فناوری هایی که زندگی مردم را با اشتباهاتشان تهدید می کند


در زندگی واقعی، فن آوری قرار است زندگی ما را آسان تر کند. هر نوآوری یا اختراع جدید حجم کاری ما را کاهش می دهد یا کارهای روزانه را آسان می کند. اختراع پرواز امکان سفر سریع بین المللی به هر نقطه از کره زمین را فراهم کرد، اینترنت به ما این امکان را داد که بدون توجه به جایی که هستیم، فوراً اطلاعات را به اشتراک بگذاریم و با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم. دنیا پیش می‌رود و همه چیز آسان‌تر می‌شود.

به گفته SlashGear، گاهی اوقات، از طریق نقص فناوری یا خطای کاربر، فناوری کارهایی را انجام می دهد که هرگز انتظارش را نداشتیم. فناوری در واقع می تواند به معنای سخت باشد شیطانی شاید اینطور نباشد، اما مطمئناً هرازگاهی مانند آن کار می کند.

الکسا به بچه‌ای می‌گوید که کاری بکند تا برق‌گرفته شود

الکسا

کرونا همه ما را مجبور کرده است که بیش از حد معمول زمان خود را در خانه بگذرانیم و برخی از ما در زندگی خود فرزند داریم. گاهی اوقات انرژی کافی برای گذراندن وقت با بچه ها نداریم، بنابراین از دستیار مجازی خود کمک می خواهیم. در دسامبر 2021، مادری با دختر ده ساله خود در خانه بود که آنها شروع به درخواست چالش هایی از الکسا کردند که می توانند برای گذراندن وقت انجام دهند. آیا الکسا به آنها گفته است که روی سر خود بایستند یا الفبا را به عقب بخوانند؟ خیر

در عوض، او پیشنهاد می‌کند که یک شارژر را به یک پریز وصل کنید و یک سکه را در شاخک‌های آشکار قرار دهید. خوشبختانه، مادر مداخله کرد و بچه آنقدر باهوش بود که توصیه های مشکوک الکسا را ​​نادیده گرفت. دستیاران مجازی تا حدی از اینترنت برای یافتن پاسخ های ساده استفاده می کنند. متأسفانه، این بدان معنی است که گاهی اوقات ممکن است اطلاعات ناخواسته ارائه شود. آمازون به سرعت سرویس خود را تغییر داد تا از این پیشنهاد در آینده جلوگیری کند.

روبات های قاتل

روبات

روبات‌های قاتل جزء اصلی داستان‌های علمی تخیلی هستند، از «ترمیناتور» تا «ماتریکس»، اما ما در دنیای واقعی نیز با روبات‌های قاتل مواجه شده‌ایم. رابرت ویلیامز یک کارگر کارخانه در شرکت فورد موتور بود که در کنار یک ربات خودکار در کارخانه کار می کرد. در 25 ژانویه 1979، او اولین کسی بود که توسط یک روبات کشته شد.

حتما بخوانید:
شروع مهاجرت به خارج؛ بهترین راه و روش ها

وظیفه ربات انتقال قطعات از قفسه ای به قفسه دیگر در کارخانه بود. ویلیامز متوجه شد که ربات به آرامی حرکت می کند و به ربات نزدیک شد تا خودش برخی از قسمت ها را بگیرد. سپس حادثه تلخ رخ داد. بازوی رباتیک به سر ویلیامز برخورد کرد و او را کشت. دانشمندان در حال کار بر روی توسعه ربات هایی با آگاهی سطح انسان از محیط خود هستند که نه تنها تعداد وظایفی که می توانند انجام دهند افزایش می دهد، بلکه آنها را ایمن تر می کند.

الگوریتم های نژادپرستانه و جنسیتی

تشخیص چهره

یادگیری ماشینی حضور فزاینده ای در زندگی ما دارد. الگوریتم‌های پیچیده برای ما تصمیم می‌گیرند که در کدام رستوران غذا بخوریم، چه سرگرمی انجام دهیم، و در هنگام ترافیک در کدام خیابان‌ها برویم، اما در برخی موارد ممکن است محدودیت‌ها یا سوگیری‌هایی داشته باشند. الگوریتم‌های تشخیص چهره بر اساس نژاد و جنسیت سوگیری‌هایی را نشان می‌دهند، مثلاً یا اصلاً افراد را نمی‌شناسند یا عملکرد ضعیفی دارند. به گفته دانشگاه هاروارد، چندین الگوریتم در مقایسه مردان با پوست روشن با زنان با پوست تیره، ضریب خطای 34 درصدی را نشان می دهند.

تاثیر زیست محیطی ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال

استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، توان محاسباتی و برق زیادی را مصرف می کند که می تواند برای محیط زیست و زندگی انسان بسیار مخرب باشد. بر اساس تحقیقات دانشگاه کمبریج، تولید بیت کوین حدود 121.36 تراوات ساعت برق در سال مصرف می کند که بیشتر از مصرف برق آرژانتین است. همچنین لازم به ذکر است که میانگین مصرف انرژی هر سال در حال افزایش است.

زمانی که کامپیوتر می تواند مبارزه را شروع کند

تکنولوژی و جنگ

در دوران اوج جنگ سرد، دولت آمریکا علاقه زیادی به سیستم های هشدار موشکی داشت. این سیستم می تواند حداقل تا حدی در مورد حملات دریافتی از کشورهای دیگر اطلاع رسانی کند. در 9 نوامبر 1979، زبیگنیو برژینسکی مشاور امنیت ملی در ساعت 3:00 بامداد تماس گرفت و گفت که سیستم هشدار 250 موشک وارده از اتحاد جماهیر شوروی را شناسایی کرده است.

حتما بخوانید:
راهنمای خرید بهترین کولر گازی پرتابل (قابل حمل)

لحظاتی بعد وضعیت بدتر شد و یک تماس تلفنی دیگر به برژینسکی اطلاع داد که تعداد موشک ها اکنون 2200 است. برژینسکی می خواست با رئیس جمهور تماس بگیرد و زمانی که سومین تماس به صدا درآمد، حمله تلافی جویانه را آغاز کرد. این یک هشدار نادرست است و به این معنی است که اطلاعات سیستم نادرست بوده است. اگر مردم چند دقیقه بعد متوجه این موضوع می شدند، ممکن بود آمریکا ناخواسته جنگی را با اتحاد جماهیر شوروی آغاز کند.

جی پی اس به زن می گوید که به سمت دریاچه رانندگی کند

تکنولوژی GPS

سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) یک سیستم نقشه برداری پیچیده و پیشرفته است، اما حتی این سیستم نیز ممکن است اشتباه کند. اگر تا به حال در یک منطقه ناآشنا هستید، مسیرهای GPS می توانند مسیرهایی را به شما نشان دهند که درست به نظر نمی رسند، اتفاقی که برای زنی در انتاریو در سال 2016 رخ داد.

در طی یک طوفان، راننده از طریق زمین های ناآشنا در مه به دنبال GPS خود حرکت کرد. مسیر او او را به یک رمپ در خلیج جورجیا می رساند، جایی که ماشینش به سرعت غرق می شود. خوشبختانه او قبل از اینکه مجروح شود توانست شیشه را پایین بیاورد و از ماشین پیاده شود.

ربات سوفیا می گوید همه انسان ها را نابود خواهد کرد

ربات سوفیا

سوفیا، روباتی درون یک پوسته نیمه انسانی. او به جلسات و کنفرانس ها می رود تا با مردم صحبت کند. همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، مردم از سوفیا رایج ترین سؤالات را در مورد آگاهی و روابط او با مردم می پرسند. در سال 2016، طی جلسه ای در South by Southwest، دیوید هانسون، بنیانگذار Hanson Robotics، که سوفیا را خلق کرد، از او درباره احساساتش در مورد انسان ها پرسید. او به شوخی از او خواست تا به این سوال که در ذهن همه وجود دارد پاسخ دهد که آیا انسان ها را نابود می کند یا خیر. سوفیا به همان صورت پاسخ داد: باشه. من مردم را نابود خواهم کرد.


ادامه مطلب


دیدگاهتان را بنویسید