طرح محرمانه میلیون ها میلیارد دلار از پروژه بزرگ آسیای میانه


بر اساس اسنادی که توسط فایننشال تایمز مشاهده شده است ، یک مدیر گازپروم از یک طرح محرمانه ساخت یک خط لوله چند میلیارد دلاری بین آسیای میانه و چین استفاده کرده است.

اسناد نشان می دهد که کارمندان و مشاوران شاغل در تیمور کولیبایف طرحی را برای میلیاردر قزاقستان تهیه کرده اند تا حداقل ده ها میلیون دلار از قراردادهای مربوط به این پروژه بزرگ دریافت کند.

آقای کولیبایف ، یک میلیاردر که از سال 2011 عضو هیئت مدیره غول انرژی روسیه است ، داماد رئیس جمهور سابق قزاقستان است و منافع تجاری گسترده ای دارد ، از بانکداری گرفته تا معدن و املاک و مستغلات. وی به عنوان یکی از قدرتمندترین کارمندان این کشور ، شرکت های دولتی را اداره می کرد که قرارداد ساخت خطوط لوله از طریق قزاقستان را اعطا می کردند.

ایمیل های ارسال شده بین سال های 2008 و 2014 ، توسط افشاگر افشا می شود ، حاوی شرح مفصلی از این دستگاه است که به نظر می رسد به آقای کولیبایف اجازه می دهد سهمی از سود حاصل از قراردادهای خط لوله ارائه شده به ETK ، یک شرکت متعلق به تاجر روسی الکساندر را دریافت کند. جیب ها

طبق این طرح ، ETK لوله های خود را از کارخانه های اوکراین و روسیه خریداری خواهد کرد. اما ابتدا او فولاد را به همین کارخانه ها می فروشد تا لوله ها را بسازد – با علامت کلانی در هزینه ای که برای فلز پرداخت کرده است.

قراردادهای دیده شده توسط FT نشان می دهد که ETK سنگاپور موافقت کرده است که هر تن فولاد تولید شده توسط گروه جیانگ سو شاگانگ چین 935 دلار خریداری کرده و این فولاد را به قیمت 1500 دلار در هر تن به سازنده خط لوله روسیه TMK بفروشد. در قرارداد TMK هزینه کل “تقریباً 200 میلیون دلار” پیش بینی شده است که برابر است با سود ناخالص 75 میلیون دلاری ETK.

حتما بخوانید:
چگونه یک ساعت دیواری تزئینی مناسب برای دکوراسیون خانه خود انتخاب کنیم؟

با این حال ، اسنادی که FT می بیند حاکی از آن است که بیشتر این پول برای شرکت آقای کارمانف نبوده است ، بلکه برای آقای کولیباف بوده است.

آنها جزئیات ساختار شرکتی را طراحی می کنند که برای انتقال سود حاصل از حق بیمه فولاد از طریق شرکت هایی در سنگاپور و امارات متحده عربی و در نهایت به شخص آقای کولیبایف طراحی شده است. نامه های الکترونیکی و ارائه پاورپوینت نشان می دهد که آقای کولیبایف باید 70 درصد از سود را دریافت کند که تنها از این معامله 53 میلیون دلار برای وی درآمد دارد.

در یک ایمیل ، یک مشاور صورتحساب ها را برای تکمیل کارهای این طرح به شرکت آقای کولیباف ارسال کرد.

به نظر می رسد این ایمیل ها حاکی از آن است که برای اطمینان از عدم تغییر این توافق بدون رضایت وی ، کارکنان آقای کولیباف پیشنهاد کرده اند که به نامزد وی سهمی در ETK اعطا شود تا از کنترل تصمیمات شرکت اطمینان حاصل کند.

در اکتبر 2012 ، یک کارمند ETK از طریق ایمیل به نمایندگان آقای کولیباف گفت که آقای کارمانف شخصاً با این پیشنهاد موافقت کرده است. ایمیل های مشاوران آقای کولیبائف نام نامزد را به عنوان مورات بالاپانوف ، تاجر قزاقستانی نشان می دهد.

ثبت شرکت های روسی نشان می دهد که در تاریخ 21 دسامبر 2012 ، نام آقای بالاپانوف در اظهارات عمومی به عنوان سهامدار جدید ETK ثبت شد. سهم آن 0.00001 درصد از سهام ETK است. وی همچنین به عنوان رئیس شرکت منصوب شد. آقای بالاپانوف را نمی توان برای اظهار نظر معرفی کرد.

حتما بخوانید:
این همه گیری به یک سونامی بدهی جهانی بی سابقه دامن می زند

وکلای آقای کولیبایف گفتند که “او هرگز علاقه و سهمی در هیچ سازمان ETC نداشته است ، به طور مستقیم ، غیرمستقیم یا از طریق ترتیب نامزدی یا طرح مشابه”. آنها افزودند که آقای بالاپانف به عنوان نامزد آقای کولیباف عمل نکرده و ادعا کرده است که آقای بالاپانوف هرگز سهام ETK را نداشته است ، علیرغم اینکه سوابق عمومی نشان می دهد که وی چنین کرده است.

در پاسخ به سوالات FT در مورد طرح انحراف آشکار توصیف شده در ایمیل های فاش شده ، وکلای آقای کولیبایف اظهار داشتند که وی “هرگز در هیچ یک از فعالیت های توصیف شده شرکت نکرده است”. آنها گفتند که این فرض که “70 درصد از سودهای مختلف به نهاد مستقر مشتری ما در سنگاپور بازگردانده شد” نادرست است.

در مکاتبه با FT ، وکلای وی همچنین ادعا کردند که وی مورد سو campaign استفاده از یک اطلاعات غیرقانونی قرار گرفته است. ایمیل هایی که خط لوله را ترسیم می کنند از یک حافظه نهان قابل توجهی که توسط فرستنده سیگنال به بیرون درز کرده است ، ناشی می شوند. آنها حاوی اسناد متعددی هستند که یکدیگر را تأیید می کنند و همچنین توسط سوابق شرکت های روسیه ، سنگاپور و انگلستان پشتیبانی می شود. FT منتخبی از اسناد را منتشر می کند.

مجموعه ای از گزینه ها

نورسلطان نظربایف ، رئیس جمهور قزاقستان در سمت راست و هو جینتائو ، همتای چینی خود ، در آستانه در سال 2007 هنگام اعلام پروژه خط لوله © AFP

پروژه خط لوله انتقال گاز آسیا بخشی از یک اقدام بزرگ بود که تغییر قدرت اقتصادی از غرب به شرق را تسریع کرد.

در آگوست 2007 ، نورسلطان نظربایف ، رئیس جمهور قزاقستان ، با همتای چینی خود ، هو جینتائو ، در پایتخت قزاقستان ، آستانه ، پیوست و خطوط لوله جدید انتقال گاز از آسیای میانه ، که مدتها به طور عمده به اروپا فروخته می شد ، به چین اعلام کرد.

این خطوط لوله که با ساخت مشترک قزاقستان و چین ساخته شده اند ، بیش از 3000 کیلومتر مسافت را طی می کنند و از طریق وام های دولت چین تأمین اعتبار می شوند. هزینه دو خط اول 7.5 میلیارد دلار و پس از حدود 3 میلیارد دلار خط سوم و خط چهارم بعد از آن هزینه می شود.

از جمله بزرگترین برندگان خیریه قراردادهای مربوط به خط لوله الکساندر کارمانوف روسی بود. از اوایل دهه 1990 ، او صاحب استریپتیز Daydreams بود که در میان تازه ثروتمندان مسکو پس از کمونیست محبوب بود. داستان های زندگی حرفه ای وی از آن زمان ، سرنخی چندان در مورد چگونگی پیشرفت وی برای قرار گرفتن در لیست فوربس به عنوان یکی از “مجریان سلطنتی” روسیه ، کسانی که بیشترین سود را از خریدهای دولتی داشتند ، ارائه نمی دهد.

مردی که وقتی آقای کارمانف هر دو در حال کار برای عقد قرارداد با ترنسنفت ، گروه دولتی حمل و نقل نفت روسیه بودند ، را می شناخت ، او را به عنوان “یک مرد آماتور” توصیف کرد اما “شناخت تعداد زیادی از افراد در نیروهای امنیتی”. اطلاعات کمی در مورد این روابط به دست آمده است ، اگرچه او از دوستی خود با آرکادی روتنبرگ ، یکی دیگر از “پادشاه اجرایی” که مورد تحریم های ایالات متحده علیه نزدیکان کرملین قرار گرفته است ، صحبت کرده است. آقای کارمانف حامی باشگاه جودوی سن پترزبورگ بود که توسط آقای روتنبرگ ، شریک سابق ولادیمیر پوتین ، که رئیس افتخاری باشگاه بود ، تأسیس شد.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور ، با آرکادی روتنبرگ ، درست ، در مراسم خاکسپاری مربی جودو در سال 2013 در سن پترزبورگ © گتی ایماژ

اگرچه او هرگز حتی یک کارخانه احداث نکرد ، آقای کارمانف خود را به عنوان یکی از چهره های غالب در یک بازار بسیار پردرآمد معرفی کرد: تأمین لوله های فولادی برای خطوط لوله که در دوران رونق انرژی روسیه در دهه 2000 مورد تقاضا بودند.

پروژه خط لوله آسیایی فرصتی برای آقای کارمانف بود تا بازارهای جدید را فتح کند و آن را فتح کند. ایمیل های دیده شده توسط FT حاوی موافقت نامه های تجاری است مبنی بر اینكه بین سالهای 2008 و 2012 ، شركتهای آن برای این پروژه قراردادهای لوله های فولادی حداقل 370 میلیون دلار و شاید سه برابر این مبلغ را به دست آوردند. . آنها همچنین قراردادهایی به ارزش حداقل 1.5 میلیارد دلار برای تجارت نفت و گاز که خطوط لوله قزاقستان را حمل می کند ، به دست آوردند.

بازی قدرتمند قزاقستان

کارگر کنار خط لوله آسیا آسیا در نزدیکی آلماتی: پروژه انرژی چند میلیارد دلاری تجهیزات را از آسیای میانه به چین می آورد © رویترز

یک نفر بالاتر از صنعت انرژی قزاقستان قرار دارد ، که در آن آقای کارمانوف رونق می گیرد. تیمور کولیبایف از طریق شرکت دولتی انرژی در قزاقستان رشد کرد ، سپس معاون اول و در سال 2011 رئیس صندوق سرمایه گذاری 80 میلیارد دلاری شد ، که تمام منافع تجاری دولت ، از جمله پروژه برای خط لوله گاز آسیا. در این زمان ، او در نوع خود یک میلیاردر بود. همسرش دینارا – دختر دیکتاتور قزاقستان آقای نظربایف نیز همین طور بود.

نفوذ آقای کولیبایف به فراتر از قزاقستان رسیده است. پدر زن وی علاوه بر نقش در گازپروم ، شرکت دولتی گاز روسیه در مرکز شبکه انرژی آقای پوتین ، متحد اصلی رهبر روسیه بود. آقای کولیبایف هنگامی که به عنوان یک خریدار مرموز شناخته شد که در سال 2007 3 میلیون پوند برای خرید Sunninghill Park ، عمارت سلطنتی که ملکه به عنوان هدیه عروسی به شاهزاده اندرو اهدا کرد ، توجه غرب را به خود جلب کرد. وی همچنین در پرونده سوئیس به اتهام پولشویی روبرو شد که در نهایت رد شد.

آقای کولیبایف به دنبال اعتراض به قتل عام کارگران اعتصابی نفت توسط دفاتر امنیتی در دسامبر 2011 ، صندوق حق حاکمیت قزاقستان را ترک کرد. در آن زمان ، گروه ETK آقای کارمانف برای تأمین دو مرحله اول خط لوله انتقال گاز آسیا قرارداد کسب کرده بود. برنامه ریزی پیوست شده به یکی از ایمیل های منقضی شده نشان می دهد. قراردادهای مربوط به مراحل بعدی در سال 2012 ظاهر شد ، در حالی که آقای کولیباف هنوز در سمت دیگر دولت خود به عنوان مشاور پدر همسرش بود.

ETK و آقای کارمانوف به درخواست های اظهار نظر پاسخ ندادند.

مسیر سند

خبرنگار تحقیقی تام بورگیس از یک اسناد مخفی برای توصیف یک طرح مخفی برای هدایت سود از قراردادهای خط لوله استفاده می کند

ایمیل های جداگانه از حافظه پنهان دیگری که در سال 2014 به صورت آنلاین درز کرده است نشان می دهد که یکی از شرکت های خصوصی آقای کولیباف ممکن است مستقیماً از پروژه خط لوله بهره مند شده باشد. شرکت وی به نام Petroleum LLP بر اساس قراردادی برای انتقال 300000 تن فولاد برای استفاده در ساخت خطوط لوله ، طبق یک ایمیل از طرف رئیس شرکت در سال 2011 ، قراردادی را به دست آورد. اندکی بعد ، ارزش نفت LLP حدود 220 میلیون دلار بود. ، یک ایمیل دیگر نشان می دهد.

وكلاي آقاي كوليبايف به س aboutالات مربوط به Petroleum LLP پاسخ دادند و گفتند كه اين شركت “هيچگاه از مستقر و غيرمستقيم از هيچ تجارتي سودي نداشته است” مربوط به خط لوله آسيا آسيا.

گزارش اضافی توسط مکس سدون در مسکو

مسائل خانوادگی

جزئیات طرح مخفی خط لوله بخشی از آن به دلیل تلاش یکی از اعضای خانواده با نفوذ قزاقستان در کشف فسادی بود که وی به سازماندهی بستگان خود مشکوک بود.

Aisultan Nazarbayev © اینستاگرام

آیسولان نظربایف نوه نورسلطان نظربایف ، حاکم قزاقستان در دوران اتحاد جماهیر شوروی بود که با حفظ عنوان رهبر ملت و ریاست شورای امنیت قدرتمند ، ریاست جمهوری را به یک متحد در سال 2019 تحویل داد.

آیسلطان که بین قزاقستان و لندن زندگی می کرد ، فارغ التحصیل آکادمی نظامی انگلیس در ساندورست بود. او در جوانی فوتبالیست آینده داری بود و یک فصل در باشگاه انگلیسی پورتسموث بازی کرد.

پدر او ، راحت علی اف ، در سال 2015 در یک زندان اتریش مرده پیدا شد. وی پس از جدایی زشت با پدرشوهرش ، حاکم قزاقستان ، منتظر تصمیم استرداد بود که طی آن آنها ادعاهای فساد را معامله کردند و دستور مرگ مخالفان را صادر کردند. وكلاي علي اف توضيحات رسمي در مورد مرگ او را خودكشي مي كنند ، مانند آيسلطان.

پس از مرگ پدرش ، آیسولان به مواد مخدر و مشروبات الکلی روی آورد ، و به همین دلیل در یکی از مراکز روسیه تحت معالجه قرار گرفت. پس از حادثه ای در لندن در سال 2019 ، هنگامی که وی از دست آزار و شکنجه های فرستاده شده توسط خانواده خود فرار کرد و به یک افسر پلیس حمله کرد ، وی جریمه نقدی و 12 ماه زندان تعلیقی دریافت کرد. وی برای درمان اعتیاد ، افسردگی و اضطراب در ژانویه 2020 در بیمارستان خصوصی پریوری نزدیک لندن بستری شد.

ماه بعد ، او حساب های طولانی در فیس بوک نوشت و آنچه را که فکر می کرد فسادی است به نفع اعضای خانواده اش توصیف کرد. وی افزود که با ادعای اینکه خانواده اش می خواهند کشته شوند ، از انگلیس پناهندگی خواسته است.

در همین زمان ، آیسولان در مورد آشکار کردن آنچه می دانست بحث اولیه ای با FT داشت. وی همچنین یک سلسله گفتگو با یک شخصیت مخالف قزاقستان را انجام داد و به تشریح طرح های فساد در صنعت نفت و گاز ، نام بردن از برخی از اعضای خانواده و چهره های خود در کرملین پرداخت. برخی از جزئیات با اسنادی که FT مشاهده کرده مطابقت دارد.

در 15 آگوست 2020 ، او را در پارک سبز در مرکز لندن مرده پیدا کردند. کالبد شکافی منجر به سمیت کوکائین شد. یک محقق لندن در حال آماده سازی برای انجام تحقیقات در سال جدید است.


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید