عرضه Artemis 1 به تعویق افتاد


به گفته فوربس، موشک سیستم پرتاب فضایی (SLS) ناسا هفته آینده پرواز نخواهد کرد و ممکن است برای رفع مشکل به ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه بزرگ آژانس فضایی در مرکز فضایی کندی بازگردد.

مهندسان سعی خواهند کرد نشت هیدروژن مایع را که مانع از شروع صبح روز شنبه شده بود را برطرف کنند. پس از آن مشکلاتی که دوشنبه گذشته اولین تلاش برای پرتاب آرتمیس 1 را ناکام گذاشت بررسی می شود.

این نشت اولین بار زمانی رخ داد که ناسا بارگیری سوخت هیدروژن مایع را آغاز کرد. تیم پرتاب سه بار تلاش کرد تا مشکل را برطرف کند و دوباره هیدروژن مایع جریان یابد، اما هر بار نشت دوباره برگشت.

نشت هیدروژن مایع زمانی رخ داد که ناسا تلاش کرد سیستم پرتاب فضایی بدون سرنشین بزرگ خود، آرتمیس 1 را از پد B39 در مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب کند. علیرغم سه تلاش جداگانه برای رفع نشت، مهندسان نتوانستند آن را ببندند و در نهایت ماموریت را برای ارزیابی بیشتر وضعیت متوقف کردند.

ارزیابی و کار تعمیر نشان می دهد که این مشکل در نهایت می تواند Artemis 1 را حداقل برای دو هفته دیگر روی زمین نگه دارد.

مدیر ماموریت آرتمیس، مایک سارافین، در یک کنفرانس خبری گفت که این نشت با یک رویداد تصادفی مرتبط است که فشار را در خط هیدروژن مایع سه برابر کرد.

آرتمیس دی

وی افزود: این نشتی قابل کنترل نبود و منجر به افزایش سطح گاز هیدروژن قابل اشتعال در نزدیکی موشک شد که چندین برابر بیشتر از حد قابل قبول بود. هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا نشت ناشی از دستورات معیوب در مرکز کنترل راه اندازی بوده است.

حتما بخوانید:
نخست وزیر ایتالیا دی مایو گفتگوهای لغو بدهی همه گیر را رد می کند

تاریخ های احتمالی پرتاب این ماموریت دوشنبه، 5 سپتامبر و روز بعد بود، اما ناسا ترجیح می دهد حداقل تا زمان پرتاب بعدی صبر کند. با این حال، تداخل با سایر ماموریت‌های برنامه‌ریزی شده برای پرتاب از کیپ کاناورال می‌تواند پرتاب را تا اکتبر پیش ببرد.

جیم فری، مدیر توسعه سیستم‌های اکتشافی ناسا، در یک جلسه توجیهی پس از تلاش برای پرتاب گفت: “ما در این دوره پرتاب ماموریت را انجام نخواهیم داد.”

دوره راه اندازی فعلی در روز سه شنبه 6 سپتامبر بسته می شود. Artemis 1 اکنون باید منتظر تاریخ های بعدی باشد تا دوباره آزمایش شود، که از 16 سپتامبر تا 4 اکتبر اجرا می شود، اما ممکن است بیشتر طول بکشد. با توجه به الزامات ایمنی که می تواند سیستم پرتاب فضایی را به ساختمان مونتاژ بازگرداند، سایر تاریخ های پرتاب بین 17 تا 31 اکتبر در نظر گرفته شده است.

سیستم پرتاب فضایی در ابتدا قرار بود برای اولین بار در اوایل سال 2016 به فضا پرتاب شود، اما با تاخیرهای متعددی مواجه شد.

آرتمیس 1 اولین گام بزرگ در طرح بزرگ ناسا برای ادامه برنامه آپولو است که شامل ارسال فضانوردان به سطح ماه، ایجاد پایگاه دائمی و جمع آوری داده هایی است که می تواند به یک ماموریت سرنشین دار به مریخ منجر شود. در دهه 2030.


ادامه مطلب