غرب باید طبق اصول دموکراسی خودش عمل کند


این نویسنده یکی از اعضای ارشد موسسه بروکینگز است

یکی از وعده های رئیس جمهور منتخب جو بایدن این است که ایالات متحده متعهد به دفاع از دموکراسی در جهان ، همراه با سایر متحدان دموکرات خواهد بود. به نظر می رسد اتحادیه اروپا متعهد است که این پیشنهاد را محکم و با تأکید ویژه بر ارائه جبهه متحد به چین اتخاذ کند.

با این حال انتقاد از بازداشت جمعی اویغورهای مسلمان در پکن – یا تلاش های کرملین برای دستکاری در انتخابات – اتهامات ریاکاری را افزایش می دهد در حالی که بسیاری از دولت های غربی در تلاشند تا شهروندان خود را متقاعد کنند که دموکراسی نمایندگی مطمئن ترین راه برای رسیدن به این کشور است حکومتداری خوب. اگر اتحاد ماوراlantالنهر بخاطر رقابت با رقبای اقتدارگرا غیر لیبرال است ، بهتر است اعضای آن مشکلات دموکراتیک خود را در داخل حل کنند. اما چگونه؟

البته ، در چارچوب یک دهه رکود دموکراتیک جهانی ، ایالات متحده و اروپا در ظاهر کاملاً قابل احترام به نظر می رسند. انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته آمریكا از بسیاری جهات پیروزی دموكراسی بود: مردم آمریكا شاهد مشاركت تاریخی ، روندی گسترده و مقامات و قضاتی بودند كه از ترس و وحشت خودداری كردند. در اروپا ، عوام گرایانی که امیدوارند از همه گیری Covid-19 برای تحریک ترس و دو قطبی شدن استفاده کنند ، در عوض رای دهندگان از دولت های مرکز و سیاست های مبتنی بر شواهد حمایت می کنند.

با این حال این حقیقت نیز وجود دارد که تعهد گسترده به لیبرال دموکراسی – یک ارزش اساسی غرب – زیر آتش گرفته است. این واقعیت که در برخی موارد این حملات از طرف احزاب مخالف در سیستم سیاسی صورت می گیرد ، دلیل بر رضایت خاطر نیست.

حتما بخوانید:
Reddit - Dive Into Anything

به عنوان مثال ، در آلمان ، تندرو “آلترناتیو برای آلمان” حدود 10 درصد در نظرسنجی ها انجام می شود و رهبری آن درگیر مبارزات ساختگی است. اما همچنان به یک کارزار آرام و منظم برای تضعیف و مشروعیت بخشیدن به نهادهای دموکراتیک ادامه می دهد. در فرانسه ، مارین لوپن ، رهبر راستی ملی افراطی رالی ، همچنان یک رقیب جدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2022 است.

در جاهای دیگر ، در مجارستان ، لهستان و ترکیه ، اقتدارگرایان در دولت هستند و از مواضع خود برای تغییر قوانین دولت برای گسترش یا تداوم قدرت خود استفاده کرده اند. و در ایالات متحده ، دموکراسی اصلی اتحاد ، رئیس جمهور کناره گیری علیه همه شواهد و با حمایت رهبری حزب خود ادعا می کند که تقلب گسترده پیروزی وی در انتخابات را انکار کرده است.

این عقب نشینی دموکراتیک انسجام ناتو را در زمانی تضعیف می کند که درگیری ها در سراسر جهان داغ می شود. این اعتماد بین متحدان را تضعیف می کند ، اشتراک اطلاعات را محدود می کند و اثربخشی دیپلماسی ، بازدارندگی و عملیات را کاهش می دهد.

در مورد اتحادیه اروپا ، که دولت آمریكا در حال ورود (برخلاف دولت قبلی خود) آن را به عنوان تأمین كننده اصلی اهرم های دیپلماتیک و اقتصادی می داند ، بودجه آن توسط بوداپست و ورشو در مبارزه برای حاكمیت قانون مسدود می شود. همه اینها به مخالفان این امکان را می دهد تا از تقسیمات غربی سوit استفاده کنند – و بهانه خوبی برای آنها می دهد تا انتقادات مربوط به شکست های خود را رد کنند.

حتما بخوانید:
دموکرات های ارشد از تمایل به سازش در زمینه مشوق ها خبر می دهند

اتحاد ماوراlantالنهر ، متولد بقایای جنگ جهانی دوم و هولوکاست ، همیشه مبتنی بر لیبرال دموکراسی بوده است. برای چندین دهه ، چتر امنیتی آمریکا امکان ایجاد ثبات در حاکمیت نماینده در اروپا را فراهم کرده است: کشورهای فعال ، اقتصاد بازار آزاد ، قراردادهای اجتماعی فراگیر. با این حال ، هنگامی که برخی از کشورهای عضو ناتو چرخشی استبدادی گرفتند – همانطور که در یونان ، پرتغال و ترکیه اتفاق افتاد – برخی دیگر چشم بستند. امور داخلی متحدان ما ، همانطور که انجام شد ، کار ما نبود.

باید تغییر کند. اتحادیه بر این اصل استوار است که امنیت یک عضو امنیت همه است. بحران مالی سال 2008 و عواقب طولانی آن درس سختی را به ما آموخته است: در جهانی وابسته ، آسیب پذیری یکی آسیب پذیری همه است. و امنیت امروز با حاکمیت داخلی پایدار آغاز می شود.

آمریکایی ها ، کانادایی ها و اروپایی ها اکنون باید به یکدیگر کمک کنند تا دریابند که چگونه می توان دموکراسی های خود را در عصر رقابت قدرت و تعمیق شبکه های جهانی متناسب با اهداف خود تنظیم کرد. نهادهای دولتی باید بتوانند کار خود را – تأمین کالاهای عمومی – به طور م andثر و بدون دخالت سیاسی یا فساد انجام دهند. برای به حداقل رساندن نوع نابرابری ساختاری که به شکایات مردمی دامن می زند ، اقتصاد باید منصفانه تر شود. ما باید مستقیماً با بی عدالتی اجتماعی و نژادی و همچنین میراث سمی برده داری و استعمار مبارزه کنیم.

به طور خلاصه ، ما باید دوباره به اصول خود پایبند باشیم. تنها در این صورت است که می توانیم توصیه های دیگری در مورد دموکراسی ارائه دهیم.


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید