانه های خارجی منع کرده است.

در ماه سپتامبر ، دو روزنامه نگار استرالیایی پس از یک جنجال خارق العاده دیپلماتیک از چین فرار کردند. بیل Beartles ، خبرنگار ABC در پکن ، و مایکل اسمیت از Australian Financial Review ، پس از بازدید نیمه شب توسط سرویس های امنیتی ، به مدت پنج روز تحت حمایت دیپلماتیک استرالیا پناه گرفتند.

به گزارش بلومبرگ ، خانم فن ، یک شهروند چینی ، از سال 2017 برای بلومبرگ شروع به کار کرد و قبلاً در CNBC ، CBS News ، الجزیره و تامسون رویترز بوده است.

حتما بخوانید:
فرانسه در حالی که مذاکرات در مورد توافق تجاری Brexit ادامه دارد ، اخطار وتو را صادر می کند

شهروندان چینی که در رسانه های خارجی کار می کنند با سازمان های رسانه ای خود قرارداد نمی بندند ، بلکه با یک بخش از وزارت امور خارجه قرارداد می بندند.

بلومبرگ به نقل از مقامات چینی گفت: “خانم فان ، شهروند چینی ، طبق قوانین مربوطه چین توسط اداره امنیت ملی در پکن بازداشت شد.”

بلومبرگ گفت: “اطلاعات مربوط به محل اقامت فن را از دولت چین و سفارت چین در واشنگتن جویا شد.”

“ما از این بابت بسیار نگران هستیم و به طور فعال با مقامات چینی صحبت کرده ایم تا شرایط را بهتر درک کنیم. بلومبرگ گفت: “ما در جستجوی اطلاعات بیشتر ، به همه تلاش خود برای پشتیبانی از آن ادامه می دهیم.”


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید