[ad_1]

افراد آشنا به این مذاکرات گفتند ، عربستان سعودی تلاش های خود را برای حل اختلاف بیش از سه ساله خود با قطر پس از شکست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا افزایش داده است.

اقدام برای خاتمه بخشیدن به محاصره کشورهای حاشیه خلیج فارس در خلیج فارس ، تلاشی توسط محمد بن سلمان ، ولیعهد ، برای بازی لطف در دولت آینده بایدن و ارائه هدیه خداحافظی به آقای ترامپ تلقی می شود.

شاهزاده محمد ، رهبر فاكتور پادشاهی ، روابط نزدیكی با كاخ سفید ترامپ برقرار كرده است و رئیس جمهور در كنار ولیعهد ایستاده است زیرا ریاض با بدترین بحران دیپلماتیک خود در دهه های گذشته پس از ترور ماموران سعودی جمال هاشوگی دو سال پیش ، مبارزه می كند. اما انتظار می رود که دولت جدید رئیس جمهور منتخب جو بایدن نسبت به پادشاه جوان که انتقادات گسترده دموکرات ها را در مورد ترور خاشوگی ، جنگ عربستان سعودی در یمن و بازداشت ده ها فعال ، بازرگان و بزرگوار انتقاد کرده است ، بسیار سردتر باشد. .

مشاور عربستان سعودی و امارات متحده عربی گفت: “این یک هدیه برای بایدن است.” وی افزود شاهزاده محمد “پس از پیروزی آقای بایدن” احساس خط آتش می کند و می خواهد با قطر معامله کند تا “نشانه آمادگی و آمادگی برای اقدام” باشد.

علی شهابی ، تحلیلگر سعودی نزدیک به دربار سلطنتی ، گفت که رهبری عربستان “ماه ها در مورد بستن موضوع” باز بوده است. وی گفت: “آنها مدتی روی بستن پرونده های بسیار داغ کار کرده اند و بدیهی است که این یک چیز است.”

اختلاف قطر یکی از پرطرفدارترین مواردی است که شاهزاده محمد برای حل آن نیاز دارد.

عربستان سعودی ، امارات ، بحرین و مصر در ژوئن 2017 روابط دیپلماتیک و حمل و نقل خود را با قطر قطع کردند و ادعا کردند که دوحه از گروه های اسلامگرا حمایت مالی کرده و به ایران بسیار نزدیک است.

قطر ، سرانه ثروتمندترین کشور جهان ، این ادعا را رد کرده و تاکنون همه کشورها با مقاومت در برابر فشار واشنگتن برای حل بحران ، از دادن امتیاز خودداری کرده اند. دولت ترامپ نگران است که این اختلاف اتحاد عربی را که قصد دارد علیه ایران ایجاد کند ، تضعیف کند و از اینکه تهران منافع مالی دارد ناامید است ، زیرا تحریم به این معنی است که پروازها به قطر مجبور به استفاده از حریم هوایی هستند. ایران

یک دیپلمات آشنا به این مذاکرات گفت: آخرین گفتگوها با واسطه ایالات متحده و کویت انجام شد تا زمینه مذاکرات مستقیم بین ریاض و دوحه فراهم شود.

قطر می خواهد قبل از هرگونه مذاکره دوجانبه از وجود پیش شرط هایی اطمینان حاصل کند. این دیپلمات گفت: این اقدامات می توانند شامل اقدامات “ایجاد اعتماد به نفس” مانند رفع تحریم هوا باشند. گزینه دیگر اجازه حرکت آزادانه شهروندان قطری به کشورهایی است که تحریم را اعمال کرده اند ، اگرچه دوحه تضمین های خوب بودن آنها را می خواهد.

رابرت اوبراین ، مشاور امنیت ملی ایالات متحده ، در این ماه گفت که امیدوار است پرواز هواپیمایی قطر را تا 70 روز آینده “قبل از پایان ریاست جمهوری آقای ترامپ ، بر فراز تحریم کشورهای عربی انجام دهد.

مشاور ریاض و ابوظبی گفت: رهبران عربستان سعودی و امارات می خواهند قطر کانال عربی زبان در شبکه تلویزیونی الجزیره را که منتقدان آن را ابزاری تبلیغاتی برای دوحه می دانند ، “لحن” دهد و به انتقادات خود از این کشور پایان دهد. عربستان سعودی. ریاض بلافاصله به درخواست نظر پاسخ نداد.

به دنبال تحریم ، ریاض و ابوظبی لیستی فوق العاده از 13 خواسته ، از جمله بستن الجزیره ، محدود کردن روابط دوحه با ایران و بستن پایگاه نظامی ترکیه ، به دوحه ارائه دادند. اما مشاور گفت واسطه های كویت توافق جدیدی را برای جایگزینی 13 شرط برای “زمینه سازی برای بوسه و آرایش” به دست آوردند.

به گفته افراد آشنا در مذاکرات ، گرم شدن روابط بین قطر ، بزرگترین صادرکننده گاز مایع در جهان و همسایگان آن در خلیج فارس می تواند شامل تامین گاز LNG به بحرین باشد.

یک آشنایی کوتاه با موضع دوحه گفت که هیچ جزئیاتی درباره اقدامات ایجاد اعتماد مورد بحث قرار نگرفته است. مقامات خلیج فارس نسبت به دستیابی به موفقیت چشمگیر در آینده نزدیک هشدار داده اند. همچنین س aboutالاتی در مورد موقعیت ابوظبی وجود دارد.

هفته گذشته یوسف الاطایبا ، سفیر با نفوذ امارات در واشنگتن ، با اشاره به اختلافات قابل توجه بین دو کشور در مسیر آینده خاورمیانه ، گفت پایان دادن به اختلاف اولویت نیست. با این حال ، مقامات غربی و تحلیلگران منطقه ای می گویند امارات متحده عربی احتمالاً از متحد بزرگتر خود ، عربستان سعودی عقب است.

گزارش اضافی توسط کاترینا مانسون در واشنگتن

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر