[ad_1]

با گسترش مجامع هندی در سراسر اقتصاد ، یک تابو نظارتی طولانی مدت در مورد فعالیت آنها وجود دارد – داشتن یک بانک. تا اینجا این است.

یک گروه کاری از بانک رزرو هند پیشنهادی را برای جلب توجه ماه گذشته ارائه داد تا به خانه های صنعتی این کشور اجازه دهد آرزوهای دیرینه خود را برای گسترش امور بانکی برآورده کنند.

این فقط در یک سند کاری بود ، اما حتی در مورد آینده دموکراسی هند نیز سردرگمی زیادی ایجاد کرد. راگورام راجان ، فرماندار سابق RBI و نارندرا مودی ، مشاور ارشد اقتصادی نخست وزیر ، از جمله موارد نگران کننده هستند.

منتقدان هشدار داده اند که این پیشنهاد باعث تقویت پیوند تاریخی بین سیستم مالی ، صنعتگران و سیاستمداران خواهد شد و به سرمایه داران اقتصادی بیشتر نفوذ می کند تا از اقتصاد گرفته تا تأمین مالی انتخابات نقشی غیرقانونی داشته باشند.

کنگره های هند از ویژگی های تعیین کننده اقتصاد این کشور است. تا چندی پیش ، گروه تاتا بیش از 100 شرکت عملیاتی داشت که از قهوه گرفته تا IT را تهیه می کنند. صنایع Reliance و آدانی در حال گسترش به طیف فزاینده ای از زمینه های تجاری ، از جمله ارتباطات از راه دور و فرودگاه ها هستند. تمرکز قدرت شرکت ها در دوره آقای مودی افزایش یافته است ، با این نگرانی که عصر کارآفرینی جای خود را به عصر شرکت ها می دهد. اما یک چیز مجامع هندی بانک ها نیستند.

آرویند سوبرامانیان – که مشاور اقتصادی اصلی نارندرا مودی بود – به همراه دو کارمند سابق دیگر در مقاله هند اکسپرس هشدار داد که “این قانون بر اساس قوانین ، اقتصاد بازار کاملاً تنظیم شده و خود دموکراسی است.” . . اگر مقامات پیشنهاد کارگروه RBI را اجرا کنند ، ممکن است به شدت منتفی شود ».

آقای راجان و معاون سابق RBI فراتر رفته اند. آنها در روزنامه نوشتند “چنین اقدامی” اهمیت قدرت پولی را در سیاست ما بیشتر می کند و ما را وادار می کند که در مقابل یک حزب اقتدارگرا تسلیم شویم. “

بخش مالی هند تحت فشار یکی از بالاترین نرخ وام های بد در جهان است. سالها است که سرمایه داران بزرگ از روابط دنج با سیاستمداران برای جذب بانک های دولتی برای اعتبار آسان برای تأمین مالی مشاغل سقوط کرده بهره برداری می کنند. وام دهندگان با دفعات هشدار دهنده ای او را دنبال می کردند.

اما برخی در هند معتقدند که مقامات برای رفع بحران اعتباری باید در نگرش خود نسبت به دارایی تجدید نظر کنند. اعتبار بانکی داخلی به بخش خصوصی ، که بالغ بر 50٪ از تولید ناخالص داخلی است ، کمتر از نصف اعتبار کشورهای آسیایی از جمله چین ، کره و تایلند است. وام دهندگان دولت دو سوم دارایی های بانک را کنترل می کنند و بانک مرکزی تازه واردان را به شدت آزمایش می کند. چند پاس: RBI از سال 2014 تاکنون فقط چند مجوز صادر کرده است.

مسلماً گروه RBI پیشنهاد می کند که شرکت ها فقط پس از تقویت نظارت نظارتی بتوانند صاحب بانک شوند. اما منتقدان می گویند خطرات پایین رفتن در این جاده بیشتر از فواید آن است. آنها می گویند اجازه دادن به وام گیرندگان گرسنه وام دهنده است ، این خطر را افزایش می دهد که برخی از سرمایه داران اقتصادی در مجامع ضعیف مدیریتی راهی برای غرق شدن در بانک داخلی خود یا تشویق وام دادن به اشخاص وابسته پیدا کنند.

همانطور که S&P اشاره می کند ، اگر بانکی خود را دچار مشکل کند ، این امر خطر ابتلا در بخش مالی را افزایش می دهد. مالباختگان سپرده گذاران و مودیان مالیاتی هستند که احتمالاً مجبور به تأمین بودجه اقدامات نجات خواهند بود. این امر همچنین می تواند شکاف بین شرکت های بزرگ و افراد مفقود را افزایش دهد. قدرتمندترین شرکتهای هند طی سالهای اخیر با غلبه بر رقبا ، سهم بازار خود را به دست آورده اند. ارائه آنها به بانک ها می تواند پتانسیل آنها را افزایش دهد.

برخی از تحلیلگران بانکی استدلال می کنند که پیشنهاد دیگر کارگروه RBI برای اجازه دادن به بانک های شرکت های مالی غیر بانکی خوب ، راه بهتری برای تقویت سیستم بانکی با دسترسی وام دهندگان به سپرده ها و سایر موارد قابل اعتماد است. منابع تامین مالی. آنها می گویند گرچه برخی از بزرگترین NBFC ها ، مانند باجاج ، بخشی از مجامع هستند ، اما این امر خطر کمتری برای پذیرش تازه واردان شرکت ها به همراه دارد. اما اینکه آیا این NBFC ها اصلاً آن را می خواهند با توجه به فشارهای نظارتی اضافی مشخص نیست.

در حال حاضر ، راه حل دیگری نامناسب باقی مانده است: خصوصی سازی برخی از بانک های دولتی هند. برخی از تحلیلگران استدلال می كنند كه تولیدكنندگان پایین باید به بخشهای خصوصی علاقه مند شوند كه به شعبات بزرگ و شبكه های مشتری خود علاقه مند هستند. اگر بانک ها بتوانند به سرمایه تازه و حاکمیت بهتر روی آورند ، این می تواند توزیع وام ها را بهبود بخشد. با این حال خصوصی سازی تابویی است که باقی مانده است.

Benjamin.Parkin@ft.com

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر